راه اندازی بورس کالا در اروند
معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالای ایران گفت: در منطقه آزاد اروند قابلیت‌ها و ظرفیت‌های خوب و مناسبی برای راه‌اندازی بورس کالا وجود دارد.
به گزارش ایسنا، محمد اسکندری اظهار کرد: با توجه به بررسی قابلیت برخی از کالاهای مهم مانند تولیدات کشاورزی، دامی و برخی از کالاهای پتروشیمی در منطقه آزاد اروند، می‌توانیم این منطقه را برای برخی از کالاها که در بورس کالاهای ایران معامله می‌شود، به یک مرکزی از بورس کالای کشور تبدیل کنیم.
وی تالار بورس منطقه آزاد اروند را سومین تالار کشور نام برد و افزود: می‌توان از ظرفیت شعبه‌های کارگزاری‌های بورس مختلف در این منطقه استفاده کرد و فعالیت‌های این منطقه را چند برابر کرد.
اسکندری در باره معامله و ورود ذرت، گندم و جو در بازار بورس ایران گفت: امسال هیأت دولت تصویب کرد که ذرت، گندم و جو کشور از طریق بورس کالای ایران معامله شود و خوزستان که کل ذرت تولیدی آن وارد بورس شد، نمونه موفق این کار است.
وی ادامه داد: اگر بتوانیم معاملات محصولات کشاورزی در بورس کشور را ارتقاء دهیم، هم می‌توانیم فاصله دریافت پول خریدار تا تحویل پول به فروشنده و تحویل کالا به خریدار را مناسب‌تر دهیم و از طرفی با ورود و عرضه این محصولات در بورس، بار مالی دولت بسیار کم خواهد شد که این مساله می‌تواند به خودکفایی بخش کشاورزی کمک کند.

نسخه مناسب چاپ