چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روزدوشنبه۲ مهر ۱۳۵۲ (برابر با ۲۶ شعبان ۱۳۹۳، بیست و چهارم سپتامبر ۱۹۷۳) نقل شده است
۵۰ هزار خانه ارزان‌قیمت ساخته می‌شود
ادموند لوبورتون نخست‌وزیر بلژیک دیشب تلویحا گفت که در راه تحقق پروژه مشترک نفتی ایران و بلژیک و ساختمان پالایشگاه «لیژ» هنوز مخالفت‌ها و مشکلاتی وجود دارد، اما اظهار اطمینان کرد که این مشکلاتی غیرقابل حل نیست.
او که در پایان مذاکرات رسمی با مقامات تهران در یک مصاحبه مطبوعاتی سخن می‌گفت، هم‌چنین از توافق‌های ایران و بلژیک پرده برداشت و از توافق قریب‌الوقوع تهران و بروکسل در اجرای یک طرح خانه‌سازی صنعتی و ساختمان پنجاه هزار خانه ارزان قیمت با همکاری فنی ایران و بلژیک در طول ۵ سال با امید یاد کرد.

گفتگوی «اطلاعات» با رئیس هیأت نمایندگی ایران در کمیسیون آتش‌بس
نظامیان ایران ۱۴ مهر به سایگون می‌روند
اسد صدری رئیس هیئت نمایندگی ایران در کمیسیون نظارت بر آتش‌بس ویتنام امروز وارد سایگون شد.وی شب گذشته، در سر راه خود از پاریس به سایگون، توقف کوتاهی در تهران داشت، و در گفتگوئی با اطلاعات، یادآور شد که بقیه اعضای هیئت نمایندگی ایران تا دوازده روز دیگر به سایگون عزیمت خواهند کرد. قبلاً یک گروه پنج نفری از افسران ایرانی وارد سایگون شده‌اند، تا مقدمات کار سایر اعضای هیئت نمایندگی را فراهم کنند.
کمیسیون نظارت بر آتش‌بس ویتنام، براساس موافقتنامه صلح ویتنام در اواخر سال گذشته، بوجود آمد و وظیفه آن نظارت بر امر آتش‌بس و کمک به استرداد اسرای جنگی ویتنام می‌باشد. این کمیسیون چهار عضو دارد که عبارتند از ایران، اندونزی، لهستان، مجارستان.

پابلو نرودا درگذشت
سانتیاگو ـ خبرگزاری فرانسه ـ پابلو نرودا شاعر نام‌آور شیلی و برنده جایزه نوبل در ساعت شش بامداد امروز بوقت تهران (۲۲ و ۲۰ دقیقه دیشب بوقت محلی شیلی) در یکی از بیمارستان‌های سانتیاگو درگذشت. نرودا روز پانزدهم سپتامبر چهار روز پس از کودتای اخیر شیلی بعلت ابتلا به سرطان پروستات در بیمارستان سانتاماریای سانتیاگو بستری شده بود. وی که در ۱۹۷۱ به دریافت جایزه نوبل برای ادبیات نایل آمده است در مدت زمامداری دکتر سالوادر آلنده رئیس‌جمهوری فقید شیلی مدتی سفیر این کشور در فرانسه بود و تا سپتامبر سال گذشته تصدی این پست را برعهده داشت.

از ایجاد ساختمانهای بساز و بفروش جلوگیری میشود
برای حمایت از کارگران ساختمانی و کوتاه کردن دست واسطه‌ها از امور ساختمانی و ایجاد تعادل در امر عرضه و تقاضای مصالح ساختمانی و تشکل کارگران متخصص، طرحی از طرف وزارت کار و امور اجتماعی تهیه گردیده است که برای تصویب به شورای هم‌آهنگی سازمان و نظارت سازمان برنامه ارسال شد. در طرح یاد شده مواد خاصی به منظور آموزش حرفه‌ای کارگران گنجانیده شده تا پس از گذراندن دوره‌های مخصوص و انجام آزمایش از نظر تخصصی مورد ارزیابی قرار گیرند.یک مقام مطلع در این مورد توضیح داد: با اجرای این طرح نیروی انسانی ماهر در رشته ساختمانی که سال‌ها تجربه اندوخته‌اند هدر نخواهد رفت و همچنین از ایجاد واحدهای مسکونی نامرغوب (بساز و بفروش) جلوگیری خواهد شد.

کارشناسان شوروی از سوریه میروند
بیروت ـ خبرگزاری فرانسه ـ روزنامه الحیات چاپ بیروت امروز نوشت که عده‌ای از کارشناسان نظامی شوروی بتدریج سوریه را ترک می‌کنند.
این روزنامه میافزاید که سوریه بدنبال نبرد هوائی اخیر شکاریهای اسرائیل و سوریه برنامه جدیدی برای خرید سلاحهای مدرن جنگی تنظیم کرده است. هدف این برنامه تقویت کامل نیروهای مسلح سوریه و آمادگی آنها برای مقابله با حملات احتمالی جدید اسرائیل است.بنابر گزارش الحیات سوریه در نظر دارد قراردادهای مهمی برای خرید سلاحهای جنگی جدید بویژه هواپیما، تانک و توپ با انگلیس و فرانسه امضاء کند.

code

نسخه مناسب چاپ