احتمال مخالفت اتحادیه اروپا با لغو روادید شهروندان ترکیه قوت گرفت
سرویس خارجی: وزرای کشورعضو اتحادیه اروپا در نشست خود در بروکسل اعلام کردند، شرایط برای سفر بدون روادید شهروندان ترکیه به اروپا هنوز مهیا نیست.
در همین رابطه، شبکه سی‌ان‌ان ترک از بروکسل گزارش داد، وزرای کشور اعضای اتحادیه اروپا در بروکسل اعلام کردند ترکیه هنوز برای سفر بدون روادید شهروندانش به اروپا به شرایط اعلام شده این اتحادیه عمل نکرده است.
در چنین شرایطی، «یان کلود یونکر» رییس کمیسیون اروپا گفت: اگر ترکیه می‌خواهد شهروندانش از سفر بدون روادید به اروپا برخوردار شوند، باید به هر۷۲ شرط توافق شده، عمل کند.
وی با تاکید بر اینکه انتظار ما این است که ترکیه به تعهدات خود عمل کند، تصریح کرد:‌ تهدید کردن بهترین ابزار دیپلماتیک نیست.
در خبری دیگر، به دنبال تنش اخیر در روابط آنکارا-برلین بر سر به رسمیت شناختن نسل‌کشی ارامنه، وزارت خارجه آلمان به نمایندگان ترکیه‌ای تبار عضو پارلمان این کشور درباره سفر به ترکیه هشدار داد.
خبری دیگر در این رابطه حاکیست، ترکیه پس از فراخواندن سفیر خود از آلمان در حال رایزنی برای انتخاب سفیر جدید است. در همین حال، منابع دیپلماتیک ترکیه اعلام کردند، این احتمال قوت گرفته که «علی کمال آیدین» بعنوان سفیر جدید دولت ترکیه در برلین معرفی شود.
در خبری دیگر، منابع آگاه اعلام کردند که مسئولان ترکیه‌ای اقداماتی را در جزیره «امرالی» در دریای مرمره آغاز کردند که حکایت از انتقال رهبر پ.ک.ک از حبس انفرادی به حبس خانگی در ماه‌های آینده دارد.
این منابع با بیان این مطلب گفتند: اقدام به انتقال اوجالان از حبس انفرادی به حبس خانگی در این جزیره برای انجام گفتگوهای گسترده‌تر با او صورت گرفته است و عرصه را برای دیدارها و گفتگوهای رسمی با آنکارا باز می‌کند.در تحولات میدانی و ادامه درگیری ارتش ترکیه با پ . ک .ک، جنگنده‌های این کشور با بمباران سه شهر کردنشین، ۱۳ عضو پ‌ک‌ک را کشتند.

نسخه مناسب چاپ