سفر قریب‌الوقوع محمد جواد ظریف به برلین
سفیر ایران در آلمان با اشاره به سفر قریب‌الوقوع محمد جواد ظریف به برلین گفت: انتظار می‌رود با رفع برخی مشکلات بانکی و از سرگیری تامین اعتبارات مربوط به اجرای پروژه‌ها توسط بانک‌ها به زودی حجم همکاری‌های اقتصادی ایران و آلمان نسبت به سطح قبل از تحریم‌ها و حتی بالاتر افزایش یابد.

علی ماجدی، سفیر کشورمان در آلمان در گفتگو با ایسنا با تاکید بر گسترش روابط اقتصادی تهران – برلین در پسابرجام، افتتاح مرکز همکاری‌های تجاری و اقتصادی ایران و اروپا را یک مرکز منسجم اقتصادی ایرانی دانست و درباره دلایل تاسیس و مزیت‌های این مرکز برای ایران گفت: مرکز تجاری بازرگانی ایران و اروپا در سال ۱۳۹۳ توسط شرکت آسکوتک به نمایندگی از وزارت صنعت معدن و تجارت به منظور ایجاد مجتمعی برای استقرار دفاتر شرکت‌ها و هولدینگ‌های توانمند ایرانی برای تسهیل ارتباطات اقتصادی بین ایران و آلمان خریداری شد. این مرکز در مجموعه ساختمان انجمن خاورمیانه و نزدیک(NUMOV) قرار دارد و ۱۰ خرداد ماه به طور رسمی در سفر آقای محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت معدن و تجارت و با حضور جمع زیادی از تجار ایرانی و آلمانی افتتاح شد .

وی ادامه داد: انتظار می‌رود با استقرار شرکت‌های ایرانی در مجموعه تجاری اقتصادی ایران و اروپا، یک مرکز اقتصادی منسجم و معتبر ایرانی ایجاد شود. ایجاد این مرکز اقتصادی باعث می‌شود تا طرف‌های آلمانی بتوانند با سهولت بیش‌تری نسبت به یافتن شریک اقتصادی خود اقدام کنند. با پیشرفت روابط اقتصادی ایران و آلمان، وجود چنین مرکزی می‌تواند زمینه‌ساز ارتباط بیش‌تر بین بخش‌های تجاری و اقتصادی دو کشور باشد. این مرکز نیز می‌تواند به یک مرکز اطلاعات اقتصادی ایران برای کشورهای اروپایی به ویژه آلمان تبدیل شود به نحوی که شرکت‌های اروپایی مایل به سرمایه‌گذاری در ایران علاوه بر آن‌که اطلاعات اولیه را در اختیار می‌گیرند، زمینه یافتن همکار و شریک مناسب از میان شرکت‌های ایرانی نیز برای آنها فراهم می‌شود.

این دیبلمات کشورمان در ادامه با اشاره به رفت و آمد هیات‌های اقتصادی و تجاری آلمان به ایران پس از برجام گفت: پس از اجرای برجام و رفع تحریم‌ها، هیات‌های اقتصادی بسیاری از آلمان به ایران سفر و در بخش‌های مختلف با طرف‌های ایرانی مذاکره و گفتگو کردند. این گفتگوها در برخی موارد به مرحله امضای قرارداد همکاری بین دو طرف منجر شده است. همچنین در ماه‌های اخیر پنجمین اجلاس کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور پس از قریب ۱۵ سال به صورت مقدماتی برگزار شد که در نتیجه آن دو طرف درباره مجموعه‌ای از همکاری‌های اقتصادی به توافق رسیدند.

وی گفت: زیگمار گابریل، معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی قرار بود در پنجمین کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور شرکت کند که به علت بیماری نتوانست در اجلاس حضور یابد. سفر وی در دی‌ ماه سال جاری انجام می‌شود.

سفیر کشورمان در برلین در ادامه با بیان این‌که «از سرگیری تامین اعتبارات بانکی در دستور کار دو طرف است» افزود: انتظار می‌رود با رفع برخی مشکلات بانکی و از سرگیری تامین اعتبارات مربوط به اجرای پروژه‌ها توسط بانک‌ها و با تضمین پوشش بیمه صادراتی شرکت هرمس، به زودی حجم همکاری‌های اقتصادی ایران و آلمان نسبت به سطح قبل از تحریم‌ها و حتی بالاتر افزایش یابد.

ماجدی با اشاره به سفر قریب‌الوقوع وزیر امورخارجه کشورمان به برلین گفت: با پیشرفت روابط در همه حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، مجموعه‌ای از سفرها و رفت‌و‌آمدها بین دو کشور در نظر گرفته شده است.این دیپلمات کشورمان اعلام کرد که در جدیدترین تحول وزیر امور خارجه ایران در سفری رسمی ۲۶ خرداد به برلین سفر می‌کند.

وزیر امور خارجه کشورمان در سفر یکروزه خود به برلین با فرانک والتر اشتاین‌مایر همتای آلمانی خود دیدار و گفتگو می‌کند.

نسخه مناسب چاپ