برگزاری نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و خطوط تولیدی ایران در افغانستان
نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و خطوط تولیدی ایران در افغانستان با مجوز رسمی سازمان توسعه تجارت از ۲۶ تا ۲۸ تیر در فضایی به وسعت دو هزار متر مربع در کابل برگزار می‌شود.

به گزارش روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، سیدعلیرضا صدرزاده مدیر نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و خطوط تولیدی ایران در افغانستان گفت: تاکنون نمایشگاهی در خارج از کشور برای معرفی و عرضه ماشین‌آلات و دستگاه‌های صنعتی و تولیدی ایران برگزار نشده و با برگزاری این نمایشگاه در کابل، صادرات ماشین‌آلات و خطوط تولیدی کشور کلید می‌خورد. وی اضافه کرد: نمایشگاه‌هایی که از طرف جمهوری اسلامی ایران در کشورهای هدف صادراتی برگزار می‌شود، مربوط به توانمندی‌های کالایی است و اکنون که زمینه برگزاری نمایشگاهی با موضوع صادرات ماشین‌آلات و خطوط تولیدی ایران در افغانستان فراهم شده است، می‌توان به صادرات در این بخش امیدوار بود.

صدرزاده افزود: مسئولان افغان با توجه به واردات سالانه ۱۱ میلیارد دلار کالا در نظر دارند در تولید محصولاتی که به سرمایه زیاد و تکنولوژی بالایی نیاز ندارد، خودکفا شوند و از این طریق حجم واردات را کاهش داده و در عین حال برای قشر جوان جویای کار هم اشتغال‌زایی کنند و این نمایشگاه فرصتی را برای آشنایی آنها با ماشین‌آلات صنعتی ایران و تامین نیازهایشان فراهم می‌آورد.وی گفت: به عنوان نمونه، افغانستان در تولید لبنیات و خشکبار توانمند است و با واردات ماشین‌آلاتی که سرمایه و تکنولوژی بالایی ندارند، می‌تواند در فرآوری و بسته‌بندی این محصولات به خودکفایی برسد؛ این در حالی است که در پی حضور چند ساله افغان‌ها در ایران آنها با سیستم‌های صنعتی و تکنولوژی دستگاه‌های تولیدی ایران آشنایی دارند و می‌توانند این خطوط تولیدی را در کشور خودشان به کار بگیرند.

نامبرده افزود: سال گذشته در جریان برگزاری نمایشگاه اختصاصی ایران در کابل انتقال خطوط تولیدی به افغانستان از سوی وزیر صنایع این کشور به مسئولان کشور ما منتقل شد و با توجه به عزم افغان‌ها در این موضوع، اگر ایران به تامین این نیاز افغان‌ها مبادرت نورزد، رقبای دیگری مانند ترکیه و پاکستان این فرصت را از ایران خواهند گرفت. وی افزود: این نمایشگاه فرصتی مناسب برای فعالان تولیدی ایران است تا از یکسو در کنار صادرات کالا، صادرات ماشین‌آلات را هم تجربه کنند و از سوی دیگر برخی خطوط تولیدی را که در ایران به دلیل تغییر ذائقه مشتریان چندان مورد استفاده قرار نمی‌گیرد، در افغانستان عرضه کنند.

مدیر نخستین نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و خطوط تولیدی ایران در افغانستان ادامه داد: نمایشگاه تخصصی صنایع کوچک و خطوط تولیدی ایران در سه بخش کلی برگزار خواهد شد؛ بخش نخست مربوط به ماشین‌آلات صنایع غذایی از قبیل فراورده‌های لبنی، کیک و نان، شیرینی و شکلات ؛ بخش دوم ماشین‌آلات صنعتی مانند کوره‌ها، کمپرسورها، موتورهای جوش، صنایع تزریق لاستیک و پلاستیک، نساجی، صنایع چوب، کیف و کفش و بخش سوم ماشین‌آلات صنایع ساختمانی و معدنی مانند دستگاه‌های استخراج سنگ و ساخت بتن است.

وی پیشنهاد کرد: سه استان صنعتی خراسان رضوی، اصفهان و آذربایجان شرقی صنایع کوچک خود را در قالب پاویون‌های استانی ساماندهی کرده و با مشارکت در این نمایشگاه، از این طریق بازاریابی و صادرات ماشین‌آلات ایرانی را توسعه دهند.

نسخه مناسب چاپ