قیمت میلگرد و تیرآهن در تابستان تغییر چندانی نمی‌کند
با وجود آنکه در ابتدای فصل ساخت و ساز و تقاضای خرید مقاطع فولادی قرار داریم، اما احتمال جهش قیمت میلگرد و تیرآهن در ماه های آتی بعید است.
مهندس بهمن قاسمی عضو انجمن فولاد ایران دیروز در جمع خبرنگاران با بیان این مطلب گفت: اکنون میزان موجودی مواد اولیه و محصول ساخته شده در انبار کارخانجات تولید فولاد به حداقل رسیده و کمبود نقدینگی مانع از انباشت مواد اولیه فولادی است.
به گفته وی اغلب تولید کنندگان و به ویژه فولاد سازان بخش خصوصی منتظر دریافت سفارش تولید هستند تا ظرفیت خالی واحد تولیدی خود را به راه بیاندازند. از طرف دیگر رکود ساخت و ساز همچنان به تولید فولاد فشار وارد می کند. اما این به معنای افزایش ظرفیت خالی در صنایع فولاد نیست، زیرا همچنان صنایع این حوزه در حال تولید هستند و خود را بتدریج به ظرفیت کامل نزدیک می کنند.
قاسمی گفت: اگر در ماههای آتی شاهد رونق صنعت ساخت و ساز باشیم و به یکباره تقاضای خرید مقاطع فولادی افزایش یابد، قطعاً تولید داخلی کفاف نیاز بازار را نمی‌کند. اما در شرایط فعلی به نظر می رسد که بازار مقاطع فولادی حداقل تاپایان تابستان امسال در ثبات نسبی به سر خواهد برد و جهش قیمت نخواهد داشت.
وی گفت: هم اکنون هر کیلو میلگرد در بازار ۱۵۳۰ تومان و هر کیلو تیرآهن حدود ۱۵۰۰ تا ۱۷۰۰ تومان به فروش می رسد که این رقم احتمالاً تا پایان تابستان تغییرات قابل توجهی نخواهد داشت.
به گفته وی ایجاد بورس قیمت در شبکه های مجازی نظیر شبکه تلگرام باعث شده تا قیمت مواد اولیه و محصول نهایی در بازار شفاف شود و کمترین نوسان را داشته باشد.
مدیرعامل مجتمع فولاد آرین افزود: رکود جهانی در ساخت و ساز و افزایش صادرات فولاد چین به نقاط مختلف دنیا باعث افت قیمت‌های جهانی شده است.
به گفته وی افت بهای انرژی در بازارهای جهانی از یک سو و کاهش رشد اقتصادی چین از سوی دیگر باعث شده تا چینی‌ها تولیدات خود را با قیمت بسیار پایین به بازارهای مختلف صادرکنند و رقابت برای نفوذ به بازارهای بین المللی را دشوار سازند.
همچنین رکود صنعت ساخت و سازموجب کاهش تقاضای خرید فولاد در داخل شده است و مشتریان عمده فولاد(پیمانکاران طرح های بزرگ دولتی و شهرداری ها) خرید زیادی ندارند.
عضو انجمن فولاد ایران از همکاری سازمان امورمالیاتی با فولاد سازان بخش خصوصی برای بررسی پرونده مالیات معوق این صنایع تشکر کرد و گفت: در فاصله سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۳ برخی از فروشندگان شمش فولادی که در گذشته محصول خود را با ارز ارزان وارد کرده بودند و همزمان با افزایش ناگهانی بهای ارز در بازار داخلی ، شمش را با قیمت گزاف به صنایع فولادسازی فروختند، از ارائه فاکتور فروش به مشتریان خودداری کردند. اینک خرید شمش گرانقیمت و بدون فاکتور از این قبیل واردکنندگان برای صنایع فولاد سازی مشکلات مالیاتی ایجاد کرده است. وی ادامه داد: خوشبختانه تعامل سازمان امور مالیاتی با این مجتمع آغاز شده و روند تولید مقاطع فولادی در این واحد صنعتی که بزرگترین مجتمع فولاد استان قزوین محسوب می‌شود، آغاز شده است.
