مذاکرات آشتی میان فتح و حماس در دوحه به شکست انجامید
سرویس خارجی: مسئولان جنبش‌های حماس و فتح از شکست گفتگوهای آشتی میان این دو جنبش در دوحه خبر دادند و به گفته آنها جنبش فتح ضمن اعلام مخالفت با برنامه‌های اجماع ملی و اصرار بر برنامه‌‌های سیاسی خاص خود نشست دوم را ترک کرده است.

جبریل الرجوب، از رهبران جنبش فتح اظهار داشت: پیام‌های متعددی برای ابلاغ به حماس وجود دارد و حماس باید این وضعیت را که بزرگترین نمونه آن تونس است، درک کند. برادران ما در جنبش حماس باید بفهمند که فتح توطئه نکرده زیرا منافع ملی و داخلی را برای همه، انتخابی استراتژیک، مفید و لازم می‌داند.این نماینده جنبش فتح از حماس خواست تصمیم بگیرد که یا بخشی از مردم فلسطین باشد یا غیر آن.

در مقابل، جنبش حماس در بیانیه‌ای تاکید کرد که فتح با در نظر نگرفتن توافقنامه‌های قبلی به ویژه آنهایی که به پرونده کارمندان، فعالیت دوباره شورای قانونگذاری و برنامه‌های توافق ملی مربوط می‌شوند، دیدارهای فعلی در دوحه را به شکست کشاند.حماس در ادامه این بیانیه آورده است: هیات فتح در جلسات و دیدارها شرکت نکرد و در جلسه دوم از گفتگوها دست کشید و هیات فتح با پذیرش برنامه‌های اجماع ملی که در یادداشت توافق ملی منعکس شده، مخالفت کرد و بر اعمال برنامه‌های سیاسی خاص خود برای اجرا در دولت آتی اصرار ورزید.سامی ابوزهری سخنگوی جنبش حماس، فتح را مسئول شکست مذاکرات و دیدارهای دو طرف در دوحه دانست و ضمن اشاره به مخالفت فتح با برنامه‌های اجماع ملی گفت: فتح همچنان بر عدول از توافقنامه فعالیت شورای قانونگذاری اصرار دارد.سخنگوی حماس تاکید کرد که این جنبش باز هم به مسئولیت‌های خود در قبال مردم فلسطین عمل کرده و تلاش می‌کند با وجود این موضع‌گیری‌های فتح، آشتی ملی را در فلسطین محقق سازد.

گفتنی است دو هیات از جنبش‌های فتح و حماس در طول چند روز گذشته در دوحه دیدارهایی با یکدیگر برای رفع اختلافات و تحقق آشتی ملی داشته‌اند اما مسائل مربوط به پرونده کارمندان و برنامه‌های دولت همچنان مانعی بر سر راه پایان یافتن اختلافات میان آن دو است.خبر دیگر اینکه بعد از نشست پاریس، وزرای خارجه اتحادیه اروپا برای رای‌گیری در حمایت از طرح صلح فرانسه برای خاورمیانه دور هم جمع می‌شوند. وزرای خارجه کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای رای‌گیری برسر طرح صلح فرانسه و احیای مذاکرات فلسطینی-اسرائیلی امروز دیدار خواهند کرد. در چنین شرایطی خاخام های تندرو صهیونیست طی فتوایی از شهرک نشینان صهیونیست خواستند به منظور کوچاندن فلسطینی ها از روستاها و مناطق خود یا کشتن آنها، آب آشامیدنی آنها را مسموم کنند. درتحولی دیگر ارتش رژیم اشغالگر قدس دست به رزمایش گسترده زد. این رزمایش تا پنجشنبه هفته جاری در سرزمین‌های اشغالی ۱۹۴۸ ادامه خواهد داشت. سخنگوی ارتش اسرائیل گفت که هدف از اجرای این رزمایش مقابله با شرایط فوق‌العاده و جنگی است.

نسخه مناسب چاپ