چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز ۵‌شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۵۲، (برابر با ۲۲ شعبان ۱۳۹۳، ۲۰ سپتامبر ۱۹۷۳) نقل شده است
گروهی از چوب‌فروشان سودجو در هفته‌های اخیر به برخی از دهات و روستاهای کشور مراجعه کرده‌اند و با مشوش کردن اذهان کشاورزان و ترساندن آنان از قانون حفظ و گسترش فضای سبز و جلوگیری از قطع بی‌رویه درخت، درختان سرسبز و پرارزش روستائیان را به قیمت‌های ارزان از آنها خریداری می‌کنند و سپس به قطع درختان مذکور اقدام می‌نمایند.

وزارت کشاورزی و منابع طبیعی از طریق سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور یک سلسله اقدامات وسیع را برای مبارزه با این افراد سودجو آغاز کرده است و این‌گونه افراد را تحت تعقیب قانونی قرار خواهد داد. یک مقام سازمان جنگل‌ها و مراتع ضمن اعلام این مطلب متذکر شد که درخت مایه هستی و جزء لاینفک زندگی کشاورزان در روستاهای کشور است و با درک همین حقیقت و اعتماد کامل به روستائیان بود که در آئین‌نامه قانون حفظ و گسترش فضای سبز، مسئله نظارت بر درختان دهات و مناطق خارج از شهرها، مسکوت مانده است.

سفر سلطان قابوس به تهران

نام سلطان قابوس‌بن سعید، پادشاه عمان به لیست میهمانان آینده تهران افزوده شده است و منابع نیمه رسمی تهران انجام این سفر را قریب‌الوقوع می‌دانند. در تاریخ دوساله برقراری مناسبات سیاسی ایران و عمان، برای دومین بار است که سلطان قابوس از تهران دیدن خواهد کرد. وی برای اولین‌بار و در نخستین سال زمامداری عمان به ایران سفر کرد. و از آن هنگام به بعد مناسبات ایران و عمان تحولات متعددی را شاهد بوده است. تهران و مسقط به یک نسبت برای مناسبات و همکاریی‌هایی که اینک میان دو کشور وجود دارد اهمیت قائل‌اند و تهران به موقعیت این کشور پهناور با یک میلیون جمعیت، در آن سوی تنگه هرمز به عنوان یکی از تکیه‌گاه‌های ثبات چشم دوخته است. کمک ایران به عمان در مبارزه با فعالیت‌های خرابکارانه عوامل چپی در جنوب شبه جزیره عربستان که هدفشان دست‌یابی به تنگه هرمز است، راز فاش نشده‌ای به شمار نمی‌آید. عمان سال‌ها است که متجاوز از نیمی از درآمد ملی خود را صرف مبارزه با نیروهائی که از سوی قدرت‌های معینی تغذیه می‌شوند می‌کند.

بوتو نتوانست از نیکسون اسلحه بگیرد

واشنگتن ـ آسوشیتدپرس ریچارد نیکسون رئیس جمهور آمریکا دیروز به مذاکرات دو روزه‌اش با ذوالفقار علی بوتو نخست وزیر پاکستان پایان داد. در این مذاکرات از طرف نیکسون وعده داده شد که آمریکا کمک‌های اقتصادی بیشتری به پاکستان خواهد داد. اما تقاضای بوتو دایر بر اینکه آمریکا به مقررات تحریم فروش اسلحه مدرن به پاکستان پایان دهد مورد قبول نیکسون قرار نگرفت نیکسون در پایان این مذاکرات که روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه انجام گرفت و جمعاً بیش از سه ساعت طول کشید شخصاً بوتو را در باغ گل سرخ کاخ سفید تا پای اتومبیلی‌ که انتظارش را می‌کشید بدرقه و همراهی کرد.

محصول سیب و مرکبات ایران امسال چند برابر میشود

طبق برآورد تولیدکنندگان و باغداران مرکبات امسال حجم محصول مرکبات افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد و نسبت به محصول سال گذشته دو برابر تا ۵ برابر شده است. تولیدکنندگان و باغداران سیب نیز معتقدند که افزایش حجم تولید سیب قابل ملاحظه است و در برخی موارد به دو برابر و نیم سال قبل می‌رسد.

این اطلاعات و آمار دیروز بوسیله باغداران در اختیار مسئولان امور کشاورزی و تعاون امور روستائی قرار گرفت و باغداران درخواست کردند که از هم‌اکنون موجبات صدور مقادیری مرکبات از ایران به خارج داده شود. دیروز در بورس داد و ستد عمده فروشی میوه، محصول باغی که سال پیش هزار تن سیب آورده بود به مأخذ دو هزار تن مورد معامله قرار گرفت و امانت فروشها براساس دوبرابر حجم تولید باغ به صاحب آن وام دادند.

بارفروشها اعلام داشتند که وضع باغهای مرکبات امسال فوق‌العاده است.

code

نسخه مناسب چاپ