آغاز یورو۲۰۱۶ – فرانسه میزبان به مصاف رومانی می‌رود
 

سرویس ورزشی: پانزدهمین دوره مسابقات فوتبال جام ملت‌های اروپا با حضور ۲۴ تیم در ۶ گروه۴ تیمی از فردا به میزبانی فرانسه آغاز می‌شود.

این دوره از مسابقات از ۱۶تیم به ۲۴ تیم افزایش پیدا کرده و این از نظر کمی برای قاره سبز و فوتبال آن می‌تواند مثبت باشد اما باید دید که کیفیت تیم‌های اضافه شده هم می‌تواند جذاب و مثمرثمر واقع شود.

این مسابقات در ۱۰شهر و در ۱۰ورزشگاه فرانسه برگزار خواهد شد و در دیدار افتتاحیه این مسابقات جمعه، فرانسه میزبان در شهر سنت‌دنی به مصاف رومانی می‌رود. باید دید که آیا فرانسه با دیدیه دشان مربی آرام اما با دانش و صبور خود می‌تواند از امتیاز میزبانی سود برد و خود را به فینال برساند. اسپانیا و فرانسه دو تیمی هستند که پس از قهرمانی در جام جهانی توانسته‌اند در یورو هم قهرمان شوند. خروس‌ها در سال ۱۹۹۸ قهرمان جهان شدند و دو سال بعد یعنی در سال ۲۰۰۰ توانستند جام یورو را هم مال خود کنند. دیدیه دشان و زیدان در قهرمانی فرانسه نقش بسزایی داشتند.

خروس‌ها که از امتیاز میزبانی سود می‌برند به ساق‌های «پل پوگبا» هافبک همه‌کاره یوونتوس و «آنتون گریژمان» مهاجم گلزن اتلتیکومادرید امید زیادی دارند. این دو بازیکن که در سال‌های اخیر به بهترین‌های اروپا تبدیل شده‌اند، می‌توانند راه میشل پلاتینی و زین‌الدین زیدان را در تیم ملی فرانسه ادامه دهند.

وینسته دل بوسکه مربی تیم ملی اسپانیا هم توانسته این مهم را به انجام برساند. اسپانیا در سال ۲۰۱۰ در آفریقای جنوبی قهرمان جام جهانی شد و در مسابقات جام ملتهای اروپا۲۰۱۲ با برتری ۴ برصفر مقابل ایتالیا در دیدار فینال در صدر فوتبال قاره سبز ایستاد. و اکنون تیم ملی آلمان به عنوان قهرمان جام جهانی۲۰۱۴ یکی از مدعیان اصلی است که می‌خواهد سومین تیمی باشد که این مهم را به خود اختصاص می‌دهد. ژرمن‌ها با یواخیم‌لو این توان و شایستگی را دارند که خود را جزو ۴ تیم مدعی جام قرار دهند و حتی نیم‌نگاهی هم به دیدار فینال داشته باشند.

بلژیک پدیده مسابقات

اکثر کارشناسان بر این باورند که تیم ملی فوتبال بلژیک می‌تواند یکی از تیم‌های مدعی جام باشد. بازیکنانی مثل ادن هازارد، تیبوکورتوا، لوکاکو، مروان فلینی، فریرارگاسکو، آکسل ویستل. و دیبروین هر کدام در تیم‌های خود از چهره‌های اصلی بوده و فصل موفق و آماده‌ای را پشت سر گذاشته‌اند.

بلژیک به مدت ۵ ماه در صدر رنکینگ جهانی به عنوان تیم نخست خود را حفظ کرده و هم اینک با یک پله صعود به رده دوم رسیده‌اند و این یعنی زنگ خطر برای تیم‌های هم گروه مانند ایتالیا، ایرلند جنوبی و سوئد.

همه دیدارهای جام ملت‌های اروپا می‌تواند جذاب و دیدنی باشد اما بازی‌های فرانسه میزبان، آلمان قهرمان جهان، بلژیک پرستاره، اسپانیا همیشه مدعی و خطرناک و پرتغال با کریس رونالدو در صورت صعود به مرحله بعد با همدیگر اوج هیجان و جذابیت را به همراه خواهند داشت.

دیدار انگلیس با بازیکنانی مثل رونی، جوهارت،جیمی واردی، هری کین در مقابل ولزباگرت بیل و آران رمزی که به نبرد بریتانیا شهره است بی‌شک از بازی‌های تماشایی یورو۲۰۱۶ خواهد بود. باید دید که آیا فرانسه و پرتغال که در گروهی آسان قرار گرفته می‌توانند تا مراحل بالاتر بیایند؟ ایتالیا و اسپانیا بر عکس این دو کشور در گروهی سخت قرار دارند.

فوتبال تحت تدابیر شدید امنیتی

اما در کنار این همه شور و شعف نگرانی عمده‌ای از نظر امنیتی وجود دارد و آن ترس از حمله گروه‌های تروریستی به ورزشگاه‌ها و محل مسابقات است. گروه داعش چندین بار این مسابقات را مورد تهدید قرار داد و قصد دارد ایجاد جو ارعاب و آشوب امنیت بازی‌ها را زیر سوال برد و این در حالی است که دولت فرانسه از نیروهای ویژه انگلیسی برای تامین امنیت این بازی‌ها دعوت به عمل آورده است. دولت فرانسه اعلام کرده است که با بالاترین ضریب امنیتی همه چیز را تا کیلومترها دورتر از ۱۰ ورزشگاه تحت نظر دارد و با دوربین‌های مدار بسته در سطح شهر رفت و آمد تمامی افراد غریبه را کنترل می‌کند.

امیدواریم که این دیدارها با زیبایی هر چه تمامتر و بدون هیچ حادثه‌ای آغاز و به پایان برسد.

گروه بندی تیم‌ها ـ یورو۲۰۱۶

گروهA: فرانسه ـ رومانی ـ سوئیس ـ آلبانی

گروهB : ولز ـ انگلیس ـ روسیه ـ اسلواکی

گروهC: آلمان ـ اوکراین ـ لهستان ـ ایرلند شمالی

گروهD: ترکیه ـ چک ـ اسپانیا ـ کرواسی

گروهE: بلژیک ـ ایتالیا ـ سوئد ـ ایرلند جنوبی

گروهF: پرتغال ـ ایسلند ـ مجارستان ـ اتریش

برنامه بازی فردا دیدار افتتاحیه: فرانسه ـ رومانی ساعت ۲۳:۳۰

بازی‌های شنبه:

آلبانی ـ سوئیس ۱۷:۳۰

ولز ـ اسلواکی ۲۰:۳۰

انگلیس ـ روسیه ۲۳:۳۰

برنامه بازی‌های یکشنبه:

ترکیه ـ کرواسی ۱۷:۳۰

لهستان ـ ایرلند شمالی ۲۰:۳۰

آلمان ـ اوکراین ۲۳:۳۰

نسخه مناسب چاپ