۴۱ کشته در حمله جنگنده های ائتلاف به نیروهای کرد سوری همپیمان واشنگتن
سرویس خارجی: گروه دیدبان حقوق بشر سوریه با بیان اینکه ۴۱ غیر نظامی این کشور در حملات هوایی ائتلاف تحت رهبری آمریکا عایه داعش، کشته شده‌اند تأکید کرد که ۲۸ نفر از «نیروهای دموکراتیک کرد سوریه» نیز که همپیمان آمریکا هستند در این حملات جان خود را از دست دادند.
در جریان این حملات هوایی ائتلاف آمریکا که به مناطق مختلف «منبج» در حومه رقه و روستاهای اطراف آن صورت گرفت، شماری زن و کودک هم کشته شدند.در جریان این حملات به منبج ۳۰ داعشی نیز به هلاکت رسیدند.از سویی گروه تروریستی داعش که طی دو هفته گذشته از اطراف شهر منبج به داخل شهر پیشروی کرده بود‌، دیشب در چند محور اولین ضدحمله را انجام داد اما با تحمل تلفات سنگین عقب‌نشینی کرد. شب گذشته داعش برای اولین بار روند تدافعی را به تهاجمی تبدیل و ضدحمله به نیروهای کُرد را آغاز کرد اما نیروهای دموکراتیک سوریه با آن مقابله کردند و داعش ۶۹ نیروی خود را از دست داد.
در این راستا ارتش سوریه که در استان حما با داعش در حال مبارزه است موفق شد مسیر امدادرسانی به این گروه را قطع کند. نیروهای سوری کنترل راه اصلی امدادرسانی به عناصر داعش را در حما به دست گرفتند. نیروهای سوری همچنین موفق شدند در شرق این استان ارتفاعات «تباره الدیبه» واقع در ریف شرقی «السلمیه» را به دست گیرند. خبر دیگر اینکه «عمر أحمد الحجی» ملقب به «أبو الخطاب» از سرکرده‌های گروه تروریستی «احرار الشام» به دست افراد ناشناس ترور شد. این تروریست در جریان انفجار یک بسته انفجاری در نزدیکی شهرک «ترمانین» واقع در ریف شمالی ادلب (شمال غرب سوریه) از پای درآمد. وی که پزشک بود ریاست بیمارستان شهر «داره عزه» واقع در ریف غربی حلب را بر عهده داشت.
در چنین شرایطی رییس جمهوری ترکیه گفت: یگانهای کرد مدافع سوریه به دنبال تصرف دوباره منبج بوده و این مساله به معنای گذشتن از خط قرمز است زیرا کردها تنها به این دلیل به مبارزه با داعش می پردازند که بتوانند سرزمین بیشتری را تصرف کنند. وی هشدار داد که آمریکا باید بداند نیروهای مسلح کرد نیز به اندازه داعش و جبهه النصره بد هستند. وی اضافه کرد: برای ما تروریست خوب و تروریست بد وجود ندارد و همه تروریست‌ها بد هستند. گفتنی است چندی پیش پس از اینکه خبرگزاری فرانسه تصاویری از نیروهای آمریکایی در سوریه را منتشر کرد که لباس‌هایی با آرم یگان‌های کرد مدافع سوریه به تن داشتند، اردوغان به شدت از این حمایت آمریکا از کردها برآشفت.
در تحولی دیگر یک روزنامه انگلیسی اعلام کرد که دولت بشار اسد فهرستی از اسامی صدها تروریست خارجی را به دو نماینده پارلمان انگلیس در سفر اخیرشان به دمشق داد. ساندی تلگراف نوشت: در این فهرست اسامی ۲۵ شهروند انگلیسی وجود دارد که نظام اسد می‌گوید این افراد به داعش پیوسته‌ و تاکنون ۱۴ تن از آن‌ها کشته شده‌اند. این روزنامه در ادامه نوشت: این فهرست همچنین شامل محمد اموازی یا جان جهادی معروف به جلاد و خونریز داعش است که در حمله آمریکا در نوامبر گذشته کشته شد. این روزنامه نوشت: فاش شدن این فهرست به احتمال تماس میان لندن و دولت اسد درباره داده‌های اطلاعاتی اشاره دارد.
خبر دیگر اینکه وزارت خارجه آمریکا انفجارهای تروریستی زینبیه دمشق را محکوم کرد. «جان کربی» سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت: ما بمبگذاری‌های تروریستی در منطقه حرم سیده زینب در دمشق را که داعش مسئولیت آن‌ را به عهده گرفت، قویا محکوم می‌کنیم. ما به قربانیان و خانواده‌های آن‌ها تسلیت می‌گوییم و برای کسانی که در این خشونت بی رحمانه و وحشیانه آسیب دیده‌اند، آرزوی بهبودی سریع داریم. این اقدام تروریستی بار دیگر وحشیگری و غیرانسانی بودن تمامی آنچه داعش انجام می‌دهد را نشان می‌دهد. از طرفی وزارت خارجه سوریه وزارت خارجه سوریه در واکنش به این انفجارها با ارسال دو نامه به دبیر کل سازمان ملل و رئیس شورای امنیت ضمن انتقاد از دوگانگی استانداردهای شورای امنیت در مبارزه با تروریسم تأکید کرد که انفجارهای زینبیه و حلب با حمایت ترکیه، عربستان و قطر صورت گرفته است.

نسخه مناسب چاپ