واگذاری ۱۳ بندر صیادی هرمزگان به بخش خصوصی
 

بندرعباس ـ خبرنگار اطلاعات: مدیرکل شیلات هرمزگان از واگذاری مدیریت ۱۳ بندر صیادی به بخش خصوصی در استان خبر داد.

سید پرویز محبی در نشست خبری با اشاره به فعالیت ۳۲۰۰ فروند شناور صیادی فاقد مجوز صید در هرمزگان اظهار داشت: در این استان ۲۲ بندر مهم صیادی وجود دارد که ۱۳ بندر از آن به بخش خصوصی واگذار شده است.

.وی به ظرفیت ۴۰۰ هزار تنی صید فانوس ماهیان در هرمزگان اشاره کرد و افزود: برغم اعطای مشوقات لازم تاکنون فقط یک چهارم این ظرفیت در هرمزگان استفاده شده است.

وی با بیان این که هرمزگان پارسال رتبه نخست صادرات آبزیان را به خود اختصاص داد، افزود: ۳۱ هزارتن انواع آبزیان سال گذشته به ارزش ۱۰۲ میلیون دلار به کشورهای امارات، چین، کره و ویتنام و روسیه صادر شده است.

مدیرکل شیلات هرمزگان گفت: در حوزه شیلات ۶۲ نفر متقاضی برای دریافت تسهیلات به بانک‌های عامل معرفی شدند که از این عده ۳۹ نفر موفق به دریافت وام بانکی به ارزش ۱۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان شدند.

او در ادامه از کشف بیش از ۱۰هزار طاقه تور غیر مجاز در هرمزگان خبرداد و افزود: ۳۲۱فروندشناورهای صیادی متخلف اخذ مدارک شده و ۱۲تن ماهی از صیادان غیر مجاز کشف شده است.

‏ وی در ادامه از فعالیت ۳۲۰۰فروند قایق، ۱۱۱۰فروند لنج و ۶۰فروند کشتی دارای مجوز صید در حوزه صیادی هرمزگان خبردادو گفت: ۳۲۰۰ فروند شناور سبک نیز به صورت غیر مجاز در هرمزگان به صید و صیادی فعالیت دارند.

مدیرکل شیلات هرمزگان به افزایش ۱۱۱درصدی صادرات آبزیان در سال گذشته اشاره کرد و افزود: در سفر اخیری که به کشور عمان داشتیم شرایط سرمایه گذاری در حوزه صنعت شیلات در هر ۲ کشور بررسی شد و سرمایه‌گذاران از این مهم استقبال کردند.محبی از کشور روسیه به عنوان بازار مناسب برای صادرات آبزیان هرمزگان نام برد و افزود: با افزایش تولید در سال ۹۵ برای صادرات آبزیان به بازارهای هدف برنامه‌ریزی شده است.

او با اشاره به پرورش ماهی در قفس در هرمزگان افزود: طبق برنامه‌ریزی ۲۲هزار تن پرورش ماهی در قفس برای کشور در نظر گرفته شده است که استان هرمزگان با تعهد ۷۰۰۰ تن یک سوم ظرفیت کل کشور را به خود اختصاص داده است.

وی با بیان این که امسال تولید ۸۰۰۰ تن میگوی پرورشی در استان هدفگذاری شده است، افزود: سال گذشته ۷۲۰۰تن میگو در مزارع هرمزگان تولید شد که بیش از ۸۰درصد آن به خارج از کشور صادر شد.

وی در ادامه به افزایش صید ماهیان درشت که بیشتر در صنعت تن استفاده می‌شود اشاره کرد و گفت: ۸۶هزار تن از این گونه ماهیان در هرمزگان صید شده که به دلیل نیاز بالا در این نوع ماهی با واردات از دیگر کشورها بقیه نیاز کشور تامین می‌شود.

محبی از راه‌اندازی ۶طرح بزرگ پرورش ماهی در قفس در استان خبر داد و گفت: ۲ طرح از این آمار به بهره‌برداری رسیده و بقیه در مراحل آماده سازی است.

نسخه مناسب چاپ