مناطق کانون گردوغبار داخلی اعلام شد
قائم مقام رئیس سازمان جنگل‌ها محدوده‌ بین ایلام به سمت غرب خوزستان، دریاچه‌هامون و تالاب جازموریان را به عنوان کانون‌های گردو‌غبار داخلی عنوان کرد و گفت: قصد داریم با تکنیک‌های مختلف همچون جنگل‌کاری، احیای مراتع و بیابان‌زدایی از تشدید این پدیده جوی جلوگیری کنیم.

ناصر مقدسی در گفتگو با ایسنا درباره‌ وضع آب و هوایی نامناسب در غرب و جنوب غرب کشور به ویژه در استان‌های ایلام و خوزستان، اظهار داشت: این پدیده از اواخر بهار تا انتهای تابستان تشدید می‌شود. کاهش رطوبت، وزش باد و افزایش دما موجب شده حرکت ریزگرد‌ها در کانون‌های بحران داخلی تشدید شوند و برای مردم منطقه ایجاد مشکل کنند؛ هرچند که باید با اقدامات متفاوت از توسعه آن جلوگیری کنیم.

وی افزود: متاسفانه استان‌های مرزی ایران در غرب و جنوب غرب متاثر از موج کانون‌های گردوغبار کشورهای همسایه همچون عراق و سوریه و بعضا عربستان هستند و گردوغبار با توجه به قطر ذرات می‌توانند مسافت‌های مختلفی را طی کنند. قائم مقام رئیس سازمان جنگل‌ها درباره‌ علت تشدید این مساله طی ۱۵سال گذشته گفت: در ارتباط با این موضوع دو عامل منشأ داخلی و خارجی وجود دارد. درباره منشأ داخلی باید عنوان کرد که منطقه غرب آسیا کلاً یک دوره طولانی خشکسالی را طی می‌کند و ایران از این قضیه مستثنی نیست و خیلی از زیست بوم‌های طبیعی در منطقه غرب آسیا در معرض آسیب قرار گرفته و از بین رفته‌اند. وی ادامه داد: در کشورهای غرب آسیا علاوه بر این وقوع جنگ و حرکت ماشین‌آلات نظامی ساختمان خاک را تخریب کرده و به این مساله دامن زده است و ایران به دلیل نزدیکی با عراق با مشکل مواجه است. تصاویر ماهواره‌ای گویاست که منشأ گرد‌وغبار و طوفان از کجا شروع و به کجا ختم می شود.

نسخه مناسب چاپ