هلاکت ۳۰ داعشی در حمله نیروهای ویژه سوریه به «دیرالزور»
 

سرویس خارجی: همزمان با عملیات نیروهای گارد ریاست جمهوری سوریه در شهر «دیرالزور» ، جنگنده‌های ارتش سوریه نیز کارگاه ساخت مواد انفجاری تروریست‌ها را بمباران کردند .

گروهی از نیروهای ویژه گارد ریاست جمهوری سوریه، عملیاتی را در عمق مناطق تحت نفوذ عناصر تروریستی داعش در مناطق «الصناعة و حمیدیة» شهر دیرالزور انجام دادند که طی آن بیش از ۳۰ تن از عناصر تروریستی داعش کشته شدند.نیروهای ویژه ارتش سوریه در این عملیات با حمله به پایگاه تروریست‌ها موفق شدند شماری از عناصر این گروه تروریستی را از پای در آورند. از سوی دیگر جنگنده‌های سوری نیز پس از دریافت اطلاعات دقیق، کارگاه ساخت مواد انفجاری تروریست‌های داعش را در روستای «الشولا» در جنوب غرب این شهر، هدف قرار دادند.این کارگاه یکی از مراکز اصلی ساخت مواد انفجاری و تجهیز انتحاری‌های داعش بود.به دلیل وجود مقادیر زیاد مواد منفجره، مساحت وسیعی از روستا پس از انفجار کارگاه تروریست ها تخریب شد.

در خبری دیگر نیروهای دموکراتیک کرد سوریه‌ با پشتیبانی هواپیماهای ائتلاف آمریکا وارد شهر منبج در شمال سوریه‌ شدند. بعد از هفت روز از شروع عملیات منبج در غرب رود فرات، نیروهای دموکراتیک کرد سوریه‌ وارد شهر منبج شدند و یک منطقه آن را از لوث داعش پاکسازی کردند. گفته می شود محله‌ منکوبا کاملا به‌ تصرف نیروهای دموکراتیک سوریه‌ در آمده‌ و جنگ خیابانی در این شهر شروع شده‌ است. شایان ذکر است که‌ عملیات آزادسازی منبج از هفته‌ پیش توسط نیروهای دمکراتیک کرد سوریه‌ و با پشتیبانی هواپیماهای ائتلاف آمریکا آغاز شده‌ است. ترکیه‌ از ورود کردهای سوریه‌ به‌ این شهر نگران است و اعلام کرده که‌ آمریکا ضمانت داده‌ که‌ هیچ کردی وارد منبج نخواهد شد.

در چنین شرایطی سخنگوی مرکز روسی نظارت بر آتش‌بس سوریه گفت که یک محموله سلاح از ترکیه وارد سوریه شده و تحت حفاظت شدید تروریست‌ها، در حلب به دست داعش رسیده است. در گزارش این مرکز آمده که یک کاروان شامل چندین کامیون حامل تسلیحات، از مرزهای ترکیه گذشته و راهی حلب شده است؛ حلب این روزها صحنه درگیری شدید نیروهای دولتی با تروریست‌های جبهه‌النصره و داعش است. از طرفی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره واکنش این وزارتخانه به بازپس‌گیری احتمالی شهر رقه از داعش توسط ارتش سوریه گفت: فکر می‌کنم نیروهای اسد به‌نسبت از داعش بهتر هستند. خبر دیگر اینکه عناصر جبهة النصرة و أحرار الشام مناطق مسکونی حلب را هدف حملات خمپاره‌ای قرار دادند که در جریان آن ۲۰ غیر نظامی کشته و ۴۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

اما در تحولات سیاسی، دولت آمریکا به سخنرانی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه در پارلمان واکنش نشان داد و تعهد وی برای آزادسازی هر وجب از خاک سوریه را دلگرم کننده ندانست. بشار اسد در سخنرانی خود در مجلس جدید سوریه گفته بود: گزینه‌ای غیر از پیروزی پیش روی ما نیست. در همین راستا، مارک تونر سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: این سخنرانی غیرمنتظره نبود و واشنگتن از روسیه خواهد خواست تا همپیمان خود را مهار کند. خبر دیگر اینکه نخست وزیر رژیم صهیونیستی در سفر به مسکو تأکید کرد که این رژیم در مسئله سرنوشت بشار اسد مداخله‌ نمی‌کند. بنیامین نتانیاهو گفت: من درباره مسئله سوریه با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه گفتگو کردم. مسئله مهم‌تر برای ما این است که آنچه در سوریه اتفاق افتاده و شرایط کنونی آن به فاجعه جدیدی برای ما تبدیل نشود و ما را تهدید نکند.

نسخه مناسب چاپ