کو‌هنورد ایرانی قله اورست را بدون استفاده از اکسیژن فتح کرد
 

عظیم قیچی‌ساز که توانست مرتفع‌ترین قله جهان‌(اورست) را بدون کپسول اکسیژن فتح کند، تنها قله لوتسه را برای پیوستن به باشگاه هشت‌هزارتایی‌های بدون استفاده از کپسول اکسیژن پیش‌رو دارد.

عظیم قیچی‌ساز در شمار کوهنوردانی است که توانست اورست را بدون کپسول اکسیژن فتح کند تا ۱۳ قله بالای هشت هزار متر جهان را بدون اکسیژن پشت سر گذاشته باشد.

قیچی‌ساز در گفتگو با ایسنا در‌باره این صعود گفت: تاکنون توانسته بودم در منطقه هیمالیا ۱۳ قله‌ی بالای هشت‌هزار‌متری را صعود کنم. از بین این قلل، قله اورست تنها قله‌ای بود که در سال ۸۴ برای صعود به آن از اکسیژن استفاده کرده بودم.

برای اینکه بتوانم تمام این قله‌ها را بدون استفاده از کپسول اکسیژن به پایان برسانم نیاز بود که قله اورست را دوباره صعود کنم تا رکورد قلل هشت‌هزاری خود را بدون کپسول اکسیژن به ۱۳ برسانم. قیچی‌ساز در ادامه گفت‌: امسال برای صعود از نپال و مسیر جنوبی اورست آغاز کردیم، حدود ۲۲۰ نفر برای صعود بر روی این قله فعالیت داشتند و تنها فردی که توانست بدون استفاده از کپسول اکسیژن قله را صعود کند من بودم.

وی در پایان اضافه کرد :صعود لوتسه برای سال آینده ماند و امیدوارم با صعود بدون اکسیژن به آخرین قله هشت‌هزار‌متری بتوانم به جمع هشت‌هزاری‌های جهان که بدون اکسیژن است بپیوندم. تاکنون در تمام دنیا ۱۴ نفر توانسته‌اند بدون اکسیژن این ۱۴ قله مرتفع را صعود کنند و امیدوارم در سال آینده من به عنوان نفر پانزدهم به جمع این باشگاه اضافه شوم.”

عظیم قیچی‌ساز متولد ۱۳۶۰ و اهل تبریز و عضو تیم ملی کوهنوردی ایران و همچنین عضو سازمان GHM فرانسه است.

نسخه مناسب چاپ