در مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام خمینی
رهبر معظم انقلاب: در نظام اسلامی رأی، خواست و اهداف و منافع مردم اصل است
 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح جمعه در اجتماع عظیم و پرشکوه قشرهای مختلف مردم در حرم مطهر امام‌خمینی‌(ره)، امام راحل را شخصیت «مؤمنِ متعبدِ انقلابی» خواندند و با تأکید بر ادامه راه «امامِ انقلابیِ ملت» به عنوان یگانه راه پیشرفت و تحقق اهداف مردم و نظام، پنج شاخص مهم «انقلابیگری» را تبیین کردند و افزودند: باید با استفاده از تجربه مذاکرات هسته‌ای یعنی اثبات ضرورت بی‌اعتمادی به امریکا، مسیر حرکت و پیشرفت کشور را ادامه داد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در مراسم بیست و هفتمین سالگرد ارتحال امام‌خمینی تعبیر «مؤمنِ متعبدِ انقلابی» را صفتی جامع برای امام‌راحل برشمردند و افزودند: امام بزرگوار، «مؤمن به خدا»، «مؤمن به مردم»، «مؤمن به هدف» و «مؤمن به راهی بود که او را به این هدف می‌رساند». ایشان در باره متعبد بودن امام(ره) خاطرنشان کردند: ایشان عبد صالح پروردگار و اهل خشوع، تضرع و دعا بود.

رهبر انقلاب به وی‍‍ژگی سوم امام‌(ره) اشاره کردند و گفتند: امام، «امامِ انقلابی» بود و همین صفت علت اصلی عصبانیت قدرت‌های مادی از ایشان است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که قدرت‌ها از کلمه انقلاب و انقلابیگری ملت ایران به شدت هراس دارند، افزودند: علت اصلی فشارهایی که در طول سال‌های متمادی با بهانه‌های مختلف از جمله موضوع هسته ای و حقوق بشر به ملت وارد شده است، خصوصیت انقلابیگری ملت ایران و نظام اسلامی است.

رهبر انقلاب با اشاره به خارج شدن ایران از کنترل قدرت‌ها و تبدیل نظام اسلامی به الگوی الهام بخش ملت‌ها گفتند: مساله اساسی این است که امامِ انقلابی، کشور را از بسیاری از منجلاب‌ها از جمله «منجلاب‌های وابستگی، فساد سیاسی، فساد اخلاقی، حقارت بین‌المللی، عقب‌ماندگی‌های علمی، اقتصادی و فناوری و آقا‌بالا‌سری امریکا و انگلیس» نجات داد و در مسیر حرکت کشور و ملت، تغییری بزرگ ایجاد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر این که امام بزرگوار‌ ریل حرکت کشور را به سمت هدف‌های بزرگ یعنی «حاکمیت دین خدا» تغییر داد، افزودند: حاکمیت دین خدا عبارت است از تحقق عدالت اجتماعی واقعی، ریشه کنی فقر و جهل، ریشه کنی استضعاف و آسیب‌های اجتماعی، برقراری منظومه ارزش‌های اسلامی، تأمین سلامت جسمی و اخلاقی و معنوی، پیشرفت علمی کشور، تأمین عزت و هویت ملی و اقتدار بین‌المللی و فعال‌کردن ظرفیت‌های کشور.

ایشان با تأکید بر این که امام‌راحل‌ به برکت انقلاب اسلامی، کشور را به سمت این اهداف حرکت دادند، خاطرنشان کردند: اگرچه رسیدن به این اهداف، زمان بر و نیازمند تلاش است اما آنها قابل تحقق هستند و تنها شرط تحققشان حرکت در مسیر انقلاب و انقلابیگری است.

