رئیس جمهوری: زنان راهگشا هستند نه مشکل
رئیس جمهوری با تاکید براین که دولت یازدهم فرصت حضور زنان در فعالیت‌های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی را حق زنان می‌داند و با همه توان درکنارآنان فعال خواهد بود، اظهارداشت: امروز یک رسالت بزرگ زنان جامعه ایران، ارائه الگوی زن مسلمان فعال اجتماعی درسطح جهان است و زن ایرانی می‌تواند این کار را به خوبی انجام دهد.

حجت‌الاسلام والمسلمین دکترحسن روحانی درضیافت افطار با جمعی از فعالان حوزه زنان وخانواده گفت: امروز در روند توسعه کشور و پیشبرد سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، باید زنان مشارکت گسترده تری داشته باشند و مگرمی‌شود نیمی‌ازاعضای یک کشوردرخانه بمانند و درصحنه کار و تلاش، حضور نداشته باشند و آن کشور بتواند از لحاظ اقتصادی پیشرفت کند؟

رئیس جمهوری با اشاره به تقارن این مراسم با ۲۴ خرداد، گفت: ۲۴ خرداد ۹۲ روز امید و روزی بود که مردم ایران اسلامی‌توانستند با بهترین بیان و زبان که همان رای و صندوق آراء بود‌، دربرابرهمه نقشه‌های شومی‌که دشمنان علیه این کشورطراحی کرده بودند، بایستند و به جهانیان اعلام کنند که ملت بزرگ ایران به خوبی قادراست حق خود را باز ستاند و نقشه‌های دشمنان را خنثی کند.

دکترروحانی با قدردانی ازحضورومشارکت گسترده زنان درانتخابات خرداد ۹۲ و اسفند ۹۴ اظهارداشت: زنان جامعه ما درمسیراحقاق حقوق خود، با همه توان و قدرت ایستاده اند و به راهشان ادامه خواهند داد.

رئیس جمهوری با اشاره به سخنان خانم ریگی فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان دراین مراسم گفت: زنان جامعه ما راهگشای توسعه بیش از پیش جامعه هستند و برخلاف آنچه که برخی تنگ نظران فکر می‌کنند، زن، مشکل و معضل جامعه نیست.

دکتر روحانی تصریح کرد: زنان، قومیت و مذهب، هیچیک مشکل نیستند. زنان ایران اسلامی‌درسایه برکت انقلاب اسلامی، با مذاهب و قومیت‌های مختلف و به عنوان نیمی‌ازجمعیت کشور به خوبی می‌توانند درصحنه‌های اجتماعی‌، سیاسی و اقتصادی حضور فعال داشته باشند.

رئیس جمهوری گفت: این چه اندیشه ای است که گفته شود یا زن باید بتواند وظیفه مادری خود را انجام دهد که البته بسیارمهم است یا حضوردرجامعه پیدا کند؟ ما چنین تفکری دراسلام نداریم. دراسلام زن و مرد درخلقت وایفای نقش برابرند، البته زن‌ها نقش خاص خود را در برخی موارد دارند و اگر بخواهیم امتیازانسان‌ها را برمبنای کاری که انجام می‌دهند، بسنجیم‌،در برخی موارد زن‌ها وظایف خطیرترو سخت تری را بردوش دارند.

دکترروحانی اظهارداشت: چنین تفکری دراسلام نداریم که یک نوع جنسیت به عنوان نقش اول و یک جنسیت به عنوان نقش دوم مطرح باشد. انسان در پیشگاه خداوند دارای کرامت است. یکی از شعارهای۲۴ خرداد ۹۲ هم اعتدال بود و یک معنای اعتدال، عدالت اجتماعی درمیان زنان و مردان جامعه ما ست.

رئیس جمهوری با اشاره به پیشتازی‌ها و افتخارآفرینی‌های زنان ایرانی در میدان‌های علمی‌، ورزشی و هنری تصریح کرد: این چه تفکری است که گفته شود امنیت و اخلاق زن، فقط در درون خانه تامین می‌شود؟ زنان ایرانی در سایه انقلاب اسلامی‌ضمن احترام به اخلاق و معنویت، در فعالیت‌های اجتماعی مشارکت گسترده دارند و آنچه اسلام برای ما مقررکرده امنیت کامل مردان و زنان در کنار یکدیگراست.

