بورس در انتظار ورود نقدینگی جدید
ورود نقدینگی های جدید سرمایه گذاران خارجی، می تواند یک عامل مهم برای رونق بازار سرمایه باشد.

با توجه به ورود آرام سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد کشور و بازار سرمایه، احتمال افزایش قیمت نفت و جبران کسری بودجه و همچنین همکاری بیشتر مجلس دهم با دولت می توان چشم انداز روشنی برای بازار‌سرمایه متصور شد.

علیرضا مستقل مدیر سرمایه‌گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، در باره شرایط فعلی بازار سرمایه گفت: بازار این روزها در انتظار ورود نقدینگی های جدید است.

وی با تاکید بر اهمیت کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر مثبت آن بر روی بازار سرمایه عنوان کرد: در حال‌حاضر برای رشد و صعود شاخص در بازار سهام باید سرمایه‌های جدیدی به این بازار وارد شود تا رونق دوباره‌ای در بورس به وجود آید و کاهش نرخ سود بانکی می تواند ورود سرمایه های جدید به بازار سرمایه را تسهیل کند.

وی با اشاره بر اینکه رونق بازار سرمایه با رشد های پرشتاب همراه نمی شود و بازار با شیب آرام و ملایم حرکت صعودی خواهد داشت، تصریح کرد: پس از گذر از شرایط فعلی، در بلند مدت بازار سرمایه روندی افزایشی و آرام را تجربه خواهد کرد.

به گفته مستقل در ماه‌های پایانی سال ۹۴ و همچنین در ابتدای سال ۹۵ بازار سرمایه به دلیل اعلام خبر اجرایی شدن برجام روند صعودی پرشتابی را طی کرد اما پس از مدتی از فضای هیجانی خارج و از این میزان رشد کاسته شد. مدیر سرمایه‌ گذاری کارگزاری تدبیرگران فردا درباره ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه گفت: ورود این گروه از سرمایه‌گذاران باعث تزریق نقدینگی های جدید به بازار می شود و برخی از این سرمایه‌گذاران نقدینگی‌های خود را به بورس وارد می‌کنند که این موضوع منجر به ورود پول جدید به این بازار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه نمی‌توان زمان دقیقی برای ورود سرمایه‌گذاران خارجی به بازار سرمایه مشخص کرد، گفت: اکنون زمان دقیقی برای ورود این افراد به بازار سرمایه وجود ندارد اما گروه‌های بسیاری، علاقه‌مندی خود را اعلام کرده‌اند.این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در حال‌ حاضر این گروه از سرمایه‌گذاران در حال مطالعه و بررسی بازار سرمایه ایران هستند، تصریح کرد: با توجه به چشم‌انداز اقتصاد جهانی، توقف رشد اقتصادی در بازارهای نوظهور و همچنین امضای توافقنامه برجام و مطرح شدن ایران در محافل بین‌المللی به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران خارجی انگیزه بالایی برای ورود به بازار سرمایه ایران داشته باشند.

وی با اشاره به چشم انداز بازار سرمایه در ماه های آتی ادامه داد: با توجه به ورود آرام آرام سرمایه‌گذاران خارجی به اقتصاد کشور و بازار سرمایه، احتمال افزایش قیمت نفت و جبران کسری بودجه و همچنین همکاری بیشتر مجلس دهم با دولت می توان پیش بینی کرد که در سال جاری وضعیت بورس بهود پیدا می کند و افت اخیر مقطعی است.

خبر دیگر اینکه شرکت صنعتی نیرو محرکه در دوره ۱۲ ماهه منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴، معادل ۱۳۰ میلیارد و ۷۶۶ میلیون ریال سود خالص کسب کرد و بر این اساس مبلغ ۱۴۶ ریال سود به ازای هر سهم اختصاص داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی بازار سرمایه (سنا)، شرکت صنعتی نیرو محرکه صورت های مالی یکساله منتهی به ۲۹ اسفند ۹۴ را بصورت حسابرسی نشده منتشر کرد.بر اساس این گزارش این شرکت در سال ۹۴ و با سرمایه ۸۹۳ میلیارد و ۲۵ میلیون ریال مبلغ پنج هزار و ۱۶۲ میلیارد و ۷۱ میلیون ریال درآمد عملیاتی داشت. از درآمد این شرکت بهای تمام شده درآمدهای عملیاتی کسر شد و سود ناخالص دوره به مبلغ ۴۰۳ میلیارد و ۱۰ میلیون ریال رسید.از سود ناخالص این شرکت هم هزینه‌های فروش، اداری و عمومی و هزینه‌های عملیاتی کسر شد و سود عملیاتی دوره به مبلغ ۱۴۹ میلیارد و ۶۵۴ میلیون ریال بدست آمد.

نسخه مناسب چاپ