امارات به همکاری نظامی با ائتلاف عربستان علیه یمن پایان داد
سرویس خارجی: یک مقام اماراتی از پایان عملیات نظامی این کشور در قالب ائتلاف سعودی علیه یمن خبر داد.

در این رابطه، وزیر مشاور در امور خارجه امارات اعلام کرد، جنگ برای نیروهای ما عملا در یمن تمام شده است . «انور قرقاش» در عین حال گفت: نیروهای اماراتی برای عملیات ضد تروریسم در یمن باقی می مانند.

این مقام اماراتی ادامه داد، این کشورهمچنان به ایفای نقش خود در تعامل با عربستان در راستای آنچه به گفته وی پایان جنگ در یمن است، ادامه خواهد داد و در این راستا محدودیت زمانی وجود ندارد. از سویی، شیخ «محمد بن زاید آل نهیان» ولی‌عهد ابوظبی نیز این خبر را در صفحه توئیتر خود تایید کرد. در چنین شرایطی، روزنامه «عکاظ» عربستان، در اولین واکنش‌ به سخنان قرقاش مدعی شد، نیروهای اماراتی همچنان در ائتلاف سعودی علیه یمن حضور دارند.

درهمین حال، یکی از اعضای انصار الله یمن با ابراز شگفتی از اقدام امارات در اعلام پایان عملیات نظامی این کشور در قالب ائتلاف سعودی در یمن، اعلام کرد، این مسئله نشان دهنده بروز اختلافات بین امارات و عربستان است. «ناصرمحفوظ» گفت: به نظرم اختلاف بین اعضای ائتلاف عربستان عیان شده و سقوط چندین هواپیمای نظامی این کشور در عدن، دلیل بروز این اختلافات است.وی افزود، متجاوزان سعودی و اماراتی می‌خواهند بعد از نابودی کامل عدن، یمن را ترک کنند؛ ولی هنوز عقب‌نشینی نکرده‌اند و می‌خواهند یمنی‌ها را از این منطقه بیرون کنند. ناصرمحفوظ تصریح کرد، اگر پایان یافتن جنگ در یمن از نظر متجاوزان این است که مناطق ما را اشغال کنند و از آن بیرون نروند، ما به هیچ وجه این اقدام را پایان جنگ نمی‌دانیم و تشدید اشغالگری سعودی، اماراتی در یمن اقدام گام جدیدی است.این عضو انصار الله به نقش امارات در حمله به یمن اشاره کرد و گفت: امارات چیزی برای گفتگوهای صلح یمن ارائه نکرده است و از این گفتگوها به دور نگه داشته شده بود.

از سویی، روزنامه «رای‌ الیوم» با اشاره به تصمیم امارات برای توقف همکاری با ائتلاف سعودی در جنگ یمن نوشت، امارات متحده عربی نمی‌خواهد در کنار عربستان در فهرست سیاه ناقضان حقوق بشر سازمان ملل قرار بگیرد.

خبردیگری از یمن حاکیست، در پی اعتراضات مردمی در «عدن» به دلیل نبود امکانات معیشتی و امنیت، شماری از وزرای دولت مستعفی منصور هادی از این شهر فرار کرده و راهی اردن شدند.در این رابطه، شبکه خبری «المسیره»، گزارش داد، این افراد بعد از تظاهرات مردمی در خیابان‌های عدن در اعتراض به منصورهادی و آنچه دولت او نامیده می‌شود، این شهر را به مقصد اردن ترک کرده‌اند.

از طرفی، نماینده سازمان ملل در امورصلح یمن، با طرف های درگیر در جنگ و همچنین وزیر خارجه کویت دیدار کرد. در خبر دیگری،«جیمی ماکگولدریک»، از مسئولان سازمان ملل متحد، از تصمیم این سازمان برای کمک به بیش از ??میلیون شهروند یمنی در سال جاری میلادی خبر داد.

در تحولات میدانی یمن نیز، یگان موشکی ارتش و کمیته های مردمی این کشور، یک زره پوش مزدوران سعودی را در بخش «صرواح» استان مارب، هدف قرار دادند و در پی آن شماری از مزدوران سعودی کشته شدند . در همین حال، جنگنده های سعودی و مزدوران آنها به نقض آتش بس در استان های «صنعاء»، «تعز»، «الجوف» و «مارب» یمن ادامه دادند.

از سوی دیگر، نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن پیشروی مزدوران سعودی به سمت منطقه «بنی علی» در تعز را دفع کردند. در همین حال، مزدوران متجاوز منطقه «المدرب» در بخش «الوازعیه» تعز را با سلاح‌های نیمه سنگین مورد هدف قرار دادند.مزدوران متجاوز همچنین منطقه «بنی بارق»، «مبدعه» و «جبل الحول» در بخش نهم استان صنعاء را با راکت های کاتیوشا هدف حمله قرار دادند.

نسخه مناسب چاپ