کوتاه از سراسر جهان
 

«ماهاتیر محمد»: عملکرد غرب در کشورهای اسلامی دلیل رشد تروریسم است

ایرنا: ماهاتیر محمد نخست وزیر اسبق و معمار مالزی نوین، تروریسم و داعش را ناشی از عملکرد غرب در کشورهای اسلامی دانست و گفت که غرب صحبت از شکست نظامی تروریست ها می کند، اما آنها با اقدامات غرب هرجایی می توانند رشد کنند. وی گفت: مشکل غرب این است که آنها به ریشه تروریسم در خاورمیانه توجه ندارند. به گفته وی قبلا تروریسم وجود نداشت، اما آنها اسرائیل را بوجود آوردند و از تمامی اعمال اسرائیل دفاع کردند. حتی وقتی اسرائیل مرتکب جنایت می شود آنها از آن دفاع می کنند. ماهاتیر گفت: اکنون نیز ما با داعش مواجه هستیم، معتقدم ابعاد تروریسم با گذشت زمان افزایش می یابد، این کار نه تنها به خاطر دین، بلکه بخاطر احساس سرخوردگی و بدلیل اعمال غلطی است که غرب بر ضد جوامع مسلمان انجام می دهد.

آغاز پروازهای مستقیم میان آمریکا و کوبا

ایسنا: وزارت حمل و نقل آمریکا از آغاز پروازهای داخلی به ۹ شهر کوبا خبر داد و کوبا نیز اعلام کرد تابستان در این رابطه تصمیم‌گیری می‌کند. به گفته این وزارتخانه، شش خط هوایی داخلی پروازهایشان را از فرودگاه‌های آمریکا به کوبا آغاز کرده اند و شش خط هوایی آمریکا می‌توانند از پنج فرودگاه ایالات متحده به ۹ شهر کوبا پرواز داشته باشند. شرکت‌های هواپیمایی آمریکا درخواست کرده‌اند روزانه ۶۰ پرواز به هاوانا داشته باشند. کوبا و ایالات متحده در ژوئیه ۲۰۱۵ روابط دیپلماتیک خود را پس از نیم قرن از سر گرفتند.

«اردوغان» در مراسم تدفین محمدعلی کلی هم قهر کرد!

ایسنا: رییس‌جمهوری ترکیه که برای حضور در مراسم تدفین محمد علی کلی، بوکسور مشهور و مسلمان آمریکایی به این کشور سفر کرده بود، پس از شرکت در مراسم دعا بدون ارائه توضیحی از حضور در ادامه مراسم ختم خودداری کرد و به کشورش بازگشت. گزارش‌ها حاکی از آن است که رجب طیب اردوغان در مراسم دعای محمد علی کلی از انجام برخی مناسک دینی برای این مرحوم و همچنین سخنرانی در این مراسم منع شده بود. به گفته شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک، اردوغان در مراسم اجازه نیافت تکه پارچه‌ای متعلق به کعبه را در تابوت محمد علی کلی قرار دهد. مدیر امور مذهبی ترکیه نیز که در این سفر اردوغان را همراهی می‌کرد اجازه نیافت برای محمد علی کلی قرآن بخواند. شرایط، زمانی بدتر شد که برنامه‌ریزان این مراسم به دلیل محدودیت زمانی نام اردوغان را از فهرست سخنرانان مراسم حذف کردند.

اعتصاب خلبانان فرانسه همزمان با برگزاری جام ملت های اروپا

ایرنا: خلبانان فرانسوی در حالیکه فرانسه در هفته های اخیر با موج اعتراضات گسترده صنفی دست به گریبان است و مسابقات جام ملت‌های اروپا (یورو ۲۰۱۶) نیز تحت تدابیرشدید امنیتی در این کشور آغاز شده است، به جمع اعتصاب کنندگان پیوستند. خلبانان ایرفرانس اعتصاب چها روزه خود را آغاز کردند که این اعتصاب می تواند برنامه سفر هزاران فوتبال دوست را برای دیدن بازی های یورو ۲۰۱۶ فرانسه که وارد دومین روزخود شده است، به هم بزند. شرکت ایرفرانس در پی اعتصاب خلبانان ۳۰ درصد پروازهای خود را لغو کرد. این اعتصاب ها در اعتراض به اصلاحیه قانون کار فرانسه برگزار شده اند.

