زنده گیری مار آتشی توسط یک روستایی در پلدختر
پلدختر ـ خبرنگاراطلاعات: رئیس اداره حفاظت محیط زیست پلدختر گفت: یک حلقه مار آتشی که وارد منزل یک روستایی پلدختر شده بود، توسط وی زنده گیری و تحویل این اداره شد.

امیررضا محمدی‌نژاد افزود: این فرد پلدختری که رضا عزیزی فرد نام دارد و ساکن روستای اسلام‌آباد است، هدف از این اقدام را کمک به حفظ محیط زیست و تنوع زیستی اعلام کرد.

وی افزود: در حالی که همه با دیدن مار وحشت‌زده شده بودند، ولی او در کمال خونسردی و با ابزار متداول خانگی (تی شستشو و دبه) این مار را درون ظرفی هدایت کرد و تحویل اداره محیط زیست شهرستان پلدختر داد که توسط مأموران در نزدیک‌ترین زیستگاه حیوانات و دور از اماکن مسکونی رهاسازی شد.‏

او دربارة این گونه جانوری گفت: مار آتشی (سیاه سوجه) با نام علمی ‏Coluber jugularis و نام انگلیسی ‏Fire racer snake‏ جز مارهای غیرسمی است که حداکثر دارای طول ۱۵۰ سانتیمتر و دم ۳۸ سانتیمتر است.

وی گفت: مار آتشی از مارمولک‌ها، ‌مارها، ‌جوندگان کوچک، ‌پرندگان کوچک و گاهی دوزیستان تغذیه می‌کند و معمولاً ۵ تا ۱۲ تخم نسبتاً بزرگ به طول ۵ سانتیمتر در تابستان، می‌گذارد و این مار معمولاً عصبانی می‌شود ولی در برخورد با انسان فرار نمی کند و ‌با صدای «هیس ـ هیس» شدید انسان را ناراحت می‌کند و سعی دارد با حمله‌های مکرر او را گاز بگیرد.

محمدی نژاد افزود: زیستگاه این مار مناطق نیمه‌صحرایی، دشت‌ها، مزارع، علفزارها، مناطق صخره‌ای، چمن‌زارها، ‌جنگلها، باغچه‌ها و از لحاظ انتشار جغرافیایی در جنوب ترکیه، ‌سوریه، ‌شرق مدیترانه، ایران، شمال عراق، شرق اروپا و روسیه است و زیستگاه آن به صورت پراکنده در کشور در استان‌های آذربایجان شرقی و غربی، ‌اردبیل، مازندران، گیلان، خراسان، سمنان، زنجان، مرکزی، تهران، اصفهان، همدان، ‌بوشهر، کرمانشاه و لرستان است.‏

نسخه مناسب چاپ