یادداشت
یک شروع خوب
آموزش و پرورش، به عنوان بزرگترین وزارتخانه کشور به لحاظ تعداد دانش آموزان و همچنین آموزگاران و کادر آموزشی، همواره با مسائل خاص خود روبرو بوده است؛ به نوعی می توان گفت همه افراد جامعه زمانی با آموزش و پرورش سروکار پیدا کرده اند یا روزی سروکار پیدا خواهند کرد و طبیعی است که انتظارات فراوانی از سوی خانواده های دانش آموزان نسبت به این وزارتخانه وجود داشته باشد و از همین رو پذیرفتنی است که مدیریت این وزارتخانه بزرگ در مقایسه با دیگر وزارتخانه ها و نهادها کاری سهم تر و مهم تر باشد.
آموزش و پرورش همواره با مسائلی از جمله مشکلات مالی و مسائل اقتصادی و برنامه ریزی های دقیق و کلان برای پایه های مختلف تحصیلی با نیازهای گوناگون دست به گریبان است و لازم است که مدیریت جدید آن نیز با در نظر گرفتن همه موارد به تصمیم گیری بپردازد. سروکار داشتن کودکان و نوجوانان سراسر کشور با این مجموعه، به عنوان مهم ترین گروه سنی که باید نیازسنجی و جهت دهی شوند تا در آینده ای نه چندان دور شاهد افت سطح سواد عمومی در جامعه نباشیم، از دیگر دلایل اهمیت کار آموزش و پرورش است.
چگونگی اجرای سند تحول بنیادین، تغییر محتوای دروس، ایجاد تناسب میان فضای آموزشی و نیروی انسانی، مسائل پیش دبستانی‌ها و مربیان آنها، مشکلات معلمان و بازنشستگان، مشکلات معیشتی و رفاهی فرهنگیان، اجرای عدالت آموزشی در سراسر کشور، نحوه توسعه هنرستان ها، بیمه طلایی، کمبود امکانات گرمایشی و سرمایشی در مدارس به ویژه در مناطق دورافتاده و محروم، تأمین امکانات موردنیاز هنرستانی ها، دانش آموزان دارای معلولیت، امور مربوط به سوادآموزان، همه وهمه بخشی از دغدغه های این روزهای آموزش و پرورش است.
از همه مشکلات موجود که بگذریم، این بزرگترین وزارتخانه، در شرایطی سال تحصیلی جدید را بدون وزیر آغاز می کند که سرپرست آن چند دهه تجربه کار در این حوزه را در کارنامه خود دارد و انتظار می رود که با درایت و هوشمندی هدایت امور را در دست گیرد تا سال تحصیلی با نگرانی های کمتری آغاز شود و وزارتخانه آماده تحویل به وزیر برگزیده شودکه شاید سرپرست فعلی همان وزیر آینده باشد. کارها به روال خود در حال انجام است و برنامه ها با پیش بینی های مسئولان سابق وزارتخانه در حال پی گیری است. طرح های بنیادی از جمله طرح ۶-۳-۳ با همه ایرادهایی که به نظر کارشناسان بر آن وارد است، در حال اجرا است و برنامه ریزی های میلیونی از این دست، چرخی نیست که بتوان آن را از چرخیدن بازداشت. به علاوه هر طرحی در آغاز کار و در میدان عمل ممکن است با نواقصی روبرو شود که برای رسیدن به هدف مطلوب نیازمند ترمیم و بازسازی است.
با توجه به نقش تأثیرگذار مدرسه، آموزگاران و آموزش سال‌های کودکی و نوجوانی در تربیت و شکل دهی به هویت فردی و جمعی دانش آموزان و با عنایت به نگرانی طبیعی والدین در چگونگی تربیت فرزندانشان، نیاز به وزیری آزموده و شایسته برای تصدی مدیریت این وزارتخانه مهم و حیاتی جلوه می کند. امید که امور به روال طبیعی خود پیش بروند و وزارتخانه با توانی دوچندان به پیشبرد برنامه ها و بهسازی شرایط تحـــــصیلی دانش آموزان در شهرها و روستاها همت گمارد.

code

نسخه مناسب چاپ