نشست اضطراری ۵ وزیر برای بررسی وضع ریزگردها
سرویس سیاسی – اجتماعی: نشست اضطراری بررسی وضع پدیده ریزگردها در استان های مختلف کشور با حضور پنج وزیر و استاندار و همچنین رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در وزارت کشور تشکیل شد.

در این جلسه که صبح دیروز به ریاست عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور برگزار شد، آخرین وضع ورود ریزگردها به کشور مورد بررسی قرار گرفت.

معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست، ‌معاون علمی و فن آوری رئیس جمهوری، وزرای کشور،‌ بهداشت، جهاد کشاورزی، دفاع، راه و شهرسازی، معاون سازمان علمی و فن آوری،

رئیس امورکشاورزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و استانداران کرمانشاه ،‌خوزستان،‌ فارس ،‌ایلام و گلستان و همچنین معاون علمی و فن آوری رئیس اداره کشاورزی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و هلال احمر از حاضران این جلسه بودند.

اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره این جلسه گفت: در این جلسه دو موضوع حریق در جنگل‌ها و ریزگردها مورد بررسی قرار گرفت.

وی افزود: برابر گزارش‌ها استان‌های ایلام، کردستان، خوزستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، قم و تهران درگیر موضوع ریزگردها هستند.

ریزگردهایی که منشاءشان خارجی و تلاش گسترده‌ای برای مهار و مقابله با آن از سوی سازمان‌ها و دستگاه‌های داخلی شده است.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به اقدامات انجام شده برای مهار ریزگردها اظهار داشت: یکی از مواردی که در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت، ورود سازمان‌های بین‌المللی برای مهار ریزگردها در کشورهای خارجی بود.

متاسفانه سه کشور عراق، سوریه و عربستان منشاء ریزگردهایی هستند که وارد کشور ما می‌شوند که هرکدام از این کشورها مشکلات خاص خود را دارند و کشور عربستان هم اهتمام جدی در مقابله با ریزگردها ندارد.

نجار گفت: کانون ریزگردهایی که از کشور عراق به سمت ایران می‌آیند عمدتا جزو مناطقی است که تحت اشغال داعش است.

از این رو طبیعی است که این کشور موضوع امنیت را اولویت اول خود قرار داده باشد و چندان فرصتی برای رسیدگی به مهار ریزگردها نداشته باشد.به همین دلیل تصمیم بر این شد که با پیگیری‌های وزارت خارجه و همراهی سازمان‌های بین‌المللی برای مهار ریزگردها تلاش شود.

وی با بیان این که منشاء ۸۰ درصد ریزگردها در کشور، خارجی است، افزود: رئیس سازمان محیط زیست و همچنین وزارت خارجه درمجامع بین‌المللی پیگیر موضوع ریزگردها و راهکارهای مقابله با آن بوده‌اند و خوشخبتانه نتایج قابل قبولی هم به دست آمده است اما اینها کافی نیست.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره تصمیم گیری برای رفع ریزگردها با منشاء داخلی، گفت: در این باره اقدامات مختلفی انجام شده و در دست انجام است.

تصمیم بر این شد تا از سازمان‌های مردم نهاد محیط زیست و فعال در حوزه مقابله با ریزگردها حمایت شود و در داخل کشور هم از طریق درختکاری و ترمیم پوشش گیاهی نسبت به مهار ریزگردها اقدام شود. البته اقدامات دیگری هم در دستور کار قرار گرفته است.

تاکید ویژه رئیس جمهوری بر حل موضوع ریزگردها

نجار با تاکید بر این که دولت و شخص رئیس جمهوری اهتمام ویژه‌ای برای حل موضوع ریزگردها دارد، گفت: دکتر روحانی پیگیر این موضوع و همواره بر حل این مشکل تاکید کرده است اما باید توجه داشته باشیم که کانون ریزگردها خارجی است و خود کشورها باید وارد عمل شوند یا سازمان‌های بین‌المللی در این زمینه اقدام کنند.

وی درباره اقدامات موضوعی انجام شده برای مقابله با ریزگردها در داخل کشور به ایسنا گفت: ما از اوضاع پیش آمده برای هموطنانمان به شدت ناراحتیم و همه تلاشمان را برای حل این موضوع خواهیم کرد.

در مناطقی که درگیر گرد و غبار هستند، موضوع تعطیلی ادارات و همچنین تعطیلی کارخانه‌های شن و ماسه مورد تصویب قرار گرفته است و تا آنجا که من اطلاع دارم، چند کارخانه شن و ماسه هم در اطراف برخی شهرها تعطیل شده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از تصویب اعتبارات ویژه برای مقابله با ریزگردها از سوی دولت خبر داد و گفت: پارسال بخشی از این اعتبارات محقق شد و امسال هم اعتبارات ویژه‌ای برای مقابله با ریزگردها تصویب شده است . در گزارش برخی از سازمان‌ها در جلسه دیروز مشخص شد که برخی از آنها حتی بیشتر از آنچه که برایشان مصوب شده بود در این باره هزینه کرده‌اند.

نجار مقابله با ریزگردها با توجه به منشاء خارجی آن را کاری بسیار گسترده دانست و گفت: امیدواریم با برنامه‌ریزی انجام شده از طریق دیپلماسی خارجی و کمک دستگاه‌های مربوطه بتوانیم این موضوع را حل کنیم اما واقعا نمی‌توان زمان خاصی برای آن اعلام کرد.

وی افزود: همچنین در این جلسه موضوع حریق در جنگل‌ها مورد بررسی قرار گرفت و دستگاه‌های مختلف گزارش خود از آنچه که طی این مدت و سال قبل انجام داده‌اند را ارائه کردند‌.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: یکی از تصمیماتی که از قبل گرفته شده و دیروز با حضور وزیر دفاع بحث و تبادل نظر شد، موضوع استفاده از بالگردهای نیروهای مسلح برای اطفای حریق بود که در این جلسه مشکلاتی که ممکن بود بعضا در این باره وجود داشته باشد، مطرح و هماهنگی‌های بیشتری انجام شد.

نسخه مناسب چاپ