رهبر انقلاب اسلامی در نوعی آسیب‌شناسی از روند حرکت نظام افزودند: بعد از رحلت امام بزرگوار در هر مقطعی که انقلابی عمل کردیم، پیشرفت به دست آوردیم و هر دوره‌ای که از انقلابیگری و حرکت جهادی غفلت کردیم، عقب ماندیم و ناکام شدیم.می‌توان در این مسیر با شیوه انقلابی حرکت کرد که در آن صورت، پیشرفت قطعی است و می‌توان با شیوه دیگری حرکت کرد که در چنین وضعیتی، سرنوشت رقت‌باری رقم خواهد خورد و ملت ایران و اسلام سیلی خواهد خورد.

ایشان انقلاب اسلامی را سرمایه ممتاز و منحصر به فرد ملت و کشور دانستند و تأکید کردند: برای به نتیجه رسیدن انقلاب، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است‌، اما در کنار این هزینه‌ها منافع فراوانی نیز وجود داشته است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به استحکام انقلاب اسلامی بعد از گذشت ۳۷ سال افزودند: امروز شرایط ملت ایران، روشنتر و هموارتر از گذشته است و هزینه‌ها قابل اجتناب‌تر شده‌اند. انقلاب با عزم، اراده و ایمان مردم به وجود آمد و با همین نیروی مردمی باقی ماند و ریشه دواند و در مقابل تهدیدهای نظامی و تحریم‌ها ایستاد و فلج نشد و شجاعانه و سربلند به حرکت خود ادامه داد که از این پس نیز باید این حرکت ادامه یابد.

شاخص‌های انقلابیگری

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به این که انقلابی بودن فقط منحصر به دوران مبارزه یا دوران امام نیست، خاطرنشان کردند: انقلاب و انقلابیگری برای همه دوران‌هاست و انقلاب یک رود جاری است و همه کسانی که براساس شاخص‌های انقلابیگری عمل کنند، انقلابی هستند حتی جوانانی که امام‌(ره) را هم ندیده باشند.

رهبر انقلاب، طرز تفکری که انقلابیگری را مساوی افراطی‌بودن می‌خواند و مردم را به «تندرو» و «میانه رو» تقسیم می‌کند یکی از خطاها برشمردند و گفتند: چنین دو‌گانه‌هایی که سوغات بیگانگان و سخن دشمنان است نباید وارد فرهنگ سیاسی کشور شود. رهبر انقلاب به یک خطای دیگر در موضوع انقلابی بودن و انقلابیگری اشاره کردند و گفتند: توقع یک میزان انقلابی‌گری از همه کسانی که در مسیر شاخص‌ها و جهتگیری‌های انقلاب حرکت می‌کنند، اشتباه است و اصل بر این است که شاخص‌های انقلابیگری وجود داشته باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: ممکن است فردی نسبت به مفاهیم انقلاب و عمل انقلابی، بهتر حرکت کند و فرد دیگری با شدت و جدیت او حرکت نکند، اما هر دو انقلابی هستند و نمی‌توان هر فردی را که در مسیر شاخص‌های انقلاب قرار دارد اما خوب حرکت نمی‌کند، متهم به غیرانقلابیگری و ضد‌انقلاب‌بودن کرد.

رهبر انقلاب سپس در تبیین معیارهای اصلی انقلابیگری به تشریح پنج شاخص عمده یعنی «پایبندی به مبانی و ارزش‌های اساسی انقلاب اسلامی»، «هدفگیری مستمر آرمان‌ها و همت بلند برای رسیدن به آنها»، «پایبندی به استقلال همه‌جانبه کشور»، «حساسیت در برابر دشمن و تبعیت نکردن از او» و «تقوای دینی و سیاسی»پرداختند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین شاخص اولِ انقلابیگری یعنی «پایبندی به ارزش‌ها و اصول مبنایی» افزودند: «اعتقاد به اسلام ناب در مقابل اسلام امریکایی»، اصلی‌ترین نکته این شاخص است. اسلام امریکایی دو شاخه «اسلام متحجر» و «اسلام سکولار» دارد که استکبار از هر دو شاخه حمایت می‌کند . حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «اعتقاد عمیق به محور بودن مردم» را از دیگر مبانی انقلاب خواندند و تأکید کردند: در نظام اسلامی، «رأی و خواست و اهداف و منافع مردم» اصل است و اعتقاد واقعی به این حقایق، از ضروریات انقلابیگری است .

