کلم بروکلی دشمن آرتریت
 

اگر می‌خواهید از شر درد و التهاب مفاصل خود خلاص شوید، کلم بروکلی بخورید. آخر محققان به تازگی اعلام کرده‌اند ترکیبی که در این نوع کلم وجود دارد می‌تواند از آرتریت جلوگیری کرده و پیشرفت اغلب انواع آن را آهسته کند.

همانطور که می‌دانید استئو آرتریت یا همان آرتروز نوعی التهاب مفاصل است که با از بین رفتن غضروف بین مفاصل و تحلیل و ساییدگی استخوانها در محل مفصل مشخص می‌شود. این بیماری در دستها، پاها،ستون مهره‌ها و زانوها شایعتر است. علامت اصلی این بیماری درد و خشکی مفاصل است.

تحقیقات تازه نشان داده ماده‌ای به نام سولفورافان توانسته تخریب غضروف مفاصل را در موشهای آزمایشگاهی کم تر کند. محققان معتقدند خوردن سبزیجاتی مانند برگ کلم،کلم بروکسل و بخصوص کلم بروکلی می‌تواند ماده سولفورافان را در بدن آزاد کند. محققان می‌گویند تحقیقات قبلی هم نشان داده که این ماده خواص ضد سرطانی و ضد التهابی دارد، اما این اولین تحقیقی است که اثر این ماده را برسلامت مفاصل بررسی می‌کند.

محققان می‌گویند این ماده جلوی آنزیمی را که باعث تخریب مفصل می‌شود می‌گیرد. هم اکنون بعد از بررسی، سلول‌های غضروفی و بافت موش‌ها محققان مشغول بررسی اثر این ماده بر انسان‌هایی هستند که جراحی تعویض زانو انجام داده‌اند و اگر موفق شوند لازم است یک بررسی بزرگ بالینی درباره اثرات بروکلی بر آرتروز، درد و عملکرد مفاصل در این بیماری انجام شود. در بررسی اخیر محققان نوعی کلم بروکلی غنی شده از سولفورافان را به مدت ۲ هفته قبل از جراحی به بیماران دادندو مشاهده کردند که بعد از جراحی بسیار موفق بودند. متخصصان معتقدند کند کردن پیشرفت بیماری در بیماران مبتلا به استئو آرتریت یا همان آرتروز خیلی مهم است.

البته پیشگیری از بیماری در درجه اول اهمیت است و با تغییر سبک زندگی، ورزش و رژیم غذایی می‌توان تا حد زیادی جلوی ابتلا به آرتروز را گرفت.

code

نسخه مناسب چاپ