آزادسازی پایگاه هوایی «قرضابیه» لیبی
 

سرویس خارجی: گردان های متحد دولت تحت حمایت سازمان ملل در لیبی از بازپس گیری پایگاه هوایی قرضابیه و فرودگاه سرت از گروه تروریستی داعش در جنوب سرت خبر دادند. سخنگوی این گردان ها گفت: تصرف این پایگاه هوایی که در ۲۰ کیلومتری از مرکز سرت قرار دارد، به لحاظ راهبردی حائز اهمیت بود زیرا این اقدام باعث قطع مسیرهای عرضه تسلیحات و ملزومات داعش می شود و آنها را در این شهر بیشتر به دام می اندازد.

پس از آزادسازی این پایگاه، نیروهای ارتش لیبی به آخرین پایگاه تروریست‌ها در مرکز شهر بنغازی وارد شدند. در همین حال سازمان ملل خواهان برقراری آتش‌بس در بنغازی شد.از سویی، شورای ریاستی لیبی از تشکیل اتاق‌های عملیات نظامی برای آزادسازی مناطق تصرف شده در اطراف دو شهر سرت و مصراته خبر داد. همچنین شورای ریاستی لیبی اتاق عملیات آزادسازی اجدابیا – سرت را تشکیل داد و نیروهای وابسته به آن توانستند با عقب‌نشینی داعش، کنترل خود را بر دو شهر “بن جواد” و “النوفلیه” در شرق شهر سرت گسترش دهند. علاوه بر این گارد حراستی تاسیسات نفتی نیز مسئولیت امنیت این منطقه را برعهده گرفت.

از سوی دیگر، شبکه اسکای نیوز عربی گزارش داد، ارتش لیبی موفق شد وارد آخرین پایگاه تروریست‌ها و گروه‌های تندرو در بنغازی شود. این شبکه از درگیری شدید ارتش با تروریست‌ها و حملات توپخانه‌ای دو طرف به یکدیگر خبر داد. در چنین شرایطی، نخست وزیر دولت وحدت ملی لیبی مداخله نظامی بین المللی در کشورش برای مقابله با داعش را بعید دانست و گفت: مداخله نیروی زمینی خارجی در لیبی با اصول ما مغایرت دارد و امیدواریم که از این گزینه اجتناب شود.

* مصر

یک دادگاه فرجام خواهی در مصر،۳۳ معترض را که به اتهام شرکت در تظاهرات علیه واگذاری جزایر دو گانه دریای سرخ به عربستان به دو سال زندان محکوم شده بودند، تبرئه کرد. وکیل مدافع فعالان مصری گفت: این ۳۳ تن جزو ۳۰۰ فردی بودند که به دلیل شرکت در تظاهراتی در اعتراض به واگذاری دو جزیره بازداشت شدند.

* مغرب

وزارت کشور مغرب در بیانیه‌ای اعلام کرد، اجازه نفوذ و گسترش گروه تروریستی داعش در کشور را نمی دهیم.

نسخه مناسب چاپ