صنایع کوچک باید مورد توجه ویژه قرار گیرد
 

صنایع کوچک با توجه به میزان اشتغالزایی وحجم سرمایه گذاری که دارند باید مورد توجه ویژه قرار گیرند.

مهندس محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این مطلب در جلسه تودیع و معارفه مدیرعامل سابق و جدید سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی ایران ضمن تقدیر از تلاش ها و اقدامات انجام شده پیشین با اشاره به جایگاهی که شهرکها در توسعه اقتصادی کشور دارند، تصریح کرد: ضرورت بستر سازی و ایجاد شرایط لازم برای حضور سرمایه گذاران در شهرکهای صنعتی از موضوعاتی است که باید به آن توجه ویژه داشت .

وی با بیان اینکه برای حضور بدون دغدغه سرمایه گذار در شهرکهای صنعتی باید زمینه ها و زیرساختهای مناسب را فراهم کرد، افزود: ارائه خدمات و سرویس دهی ارزان می تواند در جذب سرمایه گذاران موثر باشد.

وزیر صنعت با انتقاد از اینکه در حال حاضر قوانین به صورتی وضع شده است که سرمایه گذار را برای فعالیت مجبور به حضور در شهرکهای صنعتی می کند، تاکید کرد: تجربه نشان داده است هر جا اجبار در کار بوده، به فرجام خوبی نرسیده است؛ از این رو نباید سرمایه گذار را مجبور به سرمایه گذاری در شهرکهای صنعتی کنیم. بلکه می توان با ایجاد زیرساختهای لازم آنان را با رغبت تشویق و جذب این موضوع کرد.

وی اجبار در سرمایه گذاری را مردود دانست و گفت: آزادی عمل از پیش شرط هایی است که در سرمایه گذاری و اقتصاد آزاد بسیار حائز اهمیت است.

نامبرده در ادامه با اشاره به اهمیت صنایع کوچک در پیشبرد برنامه های صنعتی و اقتصادی کشور تصریح کرد: این صنایع نقش بسزایی در ایجاد سرمایه گذاری و اشتغالزایی دارند و در پویایی و تحرک بخش خصوصی موثرند.

وی رشد و پرورش صنایع کوچک را خواستار شد و از مسئولان سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی خواست تا دراین زمینه با برنامه ریزی دقیق و هدفمند گام بردارند.

نعمت زاده در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر نیاز به توسعه و ایجاد شهرکهای جدید احساس نمی شود اظهار کرد: اهتمام بر روی ظرفیت ها و توانمندیهای موجود و توسعه آنها ضرورتی است که هم اکنون باید به آن توجه کرد. ضمن اینکه در کنار این موضوع می توان به توسعه شهرکهای تحقیقاتی، علمی و با فناوری نوین هم بیشتر دقت کرد.وی همچنین با اشاره به ضرورت کیفی سازی شهرکهای صنعتی کشور افزود: ایجاد زیربناهای لازم در زمینه تاسیسات تصفیه خانه ها، فاضلابها، فضای سبز و دیگر موارد همه از جمله موضوعاتی است که باید بیش از گذشته به آن پرداخت.

وی خروج شهرکهای صنعتی را از روش سنتی مورد اشاره قرار داد و گفت: تمرکز بر روی ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه، واحدهای پایلوت و طراحی و مراکز فناوری اطلاعات در داخل شهرکها از ضروریاتی است که توجه بیشتر مسئولان را می طلبد.

در ادامه این مراسم، فخراله مولایی مدیرعامل سابق سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی اجرای قانون واگذاری شهرکها و نواحی صنعتی، مطالعه و مبادله تفاهم نامه برای ایجاد شهرکهای مرزی مشترک ، ایجاد مشوق های لازم به منظور ایجاد صنوف تولیدی در شهرکها ی صنعتی و… را از مهمترین اقداماتی ذکر کرد که برای اولین بار از سوی این سازمان به اجرا در آمد.

همچنین در این مراسم، مدیرعامل جدید سازمان صنایع کوچک و شهرکهای صنعتی با بیان اینکه توسعه شهرکهای صنعتی از مهمترین اهدافی است که به آن توجه خواهیم کرد، از وزیر خواست تا در زمینه برخی مشکلات این سازمان ، حمایتهای لازم را به عمل آورد.

سید محمدعلی سید ابریشمی خروج سازمان از مبحث خصوصی سازی ، حل مسائل مربوط به ۳۰۰ شرکت صنعتی آماده واگذاری به بخش خصوصی، تفکیک شفاف وظایف سازمان ، وزارتخانه و سازمان صنعت، معدن و تجارت استانها در بحث صنایع کوچک و صنوف تولیدی ، کمک به بیش از ۱۰ هزار طرح صنعتی کوچک نیمه تمام ، تقویت صندوق ضمانت از سرمایه گذاری صنایع کوچک و … را از مواردی برشمرد که نیازمند حمایت از سوی وزارتخانه است.

نسخه مناسب چاپ