رهبر انقلاب، «پیشرفت، تحول و تکامل» را از دیگر ارزش‌های اساسی انقلاب برشمردند و افزودند: فرد انقلابی به این ارزش نیز اعتقاد دارد و هر روز در پی تحول و بهتر شدن اوضاع است.

«حمایت از محرومان و اقشار ضعیف» و «حمایت از مظلومان جهان» ارزش دیگری بود که رهبر انقلاب در تبیین اولین شاخص انقلابیگری یعنی پایبندی به اصول و مبانی انقلاب به آن اشاره کردند. ایشان افزودند: اگر این پایبندی و به تعبیر قرآن «استقامت» وجود داشت، حرکت مسئولان و نظام در تندباد حوادث نیز مستقیم و مستحکم خواهد بود، وگرنه به «عمل‌گرایی افراطی» دچار می‌شویم و با هر حادثه‌ای، مسیر و جهت حرکت عوض می‌شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس در تبیین شاخص دوم انقلابیگری یعنی «همت بلند برای پیشرفت و رسیدن به آرمان‌ها» افزودند: در هیچ وضعی نباید از پیگیری اهداف بزرگ انقلاب و مردم منصرف شد یا به وضع موجود رضایت داد.

ایشان، «تنبلی، محافظه کاری و ناامیدی» را نقطه مقابل این شاخص دانستند و تأکید کردند: راه پیشرفت، تمام نشدنی است و باید با انقلابیگری، مدام در این مسیر حرکت کرد.

شاخص سوم انقلابیگری، «پایبندی به استقلال» است که رهبر انقلاب آن را در سه بعد سیاسی، فرهنگی و اقتصادی تبیین کردند. ایشان افزودند: معنای حقیقی استقلال سیاسی این است که فریب شیوه‌های مختلف دشمن را نخوریم و در هر موقعیتی، مراقب استقلال داخلی، منطقه‌ای و جهانی باشیم.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در اشاراتی به شیوه‌ها و حیله گری دشمنان به‌خصوص امریکا، خاطرنشان کردند: آنها همیشه با تهدید جلو نمی‌آیند. گاه با لبخند و حتی تملق حرف می زنند. مثلاً نامه می نویسند که بیایید مشکلات جهانی را با مشارکت هم حل کنیم. در این مواقع انسان ممکن است دچار وسوسه شود که خوب است برویم با یک ابرقدرت در حل مسائل بین‌المللی همکاری کنیم، غافل از این که دشمن در باطن قضیه دنبال اهداف دیگری است.

رهبر انقلاب افزودند: دعوت دشمن برای همکاری در حل مسائل جهانی، یعنی دعوت به کمک و ایفای نقش در بازی و میدانی که او برای حل مسائل مورد نظرش ترسیم و تعیین کرده است. ایشان در ذکر یک مصداق به قضیه سوریه اشاره کردند و افزودند: این که در مساله سوریه و مسائل مشابه، حاضر نشدیم در ائتلاف به اصطلاح امریکایی شرکت کنیم، به این علت بود که می دانستیم آنها می‌خواهند از قدرت و نفوذ ما و دیگر کشورها در تحقق اهداف مورد نظرشان استفاده کنند.

رهبر انقلاب در تذکری عمیق افزودند: اینجور کارها که در ظاهر منافاتی با استقلال ندارد، در عمل به معنای پر کردن جدول کاری دشمنان است و حقیقتاً ضد استقلال است. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تبیین دومین شاخه از شاخص استقلال، بر اهمیت بی‌بدیل «استقلال فرهنگی» تأکید و خاطرنشان کردند: انقلابیگری یعنی انتخاب سبک زندگی ایرانی اسلامی و پرهیز جدی از تقلید از غرب و بیگانگان.

