طرح جامع اردبیل نیازمند بازنگری است ‏
اردبیل ـ خبرنگاراطلاعات: استاندار اردبیل بر ضرورت بازنگری در طرح جامع اردبیل با توجه به روند توسعه شهر و بروز پدیده حاشیه‌نشینی تاکید کرد.

مجید خدابخش در جلسه ستاد مقابله با زمینخواری، تصرف و تغییر کاربری اراضی و ساخت و ساز غیر مجاز در استان اردبیل گفت: مشاوران هنگام مطالعه، شرایط را دقیق ارزیابی نکرده‌اند و همین امر موجب شده است تا امروز شاهد شکل‌گیری سکونتگاه‌های غیررسمی در نقاط مختلف به خصوص مرکز استان باشیم.

وی افزود: باید طرح جامع از نو تعریف شود تا ساخت و سازهای غیرمجاز به نحوی در نقطه کنونی متوقف شود و برای این امر باید مهندسان مشاوری مجرب که به روند توسعه اردبیل از گذشته تاکنون آشنا هستند، مطالعه را انجام دهند.

استاندار اردبیل اظهار داشت: پس از انقلاب اسلامی، شهر به صورت نامتوازن چهار برابر رشد کرده و بخشی از زمین‌های کشاورزی فدای این امر شده است اما باید مدیریتی اعمال کنیم تا اردبیل به شرایطی مانند تهران دچار نشود.

او با بیان این که از دید شهرسازی اردبیل رشد طبیعی دارد، افزود: تعداد زیاد روستاهایی که در چند سال وارد حریم شهر شده‌اند، موجب بروز مشکلات کنونی شده که یکی از دلایل آن نبود ارزیابی جمعیتی مناسب است.خدابخش اضافه کرد: مهاجرت از روستاها از دیگر علت‌های پدیده حاشیه‌نشینی و در نهایت زمینخواری است که این امر ریشه اقتصادی دارد و برای پیشگیری از وقوع تخلف در آینده، در نظر گرفتن همه عوامل پیش از تصمیم‌گیری‌ها ضروری است.

وی گفت: بروز سکونتگاه‌های غیررسمی فقط مشکل مدیریت شهری نیست بلکه جمعیت ساکن در این نقاط نیز با دشواری‌های بسیاری از جمله ضعف بهداشت محیط و وقوع جرائم روبرو هستند در حالی که اگر پیشتر در این زمینه مطالعه می‌شد، شاهد مشکلات کنونی نبودیم.‏وی با اشاره به جلوگیری از زمینخواری برخی تعاونی‌ها اضافه کرد: باید دستگاه‌های مسئول از شهرداری گرفته تا جهاد کشاورزی با هماهنگی وارد عمل شوند وگرنه سودجویان و تعاونی‌ها پیش‌دستی می‌کنند.استاندار اردبیل همچنین با قدردانی از اقدام‌هایی که تاکنون در زمینه مقابله با زمینخواری انجام گرفته است، تاکید کرد: پیشنهاد شهرداری اردبیل مبنی بر تملک اراضی توسط دولت قابل بررسی است اما در این میان نباید زمین خواران منتفع شوند.

نسخه مناسب چاپ