برنامه پزشک خانواده راهکار و نمود اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت
شیراز ـ خبرنگار اطلاعات: فارس پیشتاز اجرای برنامه پزشک خانواده بوده و در این حوزه موفقیت‌های بسیاری داشته است و برنامه پزشک خانواده، راهکار و نمود اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت است.
محمدهادی ایمانیه رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در نشست شورای هماهنگی کلان منطقه ۵ دانشکده‌های علوم‌پزشکی کشور در شیراز گفت: فارس توانست طرح تحول بهداشت را به عنوان یک اولویت مهم سلامت بر مبنای پزشک خانواده به اجرا درآورد و با پزشک خانواده، خدمات سلامت را به حاشیه‌ شهرها برده است.
او با بیان این که پزشک خانواده، راهکار اجرای اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت است، افزود: اجرای این برنامه در فارس با کاهش سالانه ۱۰۰۰ میلیارد ریال از جیب مردم همراه بوده است.
ایمانیه با اشاره به معرفی دیگر فعالیت‌های دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز برای ارتقای سلامت مردم گفت: پیگیری برای ایجاد شهر سلامت، از اولویت‌های دانشگاه علوم پزشکی شیراز بوده که بزرگترین پروژه اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت، جهش کلان در اقتصاد فارس و زمینه‌ساز اشتغال پزشکان و افراد غیرپزشک است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، کاهش مصرف منطقی دارو را گامی دیگر برای اقتصاد مقاومتی در حوزه سلامت کشور دانست و گفت: این اقدام، در دانشگاه علوم پزشکی شیراز رقم خورد و با ایجاد سامانه‌ای برای این موضوع در این دانشگاه که مورد تقدیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار گرفت، صرفه‌جویی‌های داروخانه‌های بیمارستان‌ها در منطقه، ثبت نرم‌افزاری می‌شود.
ایمانیه، همچنین به فعالیت ۵۲ مرکز جامع سلامت در فارس اشاره کرد و افزود: ‌تعدادی مرکز دیگر هم در حال ایجاد است که در این مراکز، برای ارتقای سلامت آینده مردم فارس بیماریابی، به ویژه در زمینه بیماری‌های غیرواگیر انجام خواهد گرفت.
او از موقعیت فارس در زمینه گیاهان دارویی نیز به عنوان یک فرصت اقتصادی یاد کرد که دانشگاه علوم پزشکی شیراز، با هدف بالفعل سازی آن، گام برداشته و گفت: با توجه به رشد بیش از ۱۰۰ گونه گیاه دارویی در فارس، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نشست‌های منظمی را با سازمان جهادکشاورزی و استانداری فارس برگزار کرده است تا بتوان تا پایان سال جاری شاهد رشد چند برابری صادرات این محصول بود.
ایمانیه همچنین از پیگیری دانشگاه علوم پزشکی شیراز در راه‌اندازی ستاد حوادث ترافیکی فارس، به عنوان تلاشی دیگر برای ارتقای سلامت مردم یاد کرد و افزود: نشست‌های این ستاد به صورت هفتگی در حال برگزاری است تا بتوان با توجه به پرتردد بودن جاده‌های فارس، برای کاهش سوانح ترافیکی فارس موثر بود.

نسخه مناسب چاپ