ایشان در همین زمینه ابزارهای جدید در فضای مجازی را برای «مهندسی اطلاعات» و «تسلط غرب بر فرهنگ ملت‌ها» برشمردند و افزودند: این ابزارها البته می‌توانند مفید باشند، اما باید سلطه دشمن را از آنها سلب و به‌گونه‌ای عمل کرد که فضای مجازی به وسیله ای برای نفوذ و سلطه فرهنگی دشمن تبدیل نشود.

«استقلال اقتصادی» به معنای هضم نشدن در‌هاضمه اقتصاد جامعه جهانی، نکته مهم دیگری بود که رهبر انقلاب در تبیین شاخص سوم انقلابیگری یعنی پایبندی به استقلال همه‌جانبه کشور بیان کردند. ایشان افزودند: امریکایی‌ها بعد از مذاکرات هسته‌ای گفتند: معامله هسته‌ای با ایران باید موجب ادغام اقتصاد ایران در جامعه جهانی بشود. معنای این حرف این است که ایران در نقشه و نظامی که سرمایه‌داران عمدتا صهیونیسم برای تصرف منافع مالی جهان ترسیم کرده‌اند ، هضم و جذب شود. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: امریکایی‌ها در تحریم، فلج کردن اقتصاد ایران را دنبال می‌کردند، اکنون نیز که مذاکرات به نتایجی منتهی شده، می‌خواهند اقتصاد ایران در ‌هاضمه اقتصاد جهانی که سردمدار آن امریکاست، بلعیده شود .

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، اقتصاد مقاومتی را یگانه راه تحقق استقلال اقتصادی اعلام کردند و افزودند: خوشبختانه دولت براساس گزارشی که داده است، در سال «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» اقداماتی را شروع کرده که اگر با همین قوت پیش برود، یقیناً مردم آثارش را می‌بینند. ایشان خاطرنشان کردند: در همه تصمیمات بزرگ و همه کارها از جمله قرارداد با کشورهای دیگر باید اقتصاد مقاومتی جداً مد‌نظر باشد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با نقد کسانی که رونق اقتصادی را صرفاً در گرو سرمایه‌گذاری خارجی می‌دانند، گفتند: جذب سرمایه‌گذاری خارجی خوب و لازم است‌، اما مهمتر از آن فعال کردن ظرفیت‌های درونی کشور است و نباید همه چیز را به جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی منوط کرد.

ایشان با همین نگاه در باره فناوری‌های نو و پیشرفته هم تذکر دادند: اگر کشورهای خارجی این گونه فناوری‌ها را بدهند خوب است‌، اما اگر هم ندهند، جوانانی که ایران عزیز را در نانو، هسته ای و برخی عرصه‌های دیگر به یکی از ۱۰ کشور برتر جهان تبدیل کرده‌اند، در صورت برنامه‌ریزی صحیح، حتماً فناوری‌های مورد‌نیاز کشور را تأمین خواهند کرد.

رهبر انقلاب سپس به تبیین شاخص چهارم انقلابیگری یعنی «حساسیت در مقابل دشمن» پرداختند و افزودند: همچون جبهه جنگ باید هر حرکت دشمن را رصد و تحلیل کرد، اهداف او را شناخت و با حساسیت لازم در مقابل زهر احتمالی فعالیت‌های دشمن، پادزهر آماده کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کسانی که با چشم بستن بر دشمنی‌های آشکار و مکرر امریکا، سخن گفتن از دشمن را «توهم توطئه» می‌نامند، افزودند: انکار دشمنی‌های عمیق، مستمر و واضح امریکا با جمهوری اسلامی و ملت ایران، توطئه‌ای است برای کاهش حساسیت‌ها در مقابل شیطان بزرگ.

