ارائه ۳۱برنامه‌ جامع در خصوص زمین و مسکن در ۵ماه آینده
 

31برنامه‌ جامع وزارت راه و شهرسازی در زمینه زمین و مسکن طی پنج ماه آینده ارائه می‌شود.

کار واگذاری اراضی مسکن مهر در شهرهای جدید به متقاضیان در حال بررسی است تا ضمن ارزیابی اثرات، کمبود‌ها و مشکلات، به صورت برنامه‌ای سالم در اختیار مردم قرار گیرد.

سید رضا هاشمی مشاور وزیر راه و شهرسازی در گفتگو با ایسنا ضمن اعلام این مطالب ،‌کنترل شدید بازار مسکن از سوی دولت قبلی را بی‌نتیجه خواند و اظهار کرد: سیاست کلی دولت تدبیر و امید و وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار مسکن نظارت بینابین است؛ به گونه‌ای که نه دولت مداخله مستقیم داشته باشد و نه قیمت‌ها کاملا دست بازار باشد.

وی ضمن اشاره به اینکه دولت قبلی در اجرای مسکن مهر دچار افراط شده و اجرای این طرح بقیه برنامه‌های مسکن را تحت‌الشعاع خود قرار داده است، تصریح کرد: مشکل مستاجران یک شبه حل نمی‌شود. چراکه اجاره‌نشینی در کشور به موضوعی حاد به ویژه در شهرهای بزرگ تبدیل شده است.

هاشمی در مورد تامین مسکن اقشار مختلف جامعه گفت:تامین مسکن برای اقشار کم درآمد پیش از انقلاب اسلامی و از دهه ۴۰ درست از زمان افزایش مهاجرت به شهرها آغاز شد. اما برنامه اصلی و اجرایی در اواخر دولت هشتم به صورت برنامه جامع مسکن و شهرسازی تهیه شد.بر این اساس تمرکز بیشتر برنامه مسکن در کشور برای تامین مسکن متقاضیان کم‌درآمد و تا حدودی متوسط جامعه است. به طور طبیعی کسانی که توان مالی متوسط و بالاتری دارند نیاز مورد نظر مسکن خود را از بازار آزاد تامین می‌کنند.پس از انقلاب اسلامی برنامه‌های متعددی برای مسکن کشور و مردم اعلام شد که در نهایت با بررسی این برنامه‌ها و استفاده از تجربیات دیگر کشورها برنامه جامعی تهیه شد اما اجرای آن به دولت نهم واگذار شد.

وی خاطرنشان کرد:دولت هم برنامه جامع مسکن و شهرسازی را ملاک کار خود قرارداد. اما با آغاز ساخت و اجرای طرح مسکن مهر تمرکز دولت نهم و دهم بیشتر بر مسکن ارزان قیمت گذاشته شد و بقیه برنامه‌ها تحت‌الشعاع قرار گرفت ؛به گونه ای که در اجرای این برنامه افراط صورت گرفت.اما با وجود اشکالاتی در زیرساخت، کمبود امکانات در این مناطق، فاصله میان شهرهای جدید و شهرهای اصلی، سکونت در شهرهای جدید و اشتغال در شهرهای بزرگ،‌ بخش اعظمی از متقاضیان مسکن مهر واحدهای خود را دریافت و عده‌ دیگری هم در انتظار واگذاری واحدشان هستند.

نامبرده درباره تصمیم این وزارتخانه برای متقاضیان مسکن مهر اظهار داشت:وزارت راه و شهرسازی سعی دارد با مطالعه و بررسی برنامه‌های این وزارتخانه ارزیابی سریعی از وضع مسکن مهر داشته باشد و مشکلات این مناطق را بررسی و تکمیل کند. سعی می‌شود کمبودهای زیرساختی و ارتباط با شهرهای اصلی با مطالعه و بررسی وضع برطرف شود.

وی افزود:بعد ازانقلاب اسلامی سازمان زمین و مسکن در وزارت مسکن و شهرسازی تصویب شد و پس از آن دولت صاحب اراضی زیادی شد که می‌توانست اراضی خود را بفروشد یا واگذار کند.

در حال حاضر هم اراضی موجود در شهرهای جدید متعلق به دولت است و یکی از برنامه‌های تهیه شده در طرح جامع سال ۸۴ رسیدگی به همین اوضاع و حق بهره‌برداری از زمین بود که در این برنامه واگذار نشدن این اراضی ذکر شده بود تا زمین به کالای تجاری همچون امروز تبدیل نشود.

هاشمی گفت:واگذار نشدن اراضی به مردم به دلیل تبدیل نشدن زمین به عنوان کالای تجاری بود تا از خرید و فروش‌های مکرر زمین جلوگیری شود که این امر در اواخر دولت دهم مطرح شد.

مشاور وزیر راه و شهرسازی در مورد نظارت بر بازار مسکن اظهار داشت :این امرنیاز به بازنگری و بررسی در طرح جامع مسکن دارد. چراکه سیاست‌های اعمال شده تابع گرایش دولت هستند وهیچ یک از دولت‌ها از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون موافق واگذاری صد ‌درصدی نظارت بازار مسکن با مداخله یا بدون مداخله مستقیم دولت‌ها نبودند.