قاسمی جذب سرمایه‌گذاری خارجی را تنها راه رسیدن به رشد اقتصادی بالا و افزایش تولید فولاد دانست و گفت: باید برای سرمایه‌گذاران خارجی از نظر امنیت سرمایه و خودشان اطمینان ایجاد کنیم تا تشویق شوند که به صنعت ایران ورود کنند.
این سخنان در حالی مطرح شد که انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران دیروز مدعی شد: پس از توافق برجام و اجرای آن، صادرات فولاد خام مانند اسلب، بیلت و آهن اسفنجی در سال ۱۳۹۴ نسبت به ۱۳۹۳ رشد دو برابری یافت.
انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران اعلام کرد صادرات فولاد خام شامل اسلب، بیلت و آهن اسفنجی از سقف ۹۷۵ هزار تن در سال ۱۳۹۳ به رقم یک میلیون و ۷۹۰ هزار تن در سال ۱۳۹۴ رسید که نشان دهنده رشد دو‌برابری پس از توافق برجام است.
قیمت هر تن بیلت برابر با قیمت دست‌کم هفت بشکه نفت است، بنابراین صادرات پارسال فولاد برابر با صدور ۱۲ میلیون و ۶۰۰ هزار بشکه نفت بود. همچنین پارسال میزان میلگرد صادراتی واحدهای تولیدی با رشد ۲۲ درصدی به رقم ۳۰۲ هزار تن رسید. آمارها نشان می دهد سال ۱۳۹۳ مجموع میلگرد صادراتی واحدهای تولیدی ۲۴۸ هزار تن بود.
برپایه این اطلاعات، پارسال میزان ورق فولادی صادراتی در مقایسه با عملکرد سال ۱۳۹۳ رشد ۱۱ درصدی را ثبت کرد و به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن رسید. مجموع صادرات ورق فولادی در سال ۱۳۹۳، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تن بود.
بر پایه گزارش های منتشر شده، انبار فروشندگان در یک ماه گذشته تخلیه شده است و انتظار نمی رود تا اواسط تابستان موجودی ارزان‌قیمت انبارها باقی بماند. آنچه بر جای مانده، موجودی‌های خرید گران است که صاحبان آنها بسادگی حاضر به فروش آن نیستند.
شایان ذکر است که جمهوری اسلامی امروز به عنوان چهاردهمین فولادساز جهان محسوب می شود و در سال ۱۳۹۴ برای نخستین بار رکورد صادرات چهار میلیون و ۱۰۰ هزار تن را در این بخش ثبت کرد. قرار است براساس سند چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت فولاد کشور به رقم ۵۵ میلیون تن برسد و از این میزان حدود ۱۵ میلیون تن به صادرات اختصاص می یابد.
مجتمع فولاد مبارکه اصفهان با سهم حدود ۵۰ درصدی در زمینه تولید و صادرات، در جایگاه نخست است و مجتمع فولاد خوزستان و ذوب آهن اصفهان در ردیف های بعدی جای دارند.
دولت یازدهم از نیمه دوم سال ۱۳۹۲ فعال سازی هفت طرح فولاد استانی را که از سال ۱۳۸۵ به دلیل مشکلات مالی متوقف شده بود، فعال ساخت. هر یک از این واحدها ۸۰۰ هزار تن تا یک میلیون تن ظرفیت دارد.
فولاد سپیددشت (چهارمحال و بختیاری)، نی ریز (فارس)، قائنات (خراسان جنوبی)، شادگان (خوزستان)، سبزوار (خراسان رضوی)، میانه (آذربایجان شرقی) و بافت (کرمان) هفت طرح فولاد در استان های کشور است.

نسخه مناسب چاپ