رهبر انقلاب خصومت امریکا با انقلاب را ذاتی خواندند و افزودند: نظام سلطه با جنگ افروزی، حمایت از تروریسم، سرکوب آزادیخواهان و ظلم و ستم بر مظلومان فلسطینی، طبیعت خود را آشکار می‌کنند و نظام اسلامی نمی‌تواند در مقابل این سرکوب‌ها، ساکت و بی اعتنا بماند.

رهبر انقلاب، کمک مستقیم امریکا به کشور مهاجم به مردم یمن را مشارکت در بمباران و کشتار مردم بی گناه برشمردند و تأکید کردند: براساس آموزه‌های اسلام، نمی‌شود در مقابل این جنایات ساکت بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: هر فرد و هر جریانی که برای اسلام و به نام اسلام کار می‌کند، اگر به امریکا اعتماد کند، دچار خطای بزرگ شده و سیلی آن را خواهد خورد.در همین سال‌های اخیر نیز برخی جریان‌های اسلامی منطقه به اسم «عقل سیاسی» و «تاکتیک» با امریکایی‌ها همکاری کردند، اما اکنون چوب اعتماد به شیطان بزرگ را می‌خورند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، انگلیسی‌ها را از دیگر دشمنان واقعاً خبیثِ ملت ایران دانستند و افزودند: انگلیسی‌ها هیچگاه از خباثت علیه ملت ایران دست بر نداشته اند.در ادامه همین دشمنی‌هاست که دستگاه تبلیغاتی دولت انگلیس در سالگرد امام بزرگ و مطهر،‌ با کمک امریکایی‌ها و جعل سند، علیه امام راحل ملت ایران تبلیغات می کند.

رهبر انقلاب، رژیم منحوس صهیونیستی را به موازات امریکا و انگلیس از دیگر دشمنان ملت ایران خواندند و تأکید کردند: باید در مقابل دشمنان حساس بود و در مقابل هر پیشنهاد آنها، از جمله نسخه‌های سیاسی و اقتصادی احتیاط کرد که اگر این حساسیت باشد، «عدم تبعیت» نیز به دنبال خواهد آمد که این همان «جهاد کبیر» است.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین در تبیین آخرین شاخص انقلابیگری یعنی «تقوای دینی و سیاسی» گفتند: تقوای دینی یعنی تلاش و مراقبت برای تحقق همه اهدافی که اسلام برای جامعه تعیین و مطالبه کرده است. در این زمینه نباید به محاسبه صرفاً عقلانی تکیه کرد، زیرا پیگیری این اهداف تکلیف دینی است و هرکس اسلام را از حوزه‌های اجتماعی و سیاسی جدا کند، دین مبین خدا را نشناخته است.اگر تقوای دینی حاصل شد، تقوای سیاسی نیز حاصل خواهد بود و انسان را در «لغزشگاه‌های سیاسی و مسئولیتی» حفظ خواهد کرد.

توجه به امام به عنوان یک الگوی کامل

بخش پایانی سخنان رهبر انقلاب اسلامی ، به چند توصیه مهم اختصاص داشت که نخستین آنها، «توجه به امام به عنوان یک الگوی کامل» بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این زمینه گفتند: در نقشه راهی که امروز بیان و ترسیم شد، امام در همه شاخص‌ها در بالاترین سطح قرار دارد و باید به عنوان یک الگوی کامل مورد توجه و اهتمام قرار گیرد.

ایشان، تأمل و تعمق مستمر در صحیفه امام و وصیتنامه ایشان و انس گرفتن با گفتار و مواضع امام را راهی برای الگو قرار دادن آن عزیز به عرش سفر کرده برشمردند و به همه به ویژه جوانان، این مساله را توصیه کردند.

