امضای تفاهمنامه‌ خرید هواپیما بین هما و بوئینگ
 

هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران از امضای تفاهمنامه خرید هواپیما بین این شرکت و هواپیما سازی بوئینگ آمریکا خبر داد و اعلام کرد: براساس این تفاهمنامه، هواپیماهای بوئینگ از خانواده ۷۳۷ نسل جدید و مدل‌های ER۳۰۰ و ۹۰۰ از سری بوئینگ ۷۷۷ خواهد بود.

روابط عمومی هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد: در پی صدور مجوزهای لازم از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریکا ،تفاهمنامه خرید هواپیما بین ایران ایر و کمپانی بوئینگ امضا شد.

پس از اعلام رسمی تاریخ اجرای توافق ۱+۵ اقدامات گسترده‌ای از طرف کمپانی‌های بزرگ سازنده هواپیما برای حضور فعال در بازار ایران و همزمان اراده جدی از طرف مدیریت ارشد وزارت راه و شهرسازی در جهت بازسازی ناوگان هوایی کشور صورت پذیرفت.

در این بین پس از سفر نمایندگان کمپانی بوئینگ به ایران و چند دور مذاکره سر انجام در خرداد تفاهمنامه‌ای بین هما و کمپانی بوئینگ به امضا رسید. در این تفاهمنامه مقرر شده در صورت اخذ مجوزهای لازم توسط دو طرف تعدادی هواپیمای بوئینگ عموماً از خانواده ۷۳۷ نسل جدید و مدل‌های ER300 و ۹۰۰ از سری بوئینگ ۷۷۷ توسط هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران به صورت اجاره به شرط تملیک خریداری ‌شود. نهایی شدن این قرارداد و اجرایی بودن آن منوط به اخذ مجوزهای نهایی از سوی دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت آمریکا خواهد بود.

از سوی دیگر، شرکت آمریکایی بوئینگ تایید کرد که قرارداد فروش هواپیما با شرکت هواپیمایی ایران (ایران ایر) را امضا کرده است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بوئینگ در بیانیه ای که در اختیار این خبرگزاری قرار داد، اعلام کرد که این قرارداد را با مجوز واشنگتن و پس از آنکه دولت آمریکا تائید کرد ایران به تعهدات خود در توافق هسته ای عمل کرده، امضا کرده است. بوئینگ جزییات بیشتری را از این قرارداد فاش نکرد.

واشنگتن پست به نقل از ایمیل یکی از مدیران شرکت بویینگ گزارش داد که قرارداد فروش ۱۰۰ هواپیمای مسافربری به ایران بزودی نهایی شده و اطلاعیه رسمی آن منتشر می شود.

یک سخنگوی شرکت بوئینگ به نیویورک تایمز اعلام کرد: ما مشغول مذاکره با شرکت های ایران با تایید دولت آمریکا در خرید و خدمات بالقوه هواپیمای تجاری بویینگ بودیم.

وی افزود: ما در مورد جزئیات گفتگوهای جاری با مشتریان صحبت نخواهیم کرد و شیوه استاندارد ما این است که خود مشتریان هرگونه توافق به دست آمده را اعلام کنند.

نسخه مناسب چاپ