۲۸ کشته در انفجارهای تروریستی بغداد
 

سرویس خارجی: دو حمله تروریستی در بغداد به کشته شدن دست کم ۲۸ تن انجامید.

حمله انتحاری و انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در دو منطقه بغداد بیش از ۲۸ کشته و ۷۰ زخمی بر جاگذاشت. در حمله نخست، یک عامل انتحاری خود را در میان نظامیان عراقی که در نزدیکی پادگان «التاجی» واقع در شمال بغداد تجمع کرده بودند، منفجر کرد. در این انفجار ۱۳ تن کشته و دهها تن دیگر زخمی شدند. از سوی دیگر، انفجار یک خودروی بمب گذاری شده نیز در منطقه «بغداد الجدیده» واقع در شرق پایتخت عراق رخ داد که طی آن ۱۵ غیرنظامی کشته و ۳۰ تن دیگر زخمی شدند. این انفجار یک منطقه تجاری را هدف قرار داده بود. داعش مسئولیت هر دو انفجار در بغداد را بر عهده گرفت.

در خبری دیگر، خبرگزاری روسیا الیوم، سومریه و چند منبع محلی در موصل خبر دادند، ابوبکر البغدادی، سرکرده گروه ترویستی داعش در شهر موصل عراق زخمی شده است. بر اساس گزارش ها، وی به همراه چند تن دیگر از سرکرده‌های داعش در حملات ائتلاف تحت امر آمریکا در مرزهای عراق و سوریه زخمی شده‌اند. یک منبع محلی از مقامات استان نینوا نیز گفت: جنگنده‌های ائتلاف پایگاهی را که مقر فرماندهی داعش در نوار مرزی میان عراق و سوریه در شهر ربیعه بود، بمباران کردند. وی تاکید کرد، در این حمله سرکرده اصلی داعش زخمی شد. با این حال، «کریس جارفر»، سخنگوی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا اعلام کرد، نمی تواند گزارش‎های رسانه‎ای درباره زخمی شدن سرکرده داعش در حملات هوایی را تائید کند.در این میان، «حیدر فاضل» یکی از فرماندهان برجسته عراقی از بازپس گیری منطقه الشهداء در جنوب شهر فلوجه از اشغال داعش خبر داد. وی افزود، سربازهای عراقی برای آزاد سازی تمامی شهر فلوجه تلاش می‌کنند. از طرفی، شماری از عناصر تروریستی داعش در تلاش بودند از دریاچه «الثرثار» به جزیره «سامراء» در حومه غربی شهر سامراء نفوذ کنند، اما نیروهای بسیج مردمی با رصد های اطلاعاتی موفق به شناسایی تروریست ها

شدند.از سویی، در پی حمله به دفاتر «حزب الدعوه» در جنوب عراق، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق هشدار داد، در مقابل چنین اقداماتی ساکت نمی‌نشیند. وی افزود، با قدرت و قاطعیت برای ممانعت از تجاوزگران به نظم و جان بی‌گناهان وارد عمل خواهد شد.

خبر دیگر اینکه، «جان کربی» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سئوالی در خصوص حضور سردار «قاسم سلیمانی» در خاک عراق و مشارکت وی در عملیات فلوجه، حاضر به اظهارنظر نشد. وی گفت: من هم این گزارش را دیده‌ام اما در موقعیتی نیستم که صحت آن را تأیید کنم. از دیگر سو، «ابراهیم الجعفری» وزیر خارجه عراق با بیان اینکه نیروهای عراقی پیروزی های درخشانی را در میدان های مختلف مانند فلوجه رقم زده اند، تاکید کرد، الحشد الشعبی درطول نبرد مواضعی شرافتمندانه اتخاذ کرد، اما وارد فلوجه نشد تا دشمنان عراق فرصت

سوء استفاده پیدا نکنند. الجعفری همچنین در دیدار با «تمام سلام» نخست‌وزیر لبنان بار دیگر تأکید کرد، سردار سلیمانی به دعوت دولت عراق برای مشاوره نظامی در این کشور حضور دارد.

در چنین شرایطی، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد، یک آمریکایی به نام «محمد جمال خویس» ۲۶ ساله عضو داعش توسط کردها در شمال عراق دستگیر شده است و به زودی به اتهام انجام اقدامات تروریستی محاکمه خواهد شد. همچنین محاکمه دو تن از اهالی «کالیفرنیا» به دلیل حمایت از تکفیری‌های «داعش» در شبکه‌های اجتماعی فضای آغاز شد.

نسخه مناسب چاپ