نرخ گذاری در صنعت بیمه با استمرار روند نرخ شکنی ها کنترل خواهد شد
نخستین جلسه مشورتی رئیس‌کل بیمه مرکزی با مدیران عامل شرکت‌های بیمه به‌منظور بحث و تبادل‌نظر پیرامون مسائل روز و فراگیر این صنعت در بیمه مرکزی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی بیمه مرکزی ایران، در این نشست مدیران عامل شرکت‌های بیمه و دبیرکل سندیکای بیمه گران ایران به بحث و تبادل‌نظر در خصوص مسائل این صنعت همچون هجمه علیه صنعت بیمه، اخلاق حرفه‌ای، گسترش و افزایش تعامل با نهادهای مرتبط، جلوگیری از نرخ شکنی، حذف عوارض از صنعت بیمه، برنامه مشترک برای دوران پساتحریم، ارتباطات بین‌المللی و لزوم تقویت اطلاع‌رسانی به مردم و تصمیم سازان پرداختند.

رئیس کل بیمه مرکزی ایران در این نشست گفت: اگر نرخ شکنی و ارائه نرخ های غیرفنی و رقابت های ناسالم در صنعت بیمه ادامه یابد، بیمه مرکزی و شورای عالی بیمه با اعلام کف نرخ ها به موضوع ورود پیدا خواهد کرد.

عبدالناصر همتی تاکید کرد: در ارائه نرخ و شرایط دقت کنید؛ نرخ بیمه و تعهدات شخص ثالث دست ما نیست، اما در سایر رشته‌های بیمه می‌توانیم مدیریت ریسک داشته باشیم.

وی افزود: بیمه مرکزی باوجود اینکه طبق مصوبه شورای عالی بیمه می‌تواند کف نرخ‌ها را اعلام کند اما نمی‌خواهد ورود کند، اما اگر نرخ شکنی و ارائه نرخ های غیرفنی و رقابت های ناسالم ادامه یابد، ورود خواهد کرد.رئیس کل بیمه مرکزی ایران از شرکت‌های بیمه خواست تا امید را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار دهند و با اخلاق حرفه‌ای به اعتلای صنعت بیمه کمک کنند و در ادامه با تاکید بر نظارت و حمایت در کنار یکدیگر گفت: نظارت بیمه مرکزی باید با حمایت از شرکت‌های بیمه همراه باشد و ما اصرار داریم در کنار نظارت و انضباط مالی، از توسعه و بقاء شرکت‌های بیمه حمایت کنیم و هیچ‌کدام را بر دیگری مقدم نمی دانیم.

وی با تاکید براینکه نظارت بر صنعتی قابل ‌اجراست که قدرتمند، استوار و قابل تکیه باشد، ادامه داد: حذف عجولانه تعرفه‌ها یکی از تصمیم هایی بود که می‌توانست در چند مرحله عملیاتی شود، اما یک‌باره صورت گرفت و شوک بزرگی به بازار بیمه وارد شد.نامبرده افزود: تصمیم دیگر افزایش سرمایه شرکت‌های بیمه جنرال به ۲۵۰۰ میلیارد ریال و شرکت‌های اتکایی به ۴ هزار میلیارد ریال بود که باز هم مخالفت بودم. زیرا با این روش ضمن اینکه با همه کشورهای منطقه فاصله چند برابری دارد، در عمل اداره صنعت بیمه از سوی متخصص‌ها به دست صاحبان ثروت سپرده می‌شود؛ اکنون که این افزایش برای عمده شرکت‌های بیمه باوجود گذشت چهار سال فراهم نشده است، باید برای تمدید مهلت‌ تأمین آن ساعت‌ها دلیل بیاوریم و برای اجرای آن زمان بخریم.وی درباره بیمه اتکایی اجباری گفت: بیمه اتکایی اجباری در ماهیت خود ربطی به تصدی‌گری ندارد که اکنون این دو را باهم قیاس کنیم؛ درست است که بیمه اتکایی اجباری در بسیاری از کشورها جمع شده یا کاهش زیادی پیدا کرده، اما آیا ساختار کشور ما پاسخگوی این کاهش سریع است.همتی خاطرنشان ساخت: شرایط اجتماعی، اداری و اقتصادی کشور ما به‌گونه‌ای است که نمی‌توانیم برخی از کارها را به درستی و قطعیت انجام دهیم. نظارت بدون داشتن ابزارهای لازم معلوم نیست عاقبت خوبی برای صنعت داشته باشد.

وی با تاکید بر اهمیت اجرایی شدن حاکمیت شرکتی در صنعت بیمه گفت: باید به سمتی برویم که با کمک ابزارهای موجود، فشار سهامداران بر مدیران عامل و اعضای هیات‌مدیره شرکت‌های بیمه را کم کنیم. باید شرایطی فراهم کنیم تا مدیران عامل بتوانند با استقلال، تصمیم های درست برای اداره شرکت اتخاذ کنند که حضور اعضای مستقل غیراجرایی در هیات ‌مدیره شرکت‌های بیمه می‌تواند به این مهم کمک کند.رئیس شورای عالی بیمه وضع صنعت بیمه را در شرایط فعلی، مهجور دانست و دفاع از صنعت بیمه در دولت را از مهمترین برنامه‌های خود اعلام کرد و گفت: مسائل مطرح شده در حوزه کسری ذخایر فنی یک مشکل قدیمی است و مطمئنم این موضوع با تدبیر بیمه مرکزی و همراهی و مشارکت شرکت‌های بیمه حل می‌شود.

وی در ادامه از بازنگری در آیین‌نامه های موجود در صنعت بیمه خبر داد و ضمن گلایه از تحمیل عوارض بر صنعت بیمه گفت: با وضع عوارض برای صنعت بیمه مخالفم؛ صنعت بیمه برای اینکه نفوذش در جامعه بیشتر شود، باید حمایت شود نه اینکه هر عوارضی می خواهیم بگیریم آن را بر حق بیمه ها اضافه کنیم.

همتی با تاکید بر گسترش بیمه‌های عمر در کشور گفت: نرخ سود بیمه‌های عمر باید متناسب با روند سود سپرده های بانکی باشد تا در تعهدات آینده خود دچار مشکل نشود‌.

نسخه مناسب چاپ