اخبارکوتاه
بازداشت ۷۰ نفر در میهمانی مختلط شبانه ‏

سرویس حوادث: مرکز اطلاع رسانی ناجا از پاتک پلیس به یک میهمانی شبانه در محله فرحزاد تهران خبر داد و اعلام کرد: در این عملیات۷۰ نفر دستگیر شدند.

پنجشنبه شب با پیگیری گزارش‌های مردمی مبنی بر برپایی یک مورد میهمانی، ماموران پلیس امنیت تهران ساعت ۳ بامدادجمعه به رستورانی در یک باغ در محدوده فرحزاد اعزام شدند.

با هماهنگی مقام قضایی۷۰ نفر در این میهمانی مختلط شامل ۴۰ مرد (۶ نفر دوجنسه) و۳۰ نفر زن دستگیر و به مرکز پلیس منتقل شدند.

این مرکز اعلام کرد: تست الکل ۲۸ نفر مرد و ۶ نفر زن مثبت بوده و با دستور مقام قضایی پرونده درحال پیگیری است.‏

مهارآتش‌سوزی در ساختمان تاریخی میدان حسن‌آباد تهران

‏سرویس خبر: سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران از وقوع حادثه آتش‌سوزی در یک ساختمان تاریخی و با ارزش در میدان حسن آباد پایتخت خبر داد و گفت: با تلاش آتش‌نشانان این حادثه بدون مصدوم مهار شد.

سید جلال ملکی افزود: با اعلام حادثه آتش‌سوزی در خیابان حافظ ضلع جنوب غربی میدان حسن‌آباد ماموران آتش‌نشانی به محل حادثه اعزام شدند.

آتش‌نشانان به دلیل جلوگیری از تخریب این ساختمان در میان شعله‌های زیاد دود و آتش به داخل این ساختمان وارد شدند و پس از یک ساعت موفق شدند آتش را کاملاً مهار کنند.‏

انفجار مین، جان ۲ برادر را درسردشت گرفت

مهاباد: دو برادر بر اثر انفجار یک قبضه مین در یکی از محورهای روستایی شهرستان مرزی سردشت در آذربایجان غربی جان خود را از دست دادند و برادر دیگر آنها نیز به شدت زخمی شد.

دهیار روستای آلواتان گفت: این حادثه بر اثر انفجار یک قبضه مین ضد تانک در یکی از محورهای فرعی روستایی در منطقه دشت وزینه روی داد.‏

علی سعادت افزود: این انفجار زمانی به وقوع پیوست که این سه برادر که از اهالی روستای آلواتان هستند، سوار بر یک دستگاه تراکتور در این راه فرعی در حال تردد بودند که ناگهان تراکتور آنها به روی مین رفت.‏

سعادت اضافه کرد: در این حادثه دو تن از سرنشینان این تراکتور در محل حادثه جان خود را از دست دادند و یکی دیگر مصدوم شد و به بیمارستان سردشت انتقال یافت. ‏

زمین‌‌لرزه فیروزکوه با گسل‌های تهران ارتباط ندارد ‏

سرویس حوادث: مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران در پی وقوع پنج زمین‌لرزه در شهرستان فیروزکوه واقع در شمال شرق استان تهران، گفت: این زمین لرزه‌ها هیچ ارتباطی با گسل‌های تهران ندارد.

‌هادی رحمتی در خصوص پنج زمین ‌لرزه‌ای که عصر جمعه در شهرستان فیروزکوه رخ داد، افزود: یک زمین لرزه به بزرگی ۳ر۲ ریشتر، زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵ر۱ ریشتر حوالی ساعت ۱۸:۴۷، زمین‌لرزه دیگری به بزرگی ۹ر۲ریشتر حوالی ساعت ۲۰:۰۸ دقیقه و دو زمین‌لرزه دیگر به بزرگی ۹ر۱ ریشتر حوالی ساعت ۲۱:۰۲ و ۲۱:۱۰ فیروزکوه را لرزاند که عمق هر زمین لرزه بین ۸ تا۱۰ کیلومتر بود.

وی اضافه کرد: خوشبختانه تاکنون هیچ گزارشی ناشی از خسارت در پی این زمین‌لرزه‌ها در شهرستان فیروزکوه به ما اعلام نشده است و مردم در این شهرستان در آرامش بسر می‌برند. مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران در خصوص احتمال فعال شدن گسل‌های تهران در پی این زمین‌لرزه‌ها تأکید کرد: فیروزکوه بیش از۱۱۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد و لرزش‌های اخیر ارتباطی با گسل‌های تهران نداشته و از این رو مشکلی نیز در این زمینه نیست.‏

آتش سوزی در جایگاه سوخت گاز فسا ‏

شیراز: رئیس شرکت پخش فرآورده‌های نفتی ناحیه فسا گفت: بر اثر آتش‌سوزی در جایگاه سوخت گاز طبیعی شهر ششده و قره بلاغ از توابع این شهرستان، دو نفر از کارگران و متصدیان این جایگاه مصدوم شدند.

سید مجتبی رضوی، اظهار داشت: در این حادثه که ظهر جمعه گذشته به وقوع پیوست، دو نفر از کارگران این جایگاه که در حال سرویس پمپ‌ها در قسمت کنترل و کمپرسور جایگاه بودند دچار سوختگی شدند.

‏ ۲۲ کشته در درگیری پلیس با یک فرقه در شمال هند

هند: بر اثر درگیری بین نیروهای پلیس ایالت اوتارپرادش و اعضای یک فرقه که بطور غیر قانونی یک پارک را در شهر «ماتورا» در شمال هند اشغال کرده بودند،۲۲ نفر کشته و ۱۰۰ نفر زخمی شدند.

به گفته پلیس این درگیری که بین پلیس و اعضای این فرقه در پارک «جواهر باغ» آغاز شد، چندین قبضه اسلحه و مقدار زیادی گلوله جنگی از اعضای این گروه کشف و ضبط شد.

در این درگیری ۲ نیروی پلیس نیز کشته شدند.

اعتصاب پزشکان هندی، مرگ ۱۶ بیمار را در پی داشت

هند: اعتصاب پزشکان در بیمارستان «کینگ جورج» لکنو در ایالت اوتارپرادش هند سبب مرگ ۱۶ بیمار بستری در این بیمارستان شد. بیش از۲۰۰۰ نفر از بیماران به علت نبود پزشک کافی، مراحل درمانشان نیمه تمام رها شده و ۲۴ عمل جراحی نیز لغو شده است.

اعتصاب این پزشکان از چهارشنبه در اعتراض به تجدید نظر در لیست پذیرفته‌شدگان دوره‌های تخصصی پزشکی از سوی دادگاه آغاز شده بود.

این افراد، خواستار تجدیدنظر در تصمیم دولت اوتارپرادش در لغو پذیرش و تجدید نظر در معیارهای ورود به دوره‌های بالاتر پزشکی هستند.

‏رصد نقایص تابلوها، چراغ‌ها و علائم رانندگی

سرویس خبر: جانشین رییس پلیس راهور تهران بزرگ از رصد تابلوها، چراغ‌ها و علائم راهنمایی و رانندگی به منظور رفع نقایص خبر داد.

سرهنگ حسن عابدی درباره تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی که ممکن است به مرور زمان دچار نقص شده یا در پی رشد شاخه و برگ درختان امکان دیدن آنها از بین رفته باشد، گفت: از تمام عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی خواسته‌ایم که روزانه در منطقه فعالیت خود، تابلوها و علائم راهنمایی و رانندگی را رصد کرده و مراتب را برای رفع مشکلات پیش آمده به ما اطلاع دهند تا ما هم گزارش آن را به شهرداری منتقل کنیم.‏

زمین لرزه، سیرچ کرمان را لرزاند

کرمان: زمین‌لرزه به بزرگی ۷ر۴ ریشتر دیروز حوالی سیرچ در شهرستان کرمان را لرزاند.

به گزارش مرکز لرزه نگاری کشوری زمان وقوع این زمین‌لرزه ساعت ۱۴ و ۲۴ دقیقه و ۱۴ ثانیه دیروز بود که در عمق۱۰کیلومتری زمین ثبت شد.

وقوع این زمین‌لرزه سبب لرزش برخی ساختمان‌ها در شهر کرمان شد.‏

ضرب و شتم مأموران اورژانس محمودآباد

ایسنا: سخنگوی اورژانس استان مازندران گفت: افراد ناشناسی به ضرب و شتم مأموران اورژانس در محمودآباد اقدام کردند.‏ ذکریا اشکپور افزود ساعت ۱۶:۳۸ جمعه، خبر سقوط یک دستگاه خودرو ۲۰۶ به داخل نهر آب در منطقه محمودآباد به مرکز پیام اورژانس ۱۱۵ آمل اطلاع داده شد. با سقوط خودرو ۲۰۶ که در منطقه پل هوایی شرکت نفت محمودآباد اتفاق افتاد، چهار جوان (۲۲، ۲۳، ۲۹ و۳۰ ساله) دچار مصدومیت شدند.‏ وی با اشاره به اینکه همکاران پایگاه اورژانس محمودآباد و تلیک سر به محل حادثه اعزام شدند، اضافه کرد: مأموران اورژانس بعد از خارج کردن مصدومان از داخل خودرو و نهر آب، آنان را به بیمارستان شهداء محمودآباد منتقل کردند، اما متاسفانه همکاران اورژانسی که به این ماموریت اعزام شده بودند توسط عده‌ای جوان ناشناس به دلایل نامعلومی مورد ضرب و شتم قرار گرفتند که از طریق مقامات قضایی، این موضوع در حال پیگیری است.‏

صاعقه، مرد جوان را کشت‏

‏ سرویس خبر:مدیر مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی خراسان‌جنوبی گفت: یک مرد ۳۴ ساله در روستای تخویج درمیان بر اثر برخورد صاعقه جان باخت.

علی دل‌خروشان اظهار داشت: این حادثه ۴ مصدوم داشت که هنگام کار ساختمانی دچار صاعقه‌زدگی شده بودند که یکی از آنها فوت کرد.‏

‏ پرستار سنندجی هنگام ماموریت جان باخت

سرویس حوادث: پرستار بیمارستان توحید سنندج هنگام انجام ماموریت و به دلیل سانحه تصادف، جان خود را از دست داد.

مسعود حیدری از نیروهای پرستاری کشور هنگام انجام وظیفه و بازگشت از ماموریت از تبریز، در سه راه تکاب دیواندره بر اثر تصادف جان خود را از دست داد.

محمد میرزابیگی، معاون پرستاری وزیر بهداشت و دکتر آدابی، رییس کل سازمان نظام پرستاری، عروج این پرستار خدوم را به جامعه پرستاری و خانواده وی تسلیت گفتند.

مرگ ۵ نفر بر اثر غرق‌شدگی در آب‏

سرویس حوادث: سه مرد و یک زن در حادثه سقوط درکانال آب، رودخانه و دریاچه غرق شدند.

مسئول مدیریت بحران فرمانداری ساوجبلاغ اعلام کرد: مردی۳۰ ساله در حاشیه آزادراه کرج ـ قزوین به داخل کانال آب سقوط کرده و غرق شد.

حمیدرضا اصل روستا، افزود: گزارش حادثه ساعت ۴ صبح دیروز به آتش‌نشانی اطلاع داده شد و ماموران جسد این فرد را از کانال آب بیرون کشیدند.

مرد ۲۴ ساله‌ای هم عصر جمعه هنگام ماهیگیری در حوضچه تصفیه خانه صفائیه شهرستان مبارکه به داخل آب سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

سخنگوی اورژانس مازندران نیز، از مرگ دو نفر بر اثر غرق‌شدن در آب رودخانه‌ای در جاده کندوان در غرب مازندران خبر داد. ذکریا اشکپور گفت: یک زن جوان به داخل رودخانه روستای «چاله» در حاشیه جاده کندوان سقوط کرد و جان خود را از دست داد.‏

وی گفت: آب خروشان رودخانه زن جوان را تا سه کیلومتر جا به جا کرده بود و مأموران اورژانس جسد او را از آب بیرون کشیدند.‏ اشکپور گفت: برادر این زن نیز برای نجات وی وارد رودخانه شده بود، اما تاکنون اثری از وی نیست و تلاش‌ها برای پیداکردن او همچنان ادامه دارد.

مدیر عامل سازمان آتش نشانی شهرداری خرم‌آباد گفت: جسد یک نوجوان ۱۷ ساله از دریاچه کیو این شهر بیرون کشیده شد. فضل‌الله رشیدی افزود: در تماس تلفنی با سامانه ۱۲۵ و اعزام نیروهای آتش نشانی به محل، غواصان جسد این جوان را از دریاچه خارج کردند.

اختلاف ملکی در افغانستان ، قتل در تهران ‏

سرویس حوادث: مرد افغانی که پس از اقدام به قتل یکی ازهموطنانش به افغانستان رفته و با مراجعه مجدد به ایران با تغییر هویت در شیراز مشغول به کار شده بود با ردیابی پلیس آگاهی تهران بازداشت شد.

سرهنگ کارآگاه حمید مکرم معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی دراین باره افزود: ۱۴ آبان سال گذشته فردی با مراجعه به کلانتری خانی‌آباد از گم شدن برادرش که کارگر ساختمانی بود، خبر داد و گفت برادرم به نام نور محمد در یک ساختمان نیمه کاره درحوالی خانی‌آباد کار می کرد و از دو روز قبل مفقود شده است. به دستور بازپرس شعبه ۴ ناحیه ۲۷ تهران پرونده به اداره یازدهم پلیس آگاهی واصل شد و کارآگاهان پلیس درتحقیقات متوجه شدند خانواده نور محمد در افغانستان با خانواده‌ای دیگر دارای اختلافات ملکی هستند و پسر خانواده‌ای که مدعی مالکیت زمین در افغانستان هستند در محدوده میدان بهشت تهران محلی که آخرین بار نورمحمد دیده شده بود در یک ساختمان نیمه کاره فعالیت می کرد و احتمالا او درناپدید شدن فقدانی نقش داشته است.

وی افزود: باتوجه به این‌که این فرد به نام احمد به افغانستان فرار کرده بود ردیابی وی ادامه یافت تا این‌که مشخص شد او باهویت جعلی در شیراز مشغول کار شده است. با کسب نیابت قضایی احمد بازداشت و به تهران منتقل شد و پس از هفت ماه بااعتراف به قتل گفت: از چند سال قبل در افغانستان با خانواده نورمحمد اختلافات ملکی داشتیم. روز حادثه او به ساختمان نیمه کاره‌ای که در آنجا مشغول کار بودم آمد و ما بر سر اختلافات قدیمی درگیر شدیم. من کنترلی روی رفتارم نداشتم و وقتی به خودم آمدم متوجه شدم او را خفه کرده ام. بعد جسدش را در داخل چاه۲۰ متری ساختمان نیمه کاره انداختم و روی آن را با نخاله های ساختمانی پر کردم. مکرم افزود: پس از ۵ روز جستجو بقایای جسد مقتول کشف و متهم نیز با صدور قرار قانونی تحت بازداشت است. ‏

توفان و سیل در سواحل شرقی استرالیا

استرالیا: توفان باران زا سواحل شرقی استرالیا را در نوردید و سبب جاری شدن سیل در شهرهای دو ایالت این کشور شد. باد، باران و سیل در ایالت‌های نیو ساوت ولز و کوئینزلند استرالیا، سبب آبگرفتگی معابر، گرفتار شدن خودروها در سیل عمیق و ورود آب به منازل و ساختمان‌های تجاری شد. مقامات محلی، سواحل استرالیا را در مناطق توفان‌زده، تعطیل اعلام کردند.

اداره هواشناسی استرالیا هشدار داد که وزش توفان‌های باران زا در مناطق سیل‌زده کماکان ادامه خواهد یافت. سیل حتی در بخش‌هایی از شهر بزرگ سیدنی نیز سبب آبگرفتگی معابر شد.‏

خسارات زلزله در سوماترا ‏

اندونزی: زمین‌لرزه‌ای که به بزرگی ۵ر۶ ریشترصبح پنجشنبه گذشته جزیره سوماترا در غرب اندونزی را تکان داد یک کشته و ۱۴ مجروح برجا گذاشت.

‏۵۴ خانه و یک بیمارستان نیز بر اثر این زمین‌لرزه دچار آسیب شدند.

۳۳ کشته بر اثر تصادف جاده‌ای در الجزایر

الجزایر: براثر یک سانحه تصادف در الاغواط الجزایر ۳۳ تن کشته و ۲۲ نفر دیگر زخمی شدند.

این تصادف جاده‌ای دیروز بین یک دستگاه اتوبوس و یک کامیون رخ داد.

اجساد ۱۰۴پناهجو درسواحل لیبی از آب گرفته شد

لیبی: پیکر ۱۰۴ پناهجو در آبهای ساحلی لیبی که توسط امواج آورده شده بود، از آب گرفته شد.

به گزارش سخنگوی نیروی دریایی لیبی، این تعداد جسد از آبهای ساحلی زواره در غرب لیبی از آب گرفته شد.‏

نسخه مناسب چاپ