آمانو: ایران به توافق هسته‌ای پایبند است
مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی تائید کرد که ایران به توافق هسته‌ای پایبند است.

به گزارش ایرنا، یوکیا آمانو روز جمعه در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست افزود: کار دشوار تائید انجام تعهدات توافق هسته ای سالها طول می کشد. آمانو گفت: ‘رسیدن به توافق بسیار مهم بود، ولی پابرجا نگاهداشتن آن نیازمند کوشش فراوانی است.’ وی درادامه به سرزمین پهناور ایران اشاره کرد و تعداد ناظران این سازمان برای بازرسی از اماکن مورد نظر را ناکافی دانست . وی در خاتمه این مصاحبه به سایت پارچین اشاره کرد و گفت : ‘من آنجا رفتم و تقریباً خالی بود. با اطمینان می توانم بگویم که آزمایش در اتاقک انفجاری انجام نمی شود.’

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه گذشته در وین اعلام کرد که با آغاز به کار نشست فصلی شورای حکام در ششم ژوئن (۱۷ خرداد) موضوع ایران نیز مورد بررسی قرار می گیرد.

وزیر انرژی آمریکا: کنارکشیدن از برجام ما را تنها می گذارد

درهمین حال وزیر انرژی آمریکا با رد تلویحی سخنان دونالد ترامپ نامزد جمهوریخواه ریاست جمهوری آمریکا درباره توافق هسته ای با ایران، گفت: منافع آمریکا و متحدانش در پایبندی به برجام است. «ارنست مونیز» روز جمعه در گفتگو با شبکه خبری «بلومبرگ»، در واکنش به اظهار نظر ترامپ مبنی بر لزوم مذاکره مجدد درباره توافق هسته‌ای با ایران، گفت: سیاست و موضع ما بسیار روشن است؛ ما به توافقی دست یافتیم که هرگونه نگرانی از برنامه احتمالی ایران در زمینه دستیابی به سلاح هسته‌ای را به میزان قابل توجهی برطرف کرد. وزیر انرژی آمریکا با تأکید بر همکاری کشورهای دیگر عضو گروه ۱+۵ برای دستیابی به این هدف، افزود: همانطور که «برنت اسکوکرافت» مشاور امنیتی بوش پدر گفت، چنانچه ما از این توافق خارج شویم، تنها خواهیم ماند؛ و چنین کاری اصلاً سودمند نیست.

مونیز ادامه داد: آمریکا در صورتی که از برجام کنار بکشد تمام اهرم های نظارت بر برنامه هسته ای ایران را از دست می دهد و بسیار بعید است که بتوانیم بار دیگر تحریم های بین‌المللی قابل ملاحظه‌ای برقرار کنیم. وی در پایان اظهار کرد: به نفع آمریکا و متحدانش است که ایران را به توافق هسته ای پایبند نگاهداریم و تعهدات خودمان را در قالب برجام انجام دهیم.

همچنین سخنگوی وزرات خارجه آمریکا با اشاره به این که مجوز خرید ۳۲ تن آب سنگین از ایران در ماه آوریل صادر شد، گفت که محموله مذکور به زودی به آمریکا می رسد. جان کربی‌ در کنفرانس خبری رسما به خبرنگاران اطلاع داد که که محموله خریداری شده ظرف هفته های آینده به آمریکا تحویل داده خواهد شد.

نسخه مناسب چاپ