تمایل مردم آلمان به انتخاب «اشتاین مایر» در مقام رئیس جمهوری

تسنیم: جدیدترین نظرسنجی حاکیست اکثر شهروندان آلمانی خواستار انتخاب فرانک والتر اشتاین مایر وزیر امور خارجه فعلی به عنوان رئیس جمهوری بعدی آلمان بوده و این مسئله را بعید نمی دانند. نتایج جدیدتری نظرسنجی نشان می دهد که اکثر شهروندان آلمانی خواهان ریاست جمهوری اشتاین مایر به عنوان جانشین یوآخیم گوک هستند. بعد از اشتاین مایر با فاصله زیاد وزیر دارایی آلمان به عنوان رئیس جمهوری بعدی آلمان در بین شهروندان آلمانی درخواست شده است.

حامیان خروج انگلیس از اتحادیه اروپا پیشتاز شدند

ایسنا: تازه‌ترین نظرسنجی‌ صورت گرفته توسط پایگاه «او.آر.بی اینترنشنال»، در دو هفته مانده به برگزاری رفراندم انگلیس حاکی از آن است که کمپین حامیان خروج این کشور از اتحادیه اروپا از حمایت چشمگیری برخوردار شده‌ است. در این نظرسنجی که ۲۰۰۰ تن شرکت داشتند، ۵۵ درصد خواستار خروج انگلیس از اتحادیه اروپا شدند در حالی که تنها ۴۵ درصد از ماندن این کشور حمایت کردند. گفته می شود حتی اگر این رفراندم نیز کنار گذاشته شود بازهم طرفداران خروج انگلیس از اتحادیه اروپا با ۵۳ درصد آراء از طرفداران ماندن این کشور با ۴۷ درصد آراء پیشتاز هستند.

آلمان: «اسنودن» جاسوس روسیه است

ایسنا: هانس جورج ماسن، وزیر اطلاعات ملی آلمان اعلام کرد: ادوارد اسنودن، پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آمریکا، جاسوس روسیه است. وی گفت: به نظر می‌رسد اسنودن از آژانس امنیت ملی آمریکا به گونه‌ای اطلاعات را دزدیده که تاکنون کسی چنین اقدامی را انجام نداده است. به گفته او اسنودن همچون یک جاسوس دو طرفه بوده که مسکو از آن در یک جنگ دوگانه علیه غرب استفاده می کند. پس از انتشار این اظهارات، اسنودن با به تمسخر گرفتن وی در پیامی در توئیتر نوشت: هیچ شواهدی هم وجود ندارد که ماسن جاسوس اطلاعات ملی آلمان است یا سرویس امنیتی فدرال روسیه!

۲ خودروی پلیس بلژیک در حومه بروکسل به آتش کشیده شدند

فارس: دو خودرو متعلق به پلیس محلی در منطقه «مولن‌بیک» در حومه بروکسل پایتخت بلژیک به آتش کشیده شدند. طبق اطلاعات منتشره، نیروهای پلیس متوجه نشدند چه کسانی این خودروها را به آتش کشیده‌اند و تنها یک مظنون جوان در این رابطه مورد بازجویی قرار گرفته است. نخستین آتش‌سوزی در خیابان محل دستگیری «صلاح عبدالسلام» مغز متفکر حملات پاریس در مولن‌بیک در ۱۸ مارس گذشته، به وقوع پیوست و آتش‌سوزی دوم مقابل کمیساریای پلیس در خیابان دو روور رخ داد. بنابر اعلام سخنگوی پلیس بلژیک، تحقیقات در این خصوص آغاز شده است.

نسخه مناسب چاپ