اندیشکده رند: اوباما باید ابتکارهای ایران را جدی بگیرد
اندیشکده آمریکایی رند با بررسی دلایل تغییر لحن ایران از دیدگاه خود، تاکید کرد: باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا باید به ابتکارهای ایران قهرمانانه پاسخ و به نوبه خود نرمش نشان دهد.
در مقاله این اندیشکده آمده است که با توجه به سخنان اخیر رهبر عالی ایران به عنوان یک شاخص، چرخش به سمت دیپلماسی انجام می شود.
در ادامه گزارش آمده است: رهبر عالی ایران که از دیرباز حامی و طرفدار مقاومت در برابر آمریکا بوده، با بیان سیاست نرمش قهرمانانه از حسن روحانی رئیس جمهوری جدید به دلیل رویکرد قهرمانانه و ماهرانه دولت در زمینه سیاست خارجی تمجید می کند.
در ادامه گزارش آمده است: سیگنال های مثبت از سوی ایران به آمریکا با سرعت و شتاب می رسد. در هفته های اخیر، روحانی یک مقاله در واشنگتن پست منتشر کرده است، نامه هایی با باراک اوباما مبادله شده، با شبکه ان بی سی نیوز گفتگو کرده و پیام های تبریکی در توییتر به مناسبت سال نو یهودی ارسال شده است.
رند همچنین با بیان این که امکان دارد، حضرت آیت الله خامنه ای ابتکارات دیگری نیز در زمینه سیاست خارجی و داخلی مطرح کند، نوشته است: اکنون روحانی حمایت رهبر انقلاب اسلامی ایران را نیز پشت سر خود دارد.
اندیشکده آمریکایی افزوده است: اوباما که این هفته گفت باید صداقت روحانی را آزمایش کند، اماخود باید کاری بیش از این آزمایش انجام دهد و ضرورت دارد به ابتکارهای دیپلماتیک ایران قهرمانانه پاسخ و به نوبه خود نرمش نشان دهد.

نسخه مناسب چاپ