سکوی فاز ۱۷ پارس جنوبی امروز بارگیری می شود
همسو با سیاست های افزایش برداشت گاز از میدان گازی پارس‌جنوبی، سکوی فاز ۱۷ این میدان با ظرفیت ۵۰۰ میلیون فوت مکعب امروز از بندرعباس به سمت محل استقرار خود در جنوب استان بوشهر بارگیری می شود.
بابک عباسپور مدیرعامل شرکت مبین سازه گستر خلیج فارس ( یکی از واحدهای تحت پوشش مجتمع کشتی سازی و صنایع فراساحل ایران) در این باره گفت: با پایان ساخت این سکو از سوی متخصصان داخلی از خروج ۸۵ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری شده است.
وی همچنین وزن این سکو را ۲ هزار و ۵۰۰ تن اعلام کرد و گفت: با راه اندازی این سکو روزانه ۵۰۰ میلیون فوت مکعب گاز از میدان گازی پارس جنوبی استحصال می شود.
هدف از اجرای پروژه‌های فاز ۱۷ و ۱۸ تولید روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب گاز،۸۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۴۰۰ تن گوگرد است.
فازهای ۱۷ و ۱۸ پارس جنوبی از سوی کنسرسیومی متشکل از سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران ( ایدرو) با سهم ۴۸ درصد به عنوان رهبر کنسرسیوم، شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (OIEC ) با سهم ۳۱ درصد و شرکت مهندسی و ساخت تأسیسات دریایی (IOEC) به عنوان پیمانکار بخش دریا با سهم ۲۱درصد در دست اجراست.
از طرف دیگر بارگیری دومین سکوی فاز۱۹ پارس جنوبی به سمت محل استقرار خود، پریروز از محل ساخت آن در بندر خرمشهر آغاز شد.برای بارگیری این سکوی ۲ هزار و ۷۵۰ تنی با ابعاد ۳۰ در ۴۰ متر و۲۵ متر ارتفاع، حدود ۱۰۰ نفر نیروی ماهر بطور ۲۴ ساعته مشغول فعالیت هستند.
سکوی نخست فاز ۱۹ پارسال بارگیری شد و هم اکنون فاز ۱۹ پارس جنوبی با استفاده از سکوی اقماری SPD2 روزانه ۷ میلیون مترمکعب گاز شیرین به شبکه سراسری تزریق می کند. هفته جاری هم ۳۰۰ هزار بشکه از میعانات گازی این فاز به بازارهای هدف صادر شد.
با نصب سکوی ۱۹ Cبزودی میزان تولید گاز از این فاز جمعا به یک میلیارد فوت مکعب می رسد. آبانماه هم سکوی ۱۹Aراه‌اندازی می‌شود، ظرفیت تولید این سکو هم ۵۰۰ میلیون فوت مکعب است.

نسخه مناسب چاپ