دکترروحانی با تاکید براین که جامعه مردسالار و زن سالار نداریم‌، گفت: آنچه در اسلام داریم شایسته سالاری است و در رسیدن به این شایستگی، تفاوتی بین زن و مرد وجود ندارد. حضورزنان درفعالیت‌های اجتماعی هم منافاتی با وظایف مادری و خانوادگی آنان ندارد و دولت یازدهم فرصت حضور زنان درفعالیت‌های اجتماعی‌، سیاسی و اقتصادی را حق زنان می‌داند و با همه توان در کنار آنان فعال خواهد بود.

معاون رئیس جمهوری درامورزنان و خانواده هم دراین مراسم با تبریک ماه مبارک رمضان و گرامیداشت تقارن این ضیافت با سالگرد انتخابات۲۴ خرداد ۹۲ اظهار داشت: ۲۴ خرداد یادآور خلق حماسه سیاسی و رای به عقلانیت‌، اعتدال و تدبیروامید و همچنین مشارکت همگانی زنان و اعتماد آنان به شعارهای سکاندار تدبیروامید بود.

شهیندخت مولاوردی با اشاره به این که وضع زنان دردهه‌های گذشته دستخوش فراز و فرودهای بسیاری بوده است، گفت: راهبرد عمده درحوزه زنان و خانواده در دهه اخیر، تقویت نهاد خانواده درکنار توجه به جایگاه زنان و استیفای حقوق شرعی و قانونی بانوان درهمه حوزه‌ها ست. معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده خاطرنشان کرد: دردهه چهارم انقلاب اسلامی‌، دولت اعتدال همچنان میراث دار روند و وضعی بود که جامعه از توسعه نامتوازن وعدم تعادل به ویژه درحوزه زنان و خانواده رنج می‌برد.

مولاوردی با تاکید براین که دولت تدبیروامید برای بهبود وضع موجود، اقدامات گسترده‌ای را درزمینه‌های مختلف دردستورکارخویش قرار داده است‌، اظهار داشت: امیدواریم برنامه‌های متعددی که به اجرا درآمده است، به تحقق اهداف بلند مدت در حوزه زنان و توانمند سازی آنان درهمه سطوح منجر شود.

خانم ریگی فرماندار شهرستان قصرقند استان سیستان و بلوچستان هم دراین مراسم با اشاره به این که امروز توجه به سرمایه نگاه امام راحل به حقوق زنان، تغییر نگرش به جایگاه زنان را امری ضروری و لازم می‌داند، گفت: تحول هویتی جامعه زنان و توفیق آنان در رفع مسائل و مشکلات و آسیب‌های اجتماعی توفیقی است که زنان کشوردرسال‌های گذشته به آن نائل شده‌اند.

وی شکل گیری گفتمان توسعه و ایجاد اراده درزنانی که به حاشیه رفته اند و تغییر نگاه به نقش آفرینی زنان درجامعه را درتقویت حضور بانوان درعرصه‌های مختلف تاثیرگذاردانست و گفت: مطمئناً بدون حمایت دولت توانمندی‌های زنان به گفتمان تبدیل نمی‌شود.

همچنین خانم بیتا بیات نایب رئیس اتاق بازرگانی استان البرز با اشاره به اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در کشوربرضرورت همکاری و همدلی بخش‌های دولتی و خصوصی درراستای تقویت تولید دانش بنیان در جامعه و ایجاد اشتغال تاکید کرد.

وی با اشاره به حضور زنان درعرصه‌های مختلف اقتصادی ازجمله اقتصاد بین‌المللی، خواستار برنامه‌ریزی و حمایت دولت برای حضور قدرتمند زنان در فعالیت‌های اقتصادی شد.

پریوش نظریه، نویسنده و بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون هم با بیان برخی مشکلات و مسائل در حوزه سینما و تئاتر خواستار توجه و حمایت بیشتر دولت از هنرمندان و فعالیت‌های هنری شد.

وی همچنین با انتقاد از برخی ناهنجاری‌ها و رفتارهای نامناسب درمحیط زیست و طبیعت ایران‌،خواستار تصویب قانون حمایت از حیوانات و تلاش برای نجات و حفظ محیط زیست درکشورشد. درپایان این مراسم، نماز مغرب و عشاء به امامت حجت‌الاسلام و‌المسلمین دکترروحانی اقامه شد.

نسخه مناسب چاپ