سیل پیام‌های تبریک به ملت، دولت و ارتش عراق برای آزادسازی فلوجه
 

سرویس خارجی: پس از اعلام آزادسازی شهر «فلوجه» عراق توسط ارتش و نیروهای مردمی این کشور از اشغال داعش، سیلی از پیام‌های تبریک از طرف کشورها و شخصیت‌های مختلف جهان به ملت، دولت و ارتش عراق سرازیر شد.

دکتر محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران در پیامی به ابراهیم جعفری همتای عراقی خود پیروزی اخیر ارتش و نیروهای مردمی عراق علیه تروریست‌های تکفیری در شهر فلوجه را تبریک گفت. در پیام دکتر ظریف آمده است، با کمال خرسندی، نبرد شجاعانه و پیروزی اخیر ارتش و نیروهای مردمی عراق علیه تروریست‌های تکفیری در شهر فلوجه را به جنابعالی، دولت و آحاد ملت عراق و همچنین مراجع عظام دینی تبریک می‌گویم. «حسین جابری‌انصاری»، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان نیز پیروزی ارتش و نیروهای مردمی و عشایری عراق در نبرد علیه تروریست‌های تکفیری در شهر راهبردی فلوجه را به دولت و آحاد ملت عراق تبریک گفت. وی همچنین ابراز امیدواری کرد، دولت عراق به پشتوانه اتحاد ملی و همبستگی گروه‌ها و جریان‌های سیاسی و اجتماعی این کشور، به پیروزی‌های بیشتری در رویارویی همه جانبه با تروریسم و افراط گرایی دست یابد. از سویی، دکتر علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی آزادسازی شهر فلوجه را به «سلیم الجبوری»، رئیس نمایندگان عراق تبریک گفت. از دیگر سو، وزارت خارجه سوریه به دولت، مردم و ارتش عراق آزادسازی فلوجه را تبریک گفت و تاکید کرد، این آزادسازی گامی در مسیر از بین بردن این گروه تروریستی و امثال آن در عراق، سوریه و منطقه است.

در همین راستا، «فواد معصوم»، رئیس جمهوری عراق در پیامی تاکید کرد، پیروزی قهرمانانه بر داعش در فلوجه مقدمه شکست نهایی تروریست های داعش است. وی افزود، آزادسازی شهر فلوجه در جریان سلسله اقدامات قهرمانانه نیروهای امنیتی و مردمی اتفاق افتاد. «حیدرالعبادی»، نخست‌وزیر عراق نیز با بیان اینکه فقط چند منطقه شهر فلوجه هنوز در اشغال داعش است اعلام کرد، فلوجه به آغوش وطن بازگشت و نیروهای امنیتی به وعده خود عمل کردند. وی ادامه داد، پیام من به تروریست‌های داعش این است که جایگاهی در عراق ندارید و باید در ازای تمامی جنایت‌هایتان محاکمه شوید و مردم عراق همگی علیه شما هستند. العبادی همچنین تاکید کرد، پیروزی در موصل نزدیک است و آخرین تروریست‌ داعشی را نیز از خاک عراق بیرون خواهیم کرد.

از طرفی، «هادی العامری»، دبیر کل سازمان بدر عراق گفت: ما به عهد و پیمان خود وفا کردیم و سر افعی داعش را قطع کردیم. «سید عمار حکیم»، رهبر مجلس اعلای اسلامی عراق نیز با اشاره به نقش جمهوری اسلامی ایران در پیروزی های عراقی‌ها بر تروریسم و به مناسبت آزادی فلوجه تاکید کرد، عراق به همکاری با جمهوری اسلامی ایران ادامه می‌دهد.

در خبری دیگر، «الشیخ الهراط» یکی از سران عشایر الانبار اعلام کرد، عشایر اهل سنت از آیت‌الله العظمی سیستانی به خاطر فتوای جهاد متشکر هستند. وی در گفتگو با شبکه المیادین افزود، پس از آزادی فلوجه، ما به عنوان عشایر الانبار احترام بالایی به مرجعیتی که جهاد کفایی را علیه داعش واجب کردند، قائل هستیم. از سویی، شیخ «محمد النوری»، نایب رئیس شورای علمای «الرباط المحمدی» نیز خواستار برگزاری نماز جماعت وحدت شیعه-سنی در فلوجه شد.

از دیگر سو، آزادسازی شهر فلوجه عراق از دست گروه تروریستی تکفیری داعش در رسانه‌های تصویری غربی بازتاب خبری زیادی داشت و شبکه‌های تلویزیونی یورونیوز، فرانس ۲۴ و سی.ان.ان آمریکا این خبر را در صدر اخبار خود قرار دادند. یورونیوز با این عنوان که «ارتش عراق فلوجه را پس گرفت» این خبر را بازتاب داد و افزود، نیروهای عراقی وارد منطقه مرکزی شهر شدند و پرچم عراق را برفراز ساختمان‌های دولتی از جمله شهرداری به اهتزاز درآوردند. شبکه تلویزیونی فرانس۲۴ نیز ضمن بازتاب بازپس گیری شهر فلوجه از دست گروه تروریستی داعش گزارش داد، این شهر پس از چهار هفته عملیات نظامی بازپس گرفته شد. شبکه تلویزیونی

سی.ان.ان آمریکا نیز خبر آزاد سازی شهر فلوجه را در صدر اخبار خود قرار داد و گزارش داد، حیدرالعبادی از تصرف مرکز شهر فلوجه و بازپس‌گیری مرکز شهر از داعش خبر داده است. در چنین شرایطی، وزارت دفاع آمریکا برای کمرنگ جلوه دادن پیروزی‌های مردمی در عراق اعلام کرد، نیروهای عراقی کنترل بخشی از شهر فلوجه را به دست گرفته‌اند و هنوز کنترل تمامی شهر فلوجه را به دست نگرفته‌اند.

از سویی، نیروهای ارتش عراق در ادامه پیشروی‌ خود در داخل شهر فلوجه پیروزی‌های مهمی به دست آوردند و شهر در حال پاکسازی کامل است. نیروهای ارتش با استقرار کامل در مرکز فلوجه برخی مناطق شمالی که هنوز تروریست های داعش در آن حضور دارند را محاصره کرده‌اند. از طرفی، والی گروه تروریستی داعش در دجله به همراه معاونش در حملات جنگنده های ائتلاف علیه مواضع این گروه در شهرستان «الشرقاط» دراستان صلاح‌الدین در شمال عراق کشته شد. این فرد «احمد مصلح فرج الجبوری» و معاونش «علی سلیم کمر الجبوری» نام داشت.

خبر دیگر اینکه، «خالد العبیدی» وزیر دفاع عراق از آغاز عملیات آزادسازی منطقه راهبردی و مهم «القیاره» در جنوب موصل خبر داد. تبلیغات جنگ فرماندهی ارتش عراق نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد، عملیات جدید نظامی برای آزادسازی مناطق شمال استان صلاح‌الدین و بخش‌های جنوبی موصل مرکز استان نینوا آغاز شده است. در این میان، «احمد جمال»، سخنگوی وزارت خارجه عراق با هشدار به «ثامر السبهان» سفیر عربستان سعودی در بغداد از دخالت وی در امور عراق انتقاد کرد.

آغاز بازگشت مردم فلوجه همزمان با نابودی هسته‌های تروریستی

پس از آزادسازی شهر راهبردی فلوجه از اشغال داعش هزاران آواره جنگ به خانه و کاشانه خود بازگشتند. نیروهای عراقی در واپسین ساعات روز جمعه گذشته موفق شدند کنترل آخرین سنگرهای داعش را در مرکز فلوجه به دست بگیرند و حیدرالعبادی نخست‌وزیر عراق نیز رسماً آزادسازی این شهر را اعلام کرد. همزمان با انتشار خبر نابودی هسته‌‌های تروریستی مستقر در فلوجه، صدها تن از ساکنان این شهر که پیش از حمله نهایی ارتش و نیروهای مردمی عراق مجبور به ترک منازل خود شده بودند، به فلوجه بازگشتند. خبرگزاری‌های عراقی اعلام کردند، نظامیان ارتش و حشدالشعبی در کنار نیروهای امدادی در حال خدمات‌رسانی به آوارگان هستند.

نسخه مناسب چاپ