همکاری های بانکی ایران و اتریش گسترش می یابد
وزیر دارایی اتریش از آمادگی کشورش برای همکاری با بانک های ایرانی خبر داد و از پیشنهاد ایران برای تشکیل کمیته ویژه به منظور رفع مشکلات ناشی از تحریم ها استقبال کرد.

به گزارش شادا،‌ وزیر امور اقتصادی و دارایی که به منظور شرکت در اجلاس وزرای اقتصادی عضو صندوق اوپک به وین سفر کرده است، در حاشیه این اجلاس، در محل وزارت دارایی اتریش با وزیر دارایی این کشور دیدار و در زمینه همکاری های دوکشور در بخش های مربوط به امور بانکی و مبارزه با تامین مالی تروریسم گفتگو کرد.

علی طیب نیا با اشاره به توافقات صورت گرفته در ملاقات قبلی هانس جورج شلینگ وزیر دارایی اتریش با محمد خزاعی رئیس کل سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران، خواستار توسعه همکاری‌های اقتصادی بیشتر دو کشور شد.

وزیر دارایی اتریش هم از آمادگی کشورش برای همکاری با بانک های ایرانی خبر داد و اعلام کرد تاکیدات لازم برای این همکاری ها به بانک ها صورت گرفته است.

وی در ادامه با اشاره به حل و فصل موفقیت آمیز مسایل بعد از برجام، به برخی مقررات موجود بین‌المللی که بانک ها برای همه کشورها موظف به رعایت آنها هستند، اشاره و بر تعامل قویتر بین بانکی دو کشور تاکید کرد.

در این دیدار همچنین طیب نیا ضمن تشریح اقدامات دولت ایران در پیشرفت های اقتصادی کشور به اقدامات انجام شده در زمینه شفافیت های قانونی مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی اشاره کرد و خواستار هماهنگی دو کشور بیشتر در این زمینه شد.

وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان دراین ملاقات پیشنهاد تشکیل کمیته ویژه ای متشکل از دوایر ذیربط ایران و اتریش با مسئولیت سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران و OKBاتریش برای سرعت بخشیدن به اجرایی شدن توافقات انجام شده و رفع برخی مشکلات ناشی از تحریم ها و قطع روابط بین دو کشور و کمک به موسسات اتریشی در آینده نزدیک را داد.

گفتنی است، این پیشنهاد با استقبال طرف اتریشی روبرو و آن را اقدام مهمی در کمک به موسسات و شرکت های اتریشی و گسترش روابط اقتصادی بین دو کشور دانست.

همچنین طرفین موافقت خود را برای نهایی کردن موافقتنامه های اجتناب از اخذ مالیات مضاعف اعلام و مقرر شد در اسرع وقت مذاکرات مربوطه انجام شود.

وزیر اقتصاد ایران همچنین با رودلف شولتن رئیس کنترل بانک اتریش (بانک ضمانت صادرات اتریش) دیدار کرد.

رودلف شولتن در این دیدار ضمن قدردانی از اقدامات بعمل آمده در حل و فصل معوقات بانکی و تلاش بعمل آمده از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در ایجاد فصل جدیدی از روابط مالی و سرمایه گذاری بین دو کشور، آمادگی خود را برای پوشش و تامین منابع مالی برای اجرای پروژه‌ های مختلف مورد تایید کشورمان و صدور ضمانت نامه های لازم اعلام کرد.

طیب نیا هم در این دیدار با اشاره به ملاقات ها و مذاکرات گذشته که منجر به حل مشکل معوقات شد، بر تسریع در اجرای پروژه‌ های مورد نظر تاکید کرد.

وی همچنین با اشاره به اقدامات بعمل آمده در کشورمان در مورد مبارزه با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم و مصوبات مجلس شورای اسلامی در این زمینه، آمادگی وزارت امور اقتصادی و دارایی را برای همکاری های لازم در تمامی زمینه های مالی و بانکی مورد توافق طرفین اعلام کرد.

رئیس کنترل بانک اتریش در پایان با اشاره به از سرگیری همکاری های بانکی بین دو کشور بر عزم جدی موسسه خود و دولت و بخش خصوصی اتریش برای توسعه همکاری با ایران تاکید کرد.

از سوی دیگر، وزیر امور اقتصادی و دارایی همچنین در نشست شورای وزیران صندوق اوپک بر ضرورت افزایش بهره وری از منابع صندوق در وام های اعطایی به کشورهای فقیر تاکید کرد.

به گزارش شانا،علی طیب نیا در سی و هفتمین نشست وزارتی صندوق سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) برای توسعه بین المللی در وین، گفت: در برنامه ۱۰ ساله تهیه شده صندوق برای سالهای ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۵ اهداف توسعه‌ای خوبی برای کشورهای دریافت کننده تسهیلات بویژه سرمایه گذاری در انرژی و به ویژه انرژی های نو در نظر گرفته شده است. وی افزود: در راستای تلاش های موفقیت آمیز کمیته سرمایه گذاری صندوق اوپک، مدیریت ریسک و مدیریت منابع مالی صندوق اهمیت ویژه ای دارد و لازم است گزینه های مختلفی برای سرمایه گذاری منابع صندوق در بازارهای مالی در نظر گرفت تا بتوان بر منابع صندوق برای اعطای تسهیلات به کشور های نیازمند افزود.

وزیر اقتصاد در ادامه ضمن بررسی برنامه تجهیز منابع صندوق برای تلاش در خصوص کاهش بدهی‌های معوق کشورهای وام گیرنده هم تاکید کرد.

گفتنی است که بدهی های معوقه کشورهای وام‌گیرنده در پنج سال اخیر از ۱۵ درصد به چهار درصد کاهش یافته است.

صندوق اوپک برای توسعه بین المللی یک موسسه مالی توسعه ای به شمار می آید که ۴۰ سال پیش در سال ۱۹۷۶ میلادی از سوی کشورهای عضو اوپک برای ارائه کمک های مالی به کشورهای در حال توسعه تاسیس شد.

نسخه مناسب چاپ