ذخیره‌سازی‏۷۰ هزار نمونه در بانک خون بند ناف کشور
ارومیه‌ ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: ۷۰ هزار نمونه در بانک خون بند ناف کشور ذخیره شده است که این تعداد نمونه ذخیره شده در منطقه غرب آسیا بی‌نظیر است.
مرتضی ضرابی در گفتگو با خبرنگاران در ارومیه افزود: از این تعداد نمونه ذخیره شده ۶۵ هزار نمونه در بانک خصوصی و ۵۰۰۰ نمونه در بانک عمومی ذخیره شده است.
وی همچنین از ذخیره‌سازی ۱۰۰۰ نمونه خون بند ناف در آذربایجان غربی خبر داد و گفت: امیدواریم با اطلاع‌رسانی در زمینه فواید ذخیره خون بند ناف و فرهنگسازی در این زمینه تعداد نمونه‌ها روز به روز افزایش یابد.
ضرابی ادامه داد: همچنین در بانک خون بندناف خصوصی قراردادهایی با خانواده‌ها منعقد می‌شود که در نتیجه آن تاکنون ۷۰ هزار نمونه ذخیره سازی از سراسر کشور انجام گرفته و با توجه به دفاتری که در استان‌های مختلف کشور داریم توانسته‌ایم این ظرفیت بسیار خوب را در سراسر ایران ایجاد کنیم که می‌توان گفت بالاترین ظرفیت ذخیره سلول‌های بنیادی بندناف را در منطقه دارا هستیم.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان ادامه داد: ۴۰۰ پزشک با بانک خون بند ناف در سراسر کشور همکاری دارند که نمونه‌ها را از افراد مورد نظر در بیمارستان‌ها بعد از زایمان مادر دریافت می‌کنند.
ضرابی گفت: طبق برنامه ظرفیت ذخیره برای ۱۰۰ هزار نمونه فراهم شده است و پیش بینی شده اگر بخواهیم ضریب پیوند بالا را در اختیار بیماران قرار دهیم نیاز به ۱۰۰ هزار نمونه سلول بنیادی داریم تا شانس بالای ۸۰ درصد نمونه در اختیار بیمار قرار گیرد.
وی افزود: خوشبختانه پارسال آمار دو ساله پیوند ارائه و مشخص شد ۱۵ پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی بانک خون انجام شده که بیش از ۸۰ درصد موفقیت به همراه داشته است و عمدتا بیمارانی استفاده کرده‌اند که مبتلا به تالاسمی و بیماری‌های خونی بوده اند.
او اضافه کرد: براساس این گزارش ۳ پیوند از سلول‌های بنیادی خون بندناف به بیماران مبتلا به «‏cp‏» و برای کودکان زیر ۵ سال انجام شد و باب جدیدی برای فاز بعدی درمان گشایش یافت.
دکتر ضرابی خاطرنشان کرد: اولین پیوند اتولوگ (پیوند از خود بیمار به خودش) برای معالجه بیماری آنمی آپلاستیک در کشور نیز برای یک کودک انجام گرفت که خوشبختانه منجر به نتیجه مثبت شد و حال عمومی بیمار مطلوب گزارش شده است.
مدیرعامل بانک خون بندناف رویان با بیان این که اولین پیوند دبل کورد (استفاده از دو نمونه خون بندناف برای یک نفر) نیز در سال ۹۴ با استفاده از نمونه‌های موجود در بانک خون بندناف رویان انجام شد، اظهار داشت: این پیوند برای بیمار مبتلا به لوکمی که نمونه خون بندناف خواهرش در بانک خانوادگی خون بندناف رویان ذخیره شده بود به علاوه یک نمونه منطبق از بانک خون بندناف عمومی شریعتی انجام شد و بیش از ۶ ماه از زمان پیوند می‌گذرد، شرایط پیوند به گفته پزشک متخصص رضایت بخش است.
وی تاکید کرد: با توجه به این که عضو کمیته پذیره‌نویسی اهداکنندگان سلول‌های بنیادی هستیم و ارتباط بسیار خوبی با این مرکز داریم، امسال حدود ۲۰ مورد درخواست جستجوی نمونه خون بندناف برای پیوند داشته‌ایم و بدنبال آنیم که نمونه‌های مناسب را با توجه به بانک «HLA»‏ این شرکت تهیه و در اختیار آنها قرار دهیم.
به گفته دکتر ضرابی، با توجه به آنکه امکانات بانک عمومی خون بندناف رویان نیز به زودی در اختیار شرکت بن یاخته‌ها قرار خواهد گرفت، امکان پیدا کردن نمونه‌هایی که مورد نیاز مراکز پیوند است افزایش می‌یابد.
او با بیان این که در امسال نیز چندین پیوند با استفاده از سلول‌های بنیادی انجام شده که حتی چند پیوند در دنیا بی‌نظیر بوده است، اضافه کرد: این بانک مانند بیمه سلامت برای مردم عمل می‌کند از این رو توصیه ما این است که خانواده‌هایی که در آستانه فرزندآوری هستند به ذخیره سازی خون بندناف توجه کنند و از این فرصت آگاه شوند.
دکترضرابی گفت: پارسال ار نظر کیفی در جمع آوری و ذخیره سازی نمونه‌ها ارتقای قابل توجهی داشتیم به نحوی که آمار فسخ قرارداد به زیر۱۵درصد و میزان آلودگی به زیر یک درصد رسید در صورتی که آمار جهانی آلودگی ۳ تا ۵درصد را گزارش می‌کنند.

نسخه مناسب چاپ