یادداشت
‏‎عطر حضور امام در رسانه ملی
افشین علا
 

سالهاست که برای شنیدن یک سخنرانی یا خطبه ای دلپذیر از رسانه ملی، که یادآور گذشته ای نه چندان دور اما به رویاپیوسته من باشد، روزشماری می کنم و کمتر به خواسته ام می رسم.

بی اغراق باید بگویم سالهاست این خواسته بدیهی من از رسانه، فقط زمانی برآورده می شود که رهبر فرزانه انقلاب، دیداری داشته باشند و سخنرانی کنند یا خطبه ای بخوانند. آن وقت است که با اشتیاق پای تلویزیون می نشینم و از ابتدا تا انتهای آن سخنان را به گوش جان می شنوم و توشه می اندوزم.

البته قصد نادیده گرفتن حرمت سایر علما و روحانیت محترم را ندارم که پخش سخنان غالبا فقهی و اخلاقی آنان نیز قابل احترام است. اما من از نسلی هستم که نوجوانی و جوانی ام را علاوه بر گوش جان سپردن به کلام نورانی امام راحل، با خاطرات پخش سخنان بزرگانی چون خامنه ای ها و بهشتی ها و مطهری‌ها و هاشمی ها و طالقانی ها و خاتمی ها و ناطق نوری ها و… گذرانده ام.

برای من ثقیل بود که در سالهای اخیر، تنها شنونده سخنان و مواضع فکری و سیاسی یک جناح، آن هم توسط افرادی باشم که ضمن احترام به محضرشان، هرگز نمی توانم آنان را تنها تئوری پردازان و صاحبنظران انقلاب اسلامی ایران بدانم. خاصه آن که اغلب این عزیزان با ادبیاتی تکراری به نفی جریان ها و سلیقه‌های مغایر با تفکر خود مشغولند و با کمال تأسف توانایی جذب مخاطب جوان و نسل متفاوت امروز را هم ندارند. در چنین فضای ملال آوری، حضور یادگار گرامی امام در برنامه زنده چهارشنبه شب شبکه یک سیما، به راستی موهبتی بود که کام خیل بی شمار مخاطبانی چون مرا شیرین کرد.

براستی در سالهای اخیر کدام برنامه در ایام ارتحال امام توانست به اندازه این حضور صمیمی و نجیبانه، مخاطبان را به حال و هوای دوران حیات امام ببرد؟ بعد از رفتن گل و خراب شدن گلستان، بوی گل را جز در کلام چون گلاب حاج حسن آقا می شد به این وضوح و دل انگیزی جست؟ ما که این همه سال آب برای وضو داشتیم، چرا خاک برای تیمم می آوردیم؟ البته باید هم از یادگار گرامی امام و هم از مسئولان محترم جدید صدا و سیما بابت این اتفاق مبارک قدردانی کرد.

ولی چرا این قدر دیر؟ در این مجال قصد آن را ندارم که به زوایای گوناگون سخنان پر محتوا، شیرین، و در عین حال پر آب چشم این عزیز بپردازم.

ولی کدام شامه سالم و دست نخورده ای از عطر حضور یادگار مجسم بنیانگذار نظام در رسانه، سرمست نشد؟ نمونه کوچکش تماس ها و پیام های بی‌شمار بسیاری از دوستان و همشهریان خودم بود که هیجان توأم با اعجاب خود را از پخش این برنامه و ابعاد وسیع بینش و دانش حاج حسن آقا به بنده ابراز می‌کردند و این برای من هم مسرت بخش بود و هم تلخ! تلخ از آن جهت که به واقع، بسیاری از دلدادگان امام و انقلاب و رهبری، از مراتب فضل و اخلاص این مجتهد بزرگوار بی خبر بودند و ایشان را صرفا به خاطر انتساب به امام، صاحب شأن می دانستند! این درد را به کجا باید برد؟ باور کنید در آن دو ساعتی که برای من به چشم بر هم زدنی گذشت، بارها تصویر حضرت آیت الله خامنه ای را در ذهنم مجسم می کردم که دارند به این برنامه نگاه می کنند و از آن همه زیبایی و برازندگی سخنان نواده امام و فرزند معنوی خویش لذت می برند! همان گونه که روزگاری امام راحل با تماشای قامت بلند و برازنده آیت الله خامنه ای و شنیدن سخنان پر مضمون و حکیمانه ایشان در تلویزیون، لبخند رضایت می زدند و لب به تحسین می گشودند! که ولی فقیه و رهبر نهضتی به بزرگی انقلاب اسلامی را چنین فرزندان و یارانی سزاوار است.

نه هر تازه از راه رسیده ای که با تکرار ناشیانه کلام رهبری و پنهان شدن پشت آن جایگاه رفیع، بخواهد موقعیتی برای خود دست و پا کند و رقیبان را از صحنه دور سازد. بنده قبلا در همین ستون، روزی را آرزو کرده بودم که نگین‌هایی برازنده تر را در کنار انگشتری قیمتی رهبری فرزانه انقلاب ببینیم. گویا مسئولان جدید صدا و سیما نیز به این باور رسیده اند.

که اگر اینگونه باشد، باید آن را به فال نیک گرفت و چشم انتظار افق های وسیع تر و چشم نوازتری در سپهر رسانه ملی بود. باور کنیم در قبال این ملت مظلوم و رهبری حکیمی که به تنهایی بار رساندن امانت امام را به دوش گرفته اند، مسئولیم و باید برای تنویر اذهان پر آشوب نسل جدید، بیشتر به سراغ فرهیختگان دلسوخته ای برویم که هر یک جهانی اند بنشسته در گوشه ای. در حالی که دوای بسیار دردها در دستهای آنان است.

نسخه مناسب چاپ