وی خاطرنشان کرد: کنترل شدید و یک ‌جانبه در دولت قبلی در بازار مسکن صورت گرفت که نتیجه‌ای در بر نداشت و حال سیاست کلی دولت تدبیر و امید و وزارت راه و شهرسازی اتخاذ نظارت بینابین به گونه‌ای است که نه مداخله مستقیم دولت باشد و نه کاملا دست بازار باشد.

این مقام مسئول درباره راهکار وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار مسکن گفت: اکنون زمان ارائه راهکار نیست. ابتدا باید مهمترین مشکل که کمبود مسکن در شهرهای بزرگ است و گروه‌های کم درآمد را شامل می‌شود، برطرف شود و پس از آن برنامه‌های جدید وزارت راه وشهرسازی به مجلس ارائه شود.

وی اضافه کرد:از جمله مهمترین مشکلات، ساخت مسکن مهر در شهرهای جدید و مناطقی است که نیاز مسکن در این مناطق کم بوده و امکانات کمی دارند؛ به طور مثال شهرهای جدیدی همچون پرند و پردیس گرچه در اطراف کلان‌شهر تهران هستند، اما به دلیل وجود مسافت زیاد و دسترسی نامناسب به شهرها دچار مشکلاتی شده‌اند.

هاشمی با اشاره به مشکلات مستاجران گفت:مشکل اجاره‌نشینی در کشور به موضوعی حاد به ویژه در شهرهای بزرگ تبدیل شده است؛ به گونه‌ای که اکثر زوج‌های جوان در شهرهای بزرگ اگر درآمد خوبی هم داشته باشند، قادر به پرداخت اجاره و شروع زندگی نیستند. اما حل مشکل اجاره در کشور با برنامه یک شبه برطرف نمی‌شود و نیازمند زمان است.

وی پیرامون ثبات قیمت و خانه‌دار شدن مردم اظهار داشت:همه برنامه‌های اجرایی منوط به اجرا و بازنگری قانون جامع مسکن است و مشکل اجاره مسکن باید از جنبه‌های اقتصادی بررسی شود.همچنین با تحویل بار سنگین واحدهای مسکن مهر تا سال ۹۳ باید کمی برای برنامه‌ریزی‌ها و اجرای آن‌ها منتظر ماند.

نامبرده گفت:طرح جامع مسکن در سال ۸۴ تهیه شد که اکنون با گذشت هشت سال از این طرح دوباره در حال بازنگری است و باید ابعاد مختلف وجود مسکن مهر در این مدت هم مورد بررسی قرار گیرد.

وی گفت:در این مدت مسکن مهر با ورود به بخش مسکن کشور وضع را تا حدی تغییر داد و حال باید تجدید نظری در این باره صورت گیرد که به نظر می‌رسد نتیجه این بررسی‌ها تا پنج ماه آینده با ارائه مقدمات اجرایی ارائه شود.

مشاور وزیر راه وشهرسازی درمورد برنامه های این وزارتخانه پیرامون سبک معماری گفت:ابتدا باید توجه شود که چگونه زندگی می‌کنیم؛ بعد سبک معماری کشورمان را پیش رو قراردهیم.مردم کشور و رفتارهای آن‌ها طی سال‌های اخیر تغییر کرده‌اند و تغییر سبک معماری و حرکت به سمت و سوهای دیگر طبیعی است.هم روش‌های قبلی را داریم، هم سبک زندگیمان تغییر یافته است. اما باید همان‌طور که بعد از انقلاب اسلامی ادعای فرهنگ مخصوص کشور خود را داشتیم، معماری و شهرسازی‌مان هم متناسب با همین فرهنگ صورت گیرد.

وی گفت:تلاش وزارت راه و شهرسازی در اجرای این طرح‌ها به گونه‌ای است که در برنامه‌های وزیر راه و شهرسازی در بخش زمین و مسکن به معماری ایرانی – اسلامی توجه شده واجرای این برنامه‌ها نیازمند دادن فرصت لازم به این وزارتخانه است.

اولویت امتیاز بندی پیش‌خریداران مسکن ویژه تهران

اداره کل راه و شهرسازی استان تهران از اولویت امتیاز بندی پیش خریداران مسکن ویژه تهران دارای پرونده خبرداد.

به گزارش ایسنا، در اطلاعیه اداره کل راه و شهرسازی استان تهران آمده است: متقاضیان دارای تائیدیه ثبت نام هرچه سریعتر برای تشکیل پرونده فیزیکی اصل و کپی تمام مدارکی که در سایت ثبت نام وارد کرده اند را ارائه کنند.این متقاضیان می‌بایست از روز ۲۳شهریور به اداره کل راه و شهرسازی مراجعه می کردند.

طبق این اطلاعیه در صورتی که قبلا نسبت به این موضوع اقدام شده است، نیازی به مراجعه نیست و امتیاز بندی صرفا برای متقاضیان دارای پرونده فیزیکی صورت می گیرد.

به گزارش ایسنا، متقاضیان مسکن ویژه شهر تهران که ثبت نام مرحله آن ها از شهریور سال گذشته آغاز شده است باید پس از احراز شرایط و تائید ثبت نام به مدت پنج نوبت هر سه ماه یکبار ۲۰ میلیون تومان پرداخت کنند.

این متقاضیان پس از پرداخت آخرین قسط به عنوان ۳۰ درصد هزینه زمین انعقاد قرارداد کرده و کلید واحد مسکونی خود را تحویل گیرند.

نسخه مناسب چاپ