سیف: نرخ سود تسهیلات بزودی کاهش می یابد
پرداخت اقساط دارایی های بلوکه شده مربوط به قبل از اجرای برجام بود و اکنون همه حساب های بانک مرکزی در کشورهای مختلف آزاد است.
به گزارش ایرنا، ولی الله سیف رئیس کل بانک مرکزی ایران که در حاشیه نشست مشترک با وزیر کشور و برخی استانداران در جمع خبرنگاران سخن می گفت، همچنین درