۷۸ کشته در انفجارهای کلیسای «پیشاور»
 

سرویس خارجی : دست‌کم ۷۸ تن از جمله زنان و کودکان و چند نیروی پلیس بر اثر وقوع دو انفجار در یک کلیسا در پیشاور پاکستان کشته و بیش از ۱۳۰ تن دیگر نیز زخمی شدند.
گزارش ها حاکی از آن است که دو عامل انتحاری با تیراندازی به سمت محافظانی که مقابل درب کلیسا بودند یک تن را کشته و نفر دیگر را زخمی کردند. این افراد پس از ورود به کلیسا خود را منفجر کردند.طبق گزارش مقامات پاکستانی در جلیقه‌های انفجاری هر یک از این مهاجمان حدود شش کیلوگرم مواد منفجره به کار رفته بوده است.پس از این حادثه بازارهای این منطقه تعطیل شد و گروهی از معترضان خشمگین به خیابان‌ها ریخته و اموال و تجهیزات نیروهای امنیتی را آتش زدند.
گفته می‌شود در زمان وقوع این حادثه حدود ۳۰۰ تا ۳۵۰ نفر در ساختمان کلیسا بودند.تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حادثه را بر عهده نگرفته است.این درحالی است که نواز شریف نخست وزیر پاکستان انفجارهای کلیسای پیشاور را محکوم کرد.وی ضمن ابراز همدردی با قربانیان این انفجار برای بهبودی حال مجروحین دعا کرد و گفت: چنین اقدامات وحشیانه ای بازتاب تفکر غیرانسانی است که تنها گروههای تروریستی دست به آن می زنند.آصف علی زرداری رئیس جمهوری پاکستان نیز ضمن محکوم کردن این حادثه و ابراز همدردی با قربانیان آن گفت: شبه نظامیان همواره ارزش های ما را نادیده گرفته و زندگی ما را تهدید می کنند.
دودستگی طالبان
یک مقام دولت پاکستان از وجود شکاف و اختلاف جدی بین گروه‌های مختلف طالبان درباره لزوم و اثرگذاری مذاکره با دولت خبر داد. «جاوید ابراهیم پراچه» نماینده سابق مجلس و رئیس «کمیسیون جهانی آزادی زندانیان پاکستان» در گفت‌وگو با روزنامه «نیشن»، اختلافات طالبان و تلاش برخی قدرت‌ها برای ناکام گذاشتن روند صلح را مهمترین عوامل در عدم آغاز مذاکرات بین شبه‌نظامیان و دولت دانست.
وی که در تلاش برای میانجیگری بین ۲طرف مذاکره است، افزود: گروه «ملا محمد عمر» به‌شدت از مذاکرات حمایت کرده و مخالف حمله به مردم یا نظامیان هستند اما تعداد زیادی ازگروه‌ها که از حمایت‌های خارجی برخوردار بوده و خواهان نابودی کشور هستند در مقابل مذاکرات مقاومت می‌کنند.
به گفته این مقام پاکستانی، به همین خاطر است که شورای طالبان تاکنون نتوانسته تصمیمی درباره مذاکرات بگیرد.

نسخه مناسب چاپ