رئیس گروه دوستان سوریه در مجلس انگلیس ترور شد
 

سرویس خارجی: نماینده مجلس انگلیس که ریاست گروه دوستان سوریه در مجلس را برعهده داشت، پس از زخمی شدن با اصابت گلوله و ضربه چاقو در نزدیکی «لیدز» جان سپرد.

کشته شدن خانم «جو کاکس» نماینده ۴۱ ساله حزب کارگر در مجلس عوام انگلیس با چاقو و تیراندازی، این کشور را در آستانه برگزاری همه پرسی خروج از اتحادیه اروپا، دچار شوک شدیدی کرده است. پلیس انگلیس اعلام کرد خانم کاکس که در برابر کتابخانه بریستال در یورکشایر غربی( واقع در ۳۰۰ کیلومتری شمال لندن) هدف تیراندازی و حمله با چاقو قرار گرفته بود، براثر جراحات وارده در بیمارستان لیدز درگذشت. تازه‌ترین اخبار این حادثه حاکی از آن است که مأموران پلیس انگلیس یک مرد مظنون ۵۲ ساله را در رابطه با این حادثه دستگیر کرده‌اند. یک شاهد عینی گفت که مهاجم پیش از حمله دو بار فریاد زد: «اول بریتانیا!». آنچه گفته می‌شود مهاجم فریاد زده، به رفتارهای یک گروه دست راستی انگلیس شباهت دارد، هرچند این گروه این حمله را محکوم کرده و گزارشی از ارتباط احتمالی مهاجم با آن منتشر نشده است.

جرمی کوربین رهبر حزب کارگر در بیانیه‌ای گفت که این حزب و کل انگلیس به دلیل قتل وحشتناک خانم جو کاکس دچار شوک شده است. وی افزود: جو کاکس که یک نماینده جدی پارلمان شمرده می‌شد، در حالی کشته شد که در حال انجام وظایف نمایندگی‌اش بود و این ‌یک موضوع مهم برای ما شمرده می‌شود. دیوید کامرون نخست‌وزیر انگلیس نیز در بیانیه‌ای ضمن ابراز همدردی با خانواده جو کاکس گفت: مرگ این نماینده متعهد پارلمان، یک‌ تراژدی به شمار می‌رود. وی گفت: به شدت متاسف و نگرانم. در همین حال «ترزا می» وزیر کشور انگلیس نیز در اظهاراتی از جو کاکس به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین و درخشان‌ترین نمایندگان مجلس نام برد و گفت تمامی جزییات مربوط به حمله علیه این نماینده مجلس هنوز روشن نشده است. سایر شخصیت‌های سیاسی از جناح‌ها و احزاب مختلف انگلستان نیز مرگ جو کاکس را تکان دهنده و وحشتناک خوانده و آن را محکوم کردند.

در این حال فعالیت‌های کمپین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا در پی قتل این نماینده پارلمان تعلیق شد. حامیان و مخالفان خروج انگلیس از این اتحادیه کمپین تبلیغاتی خود را موقتا متوقف کردند. بسیاری از مقامات آلمانی هم به ترور نماینده پارلمان انگلیس واکنش نشان داده و آن را اقدامی وحشتناک توصیف کردند. آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان حمله به این نماینده پارلمان انگلیس را وحشتناک و دراماتیک ارزیابی و تاکید کرد که فکر ما پیش انسان‌هایی است که تحت تاثیر این واقعه قرار گرفته اند. «هایکو ماس»، وزیر دادگستری آلمان هم این ترور را وحشتناک و غیر قابل قبول خواند. گفته می شود خانم کاکس از نمایندگانی در پارلمان انگلیس بود که خواهان پذیرفتن پناهجویان سوری در این کشور بودند. وی در کارهای خیریه نیز فعال بود.

نسخه مناسب چاپ