رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از شاعران و اهالی فرهنگ و ادب:
شعرا باید در قبال مسائل روز مسئولیت داشته باشند
 

درشب میلاد کریم اهل‌بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه‌السلام)، جمعی از اهالی فرهنگ، استادان شعروادب فارسی و شاعران جوان و پیشکسوت کشور و شماری ازشاعران ازکشورهای پاکستان، هندوستان وافغانستان با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبرمعظم انقلاب اسلامی‌دیدارکردند.

ایشان دراین دیدار، شاعران را سرمایه‌ها و ذخایرارزشمند کشورخواندند و با تأکید برلزوم زنده، بهنگام و موضع‌دار بودن شعر درباره مسائل اصلی و نیازهای کشور، خاطرنشان کردند: امروزجنگ دیگری ازنوع جنگ نرم ومبارزه‌ای سیاسی و فرهنگی درجریان است و در این مصاف، شعرباید به‌عنوان ابزاری مؤثربه مسئولیت خود عمل کند.

رهبرانقلاب اسلامی‌با تکریم وگرامیداشت یاد مرحوم حمید سبزواری، قریحه‌‌ سرشار و تسلط برانواع شعر و دایره‌ وسیع واژگان را ازامتیازات آن شاعرارجمند برشمردند وافزودند: ویژگی بی‌نظیرمرحوم سبزواری، سرودهای تأثیرگذار، با کیفیت و به‌روزاو بود.

ایشان ازهمین زاویه سرود را مؤثرترین نوع شعرخواندند وگفتند: سرعت و فراگیری عمومی‌سرود ازهمه‌ انواع شعری بیشتراست و سرود مانند هوای تازه و بهاری درجامعه نفوذ می‌کند؛ بنابراین باید با تولید سرودهای خوب و ترویج مناسب آنها، کمبود وخلأ موجود دراین عرصه را برطرف کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس درتبیین جایگاه و مسئولیت شعر، شاعران را جزو عزیزترین و فاخرترین سرمایه‌های کشوردانستند وافزودند: این سرمایه باید دربزنگاه‌ها و درمقاطعی که کشوردرمسائلی همچون مسائل سیاسی، فرهنگی، ارتباطات مردمی‌و پیوندهای اجتماعی و مواجهه با دشمنان خارجی نیاز به کمک دارد، به میدان بیاید و نیازهای کشور را پاسخ دهد.

رهبرانقلاب تأکید کردند: شعر باید زنده باشد و نسبت به مسائل جاری و نیازهای کشور موضع داشته باشد.

ایشان با تأکید برلزوم ترویج اشعاروسرودهای زنده و موضع‌داردرسطح وسیع، ومسئولیت صداوسیما وسایردستگاه‌های مسئول دراین زمینه، خاطرنشان کردند: امروز نسبت به گذشته اشعار زنده و برجسته‌ای همچون شعردرباره‌ فلسطین، یمن، بحرین، دفاع مقدس، شهدای غواص، شهدای مدافع حرم یا مظلومیت مجاهدانی همچون شیخ زکزاکی شیخ مظلوم، شجاع و مصمم نیجریه گفته می‌شود اما متأسفانه این شعرهای مؤثر و روحیه‌بخش، به‌خوبی ترویج و منعکس نمی‌شوند و دراین خصوص کوتاهی و کم‌کاری وجود دارد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، بیان خیانت‌های آمریکایی‌ها درقضیه‌ی برجام را یکی دیگرازعرصه‌های ممکن برای سرودن شعرزنده خواندند وگفتند:علاوه بر سیاسیون، هنرمندان و به‌ویژه شاعران باید این واقعیت‌ها را به افکارعمومی‌منتقل کنند.

رهبرانقلاب با انتقاد ازبرخی اقدامات غلط درترویج و تجلیل هنرمندانِ بدون اعتقاد و ولنگار، افزودند: متأسفانه گاهی از فردی که ذره‌ای گرایش به مفاهیم اسلام و انقلاب اسلامی‌نشان نداده است، تجلیل می‌شود اما ازهنرمندی که همه‌ عمرو سرمایه‌ هنری خود را در راه اسلام وانقلاب گذرانده‌ است، تجلیل و به او توجه نمی‌شود.

توصیه‌ بعدی رهبرانقلاب اسلامی، استفاده از فرصت اقبال و توجه مردم و جوانان به اشعارپرکاربرد نظیر نوحه‌ها و اشعارمرثیه بود.

ایشان با اشاره به نمونه‌هایی از نوحه‌های پرمضمون و شورانگیزدردوران مبارزه علیه رژیم طاغوت وهمچنین دردوران دفاع مقدس، گفتند: البته میدان و نوع جنگ امروز با دوران مبارزه و سال‌های اول انقلاب، متفاوت است و ما اکنون در میدان جنگ نرم وجنگ سیاسی، فرهنگی، امنیتی و مقابله با نفوذ قرار داریم که دراین میدان، فکرها و اراده‌ها درحال مبارزه هستند و یکی از ابزارهای اصلی و مؤثر دراین مبارزه نیز، ابزارشعراست.

تأکید برتدوین، ترجمه وانتشارموضوعی اشعاربرجسته درمسائلی چون فلسطین، دفاع مقدس، منطقه، یمن، تبدیل کردن مضامین و الفاظ عالی ادعیه و متون دینی به شعر وسرودن اشعارآیینی مضمون‌دارو قوی با هدف انتقال معارف ائمه‌ معصومین (علیهم‌السلام)، توصیه‌های بعدی رهبر انقلاب اسلامی‌دراین دیدار صمیمی‌به شاعران بود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین بر ضرورت ارتقا و تعالی بخشیدن به شعر و متوقف نشدن شاعران درمسیر پیشرفت تأکید کردند وافزودند: لازم است برای ارتقای شعرو تربیت شاعران، مجموعه‌های مردمی‌و فنی همچون شهرستان ادب، تقویت و حمایت شوند.

درابتدای این دیدار، ۲۳ نفراز شاعران، اشعار خود را درحضوررهبرانقلاب اسلامی‌قرائت کردند. همچنین شاعران نماز مغرب و عشا را به امامت رهبرانقلاب اقامه و روزه‌ی خود را همراه با ایشان افطار کردند.

نسخه مناسب چاپ