نیروگاه اتمی ۳۶۰ مگاواتی ساخته می شود
وزیر نیرو با اشاره به تشریح برنامه‌های جدید وزارت نیرو برای توسعه ظرفیت تولید برق از انرژی‌های تجدیدپذیر، از ساخت یک نیروگاه جدید اتمی با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات خبر داد.

به گزارش مهر به نقل از شبکه سیما، حمید چیت چیان ازافزایش قیمت خرید برق به صورت تضمینی از سرمایه گذاران ساخت نیروگاه‌های تجدید پذیر خبر داد و با تاکید بر اینکه از این رو قیمت خرید تضمینی برق از بخش خصوصی تا سقف ۴۰۰ تومان به ازای هر کیلووات ساعت افزایش می یابد، تصریح کرد: افزایش قیمت خرید برق می تواند منجر به افزایش انگیزه مشارکت و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش شود.

این عضو کابینه دولت همچنین از برگزاری سه مناقصه به منظور طراحی، ساخت، نصب و راه اندازی نیروگاه‌های برق بادی خبر داد و افزود: این مناقصات شامل ساخت ۲۰۰ مگاوات برق بادی در هر مناقصه است.

وی در خصوص ساخت نیروگاه‌های جدید برق اتمی گفت: ایران ساخت یک نیروگاه جدید برق اتمی با ظرفیت ۳۶۰ مگاوات را در برنامه دارد.همچنین تاکنون مطالعاتی توسط سازمان انرژی اتمی برای ساخت ۲۰ نیروگاه برق اتمی انجام گرفته است.

جزئیات اعمال عوارض برق در قبوض مشترکین

از سوی دیگر معاون هماهنگی و توزیع شرکت توانیر گفت: افزایش ۳ تومانی عوارض برق برای هر کیلووات ساعت احتمالاً از این دوره یا دوره بعدی بر روی قبوض اعمال خواهد شد.

غلامرضا خوش‌خلق در گفتگو با فارس در موردافزایش ۳ تومانی عوارض برق بابت هر کیلووات ساعت افزود: این مصوبه از زمان تصویب قانون بودجه باید اجرا شود، اما از زمانی که این بودجه مصوب شده، هنوز بر روی قبوض اعمال نشده است.

وی ادامه داد: در این دوره که قبوض در حال صادر شدن است، این مصوبه افزایش ۳ تومانی بابت هر کیلووات ساعت اعمال خواهد شد،بنابراین مشترکی که ۱۰۰ کیلووات ساعت مصرف برق داشته باشد، تنها ۳۰۰ تومان به قبض آن که بابت عوارض خواهد بود،اضافه می‌شود.

معاون شرکت توانیر در پاسخ به این سؤال که افزایش این ۳ تومان به چه دلیلی صورت گرفته است، گفت: این مصوبه در قانون بودجه برای توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک و توسعه برق روستایی پیش‌بینی شده است.

وی گفت: مشترکانی که در این دوره قبوض آنها صادر شده و افزایش عوارض ۳ تومانی بر روی قبوض آنها دیده نمی‌شود، قطعاً در دور بعدی صدور قبض، این مصوبه برای آنها اعمال خواهد شد.

نامبرده تأکید کرد: ما چند گونه مشترک داریم که یک سری از آنها مثل صنایع و بخش کشاورزی مصرف بالایی دارند، برای اینها سعی شده که این عوارض به صورت تقسیطی از آنها دریافت شود. اما مشترکانی که مصرف برق قابل توجهی ندارند، از این به بعد این افزایش ۳ تومانی را بر روی قبوض آنها اعمال کرده و سعی می‌کنیم بر روی ماههای بعد سرشکن کنیم.

نسخه مناسب چاپ