بغداد: به تجربه ایران، سوریه و روسیه در مبارزه با داعش نیاز داریم
 

سرویس خارجی: وزیر خارجه عراق بر نیاز بغداد به استفاده از تجربه ایران، سوریه و روسیه برای مقابله با تروریسم تاکید کرد.

«ابراهیم جعفری» بر هماهنگی کامل عراق با ایران، روسیه، سوریه در راستای مقابله با داعش تاکید کرد و گفت: ما به تجریه این کشورها نیازمندیم و نباید موضع آمریکا بر عراق تحمیل شود. وی افزود، سردار قاسم سلیمانی، مستشاری قابل اعتماد نزد دولت عراق است و میان عرب‌ها و غیر عرب‌ها کسی نیست که در این باره شک کند. الجعفری تصریح کرد، نبرد در فلوجه جدای از نبرد در موصل نیست و نمی‌توان میدان‌های مبارزه علیه داعش را تفکیک کرد. او همچنین به موضوع حزب‌الله لبنان نیز پرداخت و گفت: در دفاع از «سید حسن نصرالله» دبیر کل حزب‌الله تردید نمی کنم.

از سویی، «احمد جمال»، سخنگوی وزارت خارجه عراق، خواستار توضیح دولت سعودی در خصوص اعتراف وزارت کشور عربستان درباره کمک های مالی شهروندانش به داعش در جنگ فلوجه شد و در واکنش به اتهامات ریاض به الحشدالشعبی، حمایت خود را از این نیروهای مردمی اعلام کرد. وی تاکید کرد، ما منتظر توضیح صریح دولت سعودی در این خصوص هستیم. در چنین شرایطی، یک منبع امنیتی آگاه در عراق اعلام کرد، در کمک های مورد ادعای عربستان سعودی به آوارگان فلوجه، مواد قابل انفجار کشف شده است.

در چنین شرایطی، «مسعود بارزانی»، رئیس اقلیم کردستان عراق در دیدار با «استوارت جونز»، سفیر آمریکا در عراق و ژنرال «شون ماکفرلاند»، فرمانده نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش و شمار دیگری از مسئولان نظامی آمریکا، در مورد عملیات آزادسازی شهر موصل و مرحله پس از شکست داعش و چگونگی اداره استان نینوا گفتگو کرد. در این میان، مقتدا صدر رهبر جریان صدر از هوادارانش خواست ادامه تظاهرات اعتراضی خود را به بعد از ماه مبارک رمضان موکول کنند.

از طرفی، «فاضل الغراوی»،عضو کمیسیون حقوق بشر عراق اعلام کرد، بیش از ۱۵ هزار شهروند عراقی تاکنون موفق به فرار از فلوجه شده و خود را به اردوگاه های آوارگان رسانده اند. وی در عین حال اضافه کرد، هنوز ۴۰ هزار شهروند عراقی در مرکز شهر فلوجه در دام گروه تروریستی داعش گرفتار شده اند و داعش از آنها به عنوان سپر انسانی در برابر پیشروی نیروهای عراقی بهره می برد.

در تحولی دیگر، «خالد العبیدی»، وزیر دفاع عراق از یگان‌های نظامی در استان الانبار و شهر فلوجه بازدید کرد و در جریان آخرین تحولات عملیات علیه داعش در محور غربی قرار گرفت. از دیگر سو، همزمان با ادامه پیشروی نیروهای عراقی در فلوجه، وزارت دفاع عراق اعلام کرد، از عملیات فلوجه فقط آزادسازی مرکز شهر باقی مانده و ارتش در فاصله چند کیلومتری مرکز این شهر است. سرلشکر «هادی رزیج»، معاون فرماندهی عملیات آزادی سازی فلوجه نیز با اعلام دستگیری ۵۴۳ داعشی که قصد فرار در پوشش آواره‌های فلوجه را داشتند، تاکید کرد، نیروهای عراق تا مرکز فلوجه فاصله کمی دارند. «اسماعیل المحلاوی»، فرماندهی عملیات الانبار نیز اعلام کرد، نیروهای عراقی به پل راه آهن و اطراف ساختمان فرمانداری در غرب فلوجه رسیدند. نیروهای عراقی و الحشد الشعبی همچنین مناطق «عرب هراط»، «الذیبان» واقع در جنوب فلوجه و منطقه «سن الذبان» واقع در غرب این شهر را آزاد کردند.

خبر دیگر اینکه، ارتش عراق عملیات گسترده‌ای را در چندین روستا در نزدیکی موصل، انجام داد. «حمادی سلطان»، استاندار نینوا اعلام کرد، نیروهای عراق یک عملیات جدید در بخش «القیاره» در جنوب موصل مرکز استان نینوا در ۴۰۰ کیلومتری شمال بغداد آغاز کردند. در این عملیات، لشکر زرهی ارتش عراق مشارکت دارد.

از طرفی، «نجم الجبوری»، فرمانده عملیات نینوا گفت،عملیات در منطقه «الحاج علی» آغاز شد و هدف از آن آزادسازی هفت روستا در این منطقه از تصرف تروریست‌های داعش است. فرماندهی عملیات نینوا همچنین از آزادسازی روستای «خرائب جبر» در جنوب موصل خبر داد. گفتنی است، در روستای «خرابه جبر» درگیری‌ها شدیدی میان نیروهای عراقی و داعش جریان داشت و تروریست‌های داعش با خودروهای بمب‌گذاری شده، چندین بار سعی کرده‌اند به مواضع ارتش حمله کنند که نیروهای عراقی توانسته‌اند دو خودروی انتحاری را پیش از رسیدن به مقصد، منهدم کنند.

نسخه مناسب چاپ