توصیه دوم رهبر انقلاب، «فراموش‌نکردن تجربه حاصل شده از مذاکرات هسته‌ای» بود. ایشان تأکید کردند: این تجربه به ما می‌آموزد که اگر در مقابل امریکا حتی تنازل کنیم، او هیچگاه از نقش مخربش دست بر نمی دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به مذاکرات با

۱‌+ ۵ و حتی مذاکرات جداگانه با امریکا در موضوع هسته‌ای افزودند: با تلاش برادران فعال ما، مذاکرات به نقاط مشترکی رسید، اما امریکا تاکنون در «عمل به تعهدات خود»، بدقولی و بد‌عهدی کرده و دبّه درآورده است. ایشان افزودند: خیلی‌ها قبل از مذاکرات هسته‌ای نیز این رفتار امریکا را می‌دانستند و پیش‌بینی می‌کردند، اما برخی نمی‌دانستند که حالا باید بدانند.

رهبر انقلاب تأکید کردند: اگربر فرض محال در هر زمینه‌ای از جمله حقوق بشر، موشکی، تروریسم، لبنان، فلسطین و هر قضیه دیگری با امریکا، بحث و مذاکره کنیم و از اصول و مواضع خود کوتاه هم بیاییم، او کوتاه نمی‌آید و بعد از لبخندها و تبسم‌ها و حرف‌ها، در عمل اهداف خود را دنبال می‌کند. توصیه سوم رهبر انقلاب، «اتحاد دولت و ملت» بود. ایشان افزودند: هرکسی در مقاطع مختلف ممکن است از دولتی خوشش بیاید یا نیاید که البته ایرادی ندارد، اما اتحاد ملت و دولت، نباید در هیچ حالتی بر هم بخورد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: البته انتقاد و مطالبه از دولت بی‌اشکال است و با وحدت منافاتی ندارد، اما همانگونه که در زمان همه دولت‌ها این توصیه را بیان کرده‌ام، باید مراقب بود نقار و کدورت به وجود نیاید و همه در مقابل تهدیدها و دشمنی‌ها، هم دوش و هم دل باشند. ایشان با تأکید بر «وحدت قوای سه گانه» افزودند: وحدت، منافاتی با عمل به وظایف قانونی قوا ندارد اما نباید با احساسات شخصی یا جناحی، همدلی و همراهی قوا را خدشه‌دار کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای تأکید کردند: باید از بیان حرف‌هایی که «دو‌جریانی»، «دو‌قطبی‌گری» و «تخاصم» به وجود می‌آورد‌، خودداری کرد تا دشمن، همه ایران را یکپارچه ببیند. چهارمین توصیه رهبر انقلاب، «جبهه‌ای دیدن تقابل با امریکا» بود.

ایشان خاطرنشان کردند: امریکا البته در مرکز این جبهه قرار دارد اما امتداد این جبهه به جاهای گوناگون و گاه حتی به داخل کشور کشیده می‌شود که باید مراقب فعالیت‌های همه شاخه‌های پنهان و پیدای این جبهه بود.

«برجسته بودن و پررنگ ماندن خطوط فاصل با دشمنان»، پنجمین توصیه رهبر انقلاب بود.

ایشان تأکید کردند: برخی جریان‌های داخلی با غفلت از این ضرورت، خطوط مرزی را حفظ نکردند و فاصل‌گذاری‌ها، تضعیف و کمرنگ شد اما باید مراقب باشیم خطوط مرزی با دشمنان انقلاب و امام و ملت کمرنگ نشود . آخرین توصیه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به ملت و مسئولان چنین بود: به وعده نصرت خدا اعتماد کامل کنید و مطمئن باشید آینده به کوری چشم دشمنان از آن ملت و جوانان ایران است.

سخنان حا‌ج سید حسن خمینی

پیش از سخنان رهبر انقلاب اسلامی، حجت‌الاسلام و‌المسلمین سید حسن خمینی تولیت آستان امام خمینی‌(ره) در سخنانی، انقلاب اسلامی را انقلابی الهی و مردمی خواند و گفت: برخورداری از هدایت الهی، عزت، مودت و مهربانی، وحدت، نصرت پروردگار و پشتوانه مردمی از ویژگی‌های بی‌نظیر حرکت عظیم و تاریخی امام خمینی است و این حرکت و مجاهدت بزرگ پس از ارتحال امام خمینی نیز با انتخاب جانشینی شایسته به بهترین شکل استمرار یافت.

وی با تأکید بر این که تشتت در جامعه اسلامی دردآور و زجرآور است، گفت: واقعیت این است که امروز غده سرطانی که امام از او به عنوان یکی از پست‌ترین جایگاه‌ها یاد می‌کرد یعنی اسرائیل، به سبب درگیر‌شدن مسلمانان با هم در آرامش و آسایش است. امیدواریم خداوند آن را از او بگیرد. اگر جامعه اسلامی را نگاه کنیم می‌بینیم که گروهی نابخرد که بویی از انسانیت نبردند در قالب شعارهای مذهبی به برادرکشی و مسلمان کشی روی می‌آورند.

سید حسن خمینی ‌تأکید کرد: انقلاب اسلامی ما یک انقلاب با ویژگی‌های ممتاز است. انقلابی است که از دو خصیصه بزرگ برخوردار است؛ که یکی از آنها مردمی و دیگری خدایی‌بودن است.وقتی نگاه می‌کنیم می‌بینیم که انقلاب توانسته جان‌های مردم را به سعادت و هدایت برساند. امروز دنیای اسلام آمیخته از شور و نشاطی است که البته این شور و نشاط گاهی اوقات با خشونت‌های غیر قابل پذیرش همراه است. ولی هدایت انسان‌ها در جامعه اسلامی بی تردید معلول انقلاب اسلامی ایران و امام بزرگوار ما ست.

وی تأکید کرد: انقلاب اسلامی ایران توانسته یک کارکرد بزرگ را در افق جهانی از خودش نشان دهد. انقلاب و امام یک حقیقت ناب الهی را برای مردم به ودیعه آورد. اینکه می‌گوییم انقلاب خدایی است یعنی از یک ویژگی بزرگ برخوردار است و آن هم هدایت است که فقط در اختیار خدا است.

یادگارامام دومین ویژگی را عزت دانست وافزود: وقتی می‌گوییم جامعه اسلامی و انقلابمان خدایی است به این معنا ست که می‌گوییم جامعه ما دارای عزت شده است. یکی از بزرگترین پیام‌های انقلاب عزت است. عزت اسلامی عزتی است که برای واقعیت و حقیقت جهان اسلام به ارمغان آورده شده است.

وی ادامه داد: در آیات مختلفی از قرآن می‌خوانیم که خداوند عزت را مخصوص ذات الهی و مؤمنین می‌داند. اگر امروز در جامعه خود و فضای امت اسلامی این عزت را مشاهده می‌کنیم، این نیست مگر از آن نظر که یک انقلاب و یک راه خدایی داشتیم.

سید حسن خمینی با بیان این که سومین عامل در تعریف خدایی‌بودن انقلاب‌، مودت و مهربانی است که انقلاب در میان توده‌های مردم به وجود آورد، اظهار داشت: جامعه چند پاره خودمان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی را فراموش نکنیم. بعد از انقلاب امام، یاران امام و مردم ایران توانستند انقلابی را در افق بزرگ و با عظمت از مودت و دوستی و برادری ایجاد کنند.پس اگر دیدیم که در جامعه الفت، محبت و دوستی وجود دارد اینها نکته بزنگاهی است که می توانیم بگوییم انقلاب ما یک انقلاب الهی است و کسی که این انقلاب را پایه‌گذاری کرد، یک مرد خدایی و الهی و پایه‌گذار یک تحول الهی در جامعه است. یادگار امام چهارمین عامل الهی و خدایی بودن انقلاب را وحدت برشمرد و تصریح کرد: حتما جامعه الهی‌ آمیخته و توأم با وحدت است. در موارد بسیاری در قرآن سراغ داریم که خداوند وقتی می‌خواهد با مؤمنین صحبت کند با مردم به عنوان یک جمع و یک واحد حرف می‌زند و توجه می‌دهد که اگر از هم جدا شوید، خداوند عظمتتان را می‌برد.

وی تأکید کرد: امروز ببینید جامعه اسلامی در اقصی نقاط جهان چگونه چند پاره شده است؟ چگونه تشتت در جامعه اسلامی دردآور و زجرآور است؟ چگونه مسلمانان در فلسطین، لبنان، یمن، بحرین، افغانستان و اوج آن سوریه و عراق دارای مشکلات و به هم مشغول هستند؟ باید خداوند را به واسطه وحدت و مودتی که بر اثر انقلاب اسلامی در جامعه ما پدید آمد شاکر باشیم و دست به دعا برداریم که این را ویژگی جامعه اسلامی در همه عصرها قرار دهد.

وی افزود: امروز اگر انقلاب ما خدایی است یعنی عامل هدایت است. یعنی اگر خداوند دل‌های مردم را به سوی امام هدایت کرده و میل داده، به سبب وجود او جامعه ای را هدایت کرده است. دوره دفاع مقدس را به یاد بیاورید که چطور با شور و نشاط و هدایت الهی از جان خودشان گذشتند تا تعالی انسانی را برای جامعه اسلامی و جامعه خود به ارمغان بیاورند؟ این هدایت خدا است. لذا انقلاب ما انقلاب الهی است.

یادگار امام تأکید کرد: به یاد بیاوریم که در چه ذلتی بودیم و تصمیمات سیاسی این کشور در چه افقی و در چه سفارت خانه‌هایی گرفته می‌شد و امروز کدامین عزت را در افق سیاسی داریم؟ امروز روی پای خودمان می ایستیم و در سایه رهنمودهای امام و مقام معظم رهبری و با اتکای به شور و نشاط ملی خود تصمیم می‌گیریم و با هم مشورت می‌کنیم؛ اما رمز استقلالمان را به عنوان عزت فراگیر فراموش نمی‌کنیم.

انقلاب آمیخته با مودت و محبت

وی تصریح کرد: فراموش نکنید که اگر انقلاب ما الهی است یعنی انقلابی آمیخته با مودت و محبت است. خداوند دل‌ها را به هم جذب می‌کند؛ حتی خطاب به پیامبر می‌فرماید که مردم باید دور هم باشند. برای این که انقلاب الهی بماند باید محبت و مودت در دلها را نگه داریم. یکی دیگر از ویژگی‌های الهی جامعه ما نصرت است. انقلاب ما چون الهی است توأمان با نصرت است.

سید حسن خمینی تأکید کرد: این روز بزرگ، روز تجدید بیعت با امام و آرمان‌های امام و روزی است که گردهم می آییم تا ارزش‌های متعالی که پایه‌گذار جمهوری اسلامی به ما یادآور شد را با هم مرور کنیم، روز بزرگداشت انقلاب الهی و مردمی ما ست. یکی دیگر از عوامل الهی بودن انقلاب‌ها این است که همراه با مردم است؛ دلهای مردم با هم گره می‌خورد تا یک کار بزرگ را فراهم بیاورند. یادگار امام در پایان اظهار داشت: خدا را شاکریم که بعد از امام به نخبگان و خبرگان کشور این توفیق را داد که در اسرع وقت بتوانند خلف شایسته‌ای برای امام انتخاب کنند و جامعه ما از بحرانی که می‌توانست پیش روی او باشد عبور کند.

نسخه مناسب چاپ