اعلام بسیج عمومی در لیبی برای مقابله با داعش
سرویس خارجی: رئیس پارلمان لیبی و فرمانده کل نیروهای مسلح در کشور بسیج عمومی اعلام و سرلشگر «عبدالرازق الناظوری» رئیس ستاد کل را به عنوان حاکم نظامی منطقه‌ای که از شهر درنه در شرق تا بن جواد درغرب کشیده می‌شود، تعیین کرد.

در همین حال، «عبدالله بلیحق» سخنگوی پارلمان لیبی با بیان این که تعیین سرلشگر عبدالرازق الناظوری به منزله اعلان جنگ در کشور است، گفت: این تصمیم به دلیل حمله گسترده‌ نیروهای داعش به نیروهای ارتش لیبی در اجدابیا و سیطره آنها بر یکی از اردوگاه‌ها صورت گرفته است.

از سوی دیگر، نیروهای ارتش ملی لیبی وابسته به خلیفه حفتر توانستند منطقه صنعتی در جنوب شهر اجدابیا را پس از درگیری‌های شدید با شبه نظامیان تیپ‌های دفاع از بنغازی وابسته به القاعده آزاد کنند.

از طرفی نیروی هوایی لیبی حملاتی به پایگاه‌های شبه نظامیان تیپ‌های دفاع از بنغازی ترتیب داد.

در این حال،روزنامه لوفیگارو گزارش داد، عملیات گسترده‌ای توسط دستگاه‌های امنیتی اروپا در دریای مدیترانه آغاز شده است که هدف از آن شناسایی کشتی‌های حامل سلاح برای تروریست‌های داعش در لیبی است.

* مصر

قطر و اخوان‌المسلمین به حکم حبس جدید علیه محمد مرسی اعتراض کردند.وزارت خارجه قطر در بیانیه‌ای مخالفت خود را با حکم دومین حبس ابد دادگاه کیفری قاهره علیه محمد مرسی، رئیس جمهوری برکنار شده مصر به اتهام جاسوسی علیه قاهره اعلام و نسبت به ذکر نام قطر در این پرونده اعتراض کرد.

مدیر دفتر اطلاع رسانی وزارت خارجه قطر اظهار داشت، حکم صادره از سوی دادگاه کیفری قاهره گرچه قطعی نیست اما این حکم عاری از صحت و اعتبار است.در این حال، سخنگوی گروه اخوان المسلمین مصر نیز در بیانیه‌ای حکم‌های صادره در پرونده معروف به جاسوسی برای قطر را جنایتی دانست که با مرور زمان از بین نمی‌رود و گفت: تاریخ و مردم مصر هرگز آنها را که ما را فاسد و قاتل می‌خوانند، نخواهند بخشید.در این حال، سازمان عفو بین الملل خواستار توقف احکام اعدام در پرونده جاسوسی برای قطر در مصر شد.

* تونس

عضو برجسته حزب ندای تونس از توافق ابتدایی این حزب و جبنش النهضه برای نخست وزیری «سلیم شاکر» به عنوان جانشین حبیب الصید خبر داد.

حزب ندای تونس شخصیت‌های زیادی را برای پست نخست وزیری از جمله سلیم شاکر وزیر کنونی مالی، وزیر گروه های داخلی و وزیر آموزش و پرورش را به عنوان نخست وزیر این کشور پیشنهاد داده است.

نسخه مناسب چاپ