اردوغان: دوستی با روسیه را به بهای یک اشتباه از دست دادیم
سرویس خارجی: رئیس جمهوری ترکیه ضمن اشاره به تلاش آنکارا برای بازگشت به روابط دوستانه با مسکو، سقوط جنگنده روسی توسط نیروی هوایی ترکیه را «یک اشتباه» خواند و گفت: ترکیه دوستی با روسیه را به خاطر خطای یک خلبان از دست داد.
رجب طیب اردوغان افزود، برای بازگرداندن روابط دوستانه با روسیه تلاش می‌کند. اردوغان همچنین گفت:خواهان بهبود روابط با روسیه است اما نمی‌داند که چگونه این روابط را بهبود بخشد. رئیس جمهوری ترکیه در ادامه از این که چگونه ولادیمیر پوتین راضی شده است تنها به دلیل یک اشتباه، روابط بسیار خوب میان دو کشور را خراب کند، ابراز تعجب کرد. وی گفت: من تعجب می‌کنم که روسیه به عنوان اولین گام از ما چه انتظاری داشت، درک این مساله برای من دشوار است.
رجب طیب اردوغان همچنین اعلام کرد، در هیچ یک از اظهارات رسمی از سوی روسیه اعلام نشده است که ترکیه به عنوان اولین گام برای بهبود روابط دو جانبه چه کاری باید انجام دهد، بر همین اساس بسیار دشوار است دریابیم که مسکو از آنکارا چه انتظاری دارد.
در این حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه گفت: ترکیه درباره این مساله باید عذرخواهی کند و با اعلام این حادثه به عنوان یکی از جرایم جنگی، غرامت بپردازد. «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین نیز اعلام کرد، مسکو انتظار دارد ترکیه برای سرنگونی جنگنده سوخو-۲۴ روسی بر فراز سوریه، عذرخواهی کرده و غرامت پرداخت کند.
در همین راستا یک مقام ارشد روسیه نیزاعلام کرد، با توجه به اینکه ترکیه از به هم خوردن روابط خوب میان آنکارا و مسکو بسیار متضرر شده است، تلاش می کند از کانال‌های مختلف به مقامات روسی پیشنهاد از سرگیری همکاری را بدهد.
همچنین پیش از اظهارات اردوغان، «نومان کورتولموش»، معاون نخست وزیر ترکیه در اظهاراتی اعلام کرد، نه مسکو و نه آنکارا نمی‌توانند روابطشان را قربانی این حادثه کنند.وی ابراز امیدواری کرد، روابط دو کشور در زمان کوتاهی بهبود یابد.
خبری دیگر حاکیست، رئیس جمهوری ترکیه درباره بدتر شدن روابط آنکارا و برلین در صورت رای گیری و تصویب قطعنامه قتل‌عام ارامنه توسط نیروهای عثمانی در پارلمان آن کشور، به صدر اعظم آلمان هشدار داد. این در حالیست که، علی‌رغم هشدارهای جدی ترکیه، پارلمان آلمان در روزهای آینده در خصوص قطعنامه‌ای که قتل‌عام ارامنه توسط نیروهای عثمانی را به عنوان «نسل کشی» توصیف می‌کند، رای‌گیری خواهد کرد. از طرفی، در ادامه در گیری‌های ارتش ترکیه با پ‌ک‌ک، جنگنده‌های ترکیه شش هدف در شمال عراق را بمباران کردند. این دومین عملیات برون مرزی جنگنده‌های ترکیه در هفته جاری است . از طرفی، «جان‌باس» سفیر آمریکا در آنکارا گفت: پ.ک.ک ، باید سلاح بر زمین بگذارد و به حملات در استان‌های جنوب شرقی پایان دهد.
در خبری دیگر، تارنمای رادیو صدای آلمان (دویچه وله) نوشت، تا کنون ۳۳۵ هزار شهروند ترکیه بر اثر جنگ های داخلی در این کشور بی‌خانمان یا آواره شده و مجبور به ترک خانه و شهر خود شده‌اند.این پایگاه خبری در ادامه افزود، دولت ترکیه می‌گوید برای بازسازی مناطق آسیب‌دیده به ۳۴۰ میلیون دلار بودجه نیاز است. بیش از ۳۳۰ غیرنظامی در درگیری‌ با کردها کشته شده‌‌ و آثار تاریخی بسیاری آسیب دیده یا تخریب شده‌اند.

نسخه مناسب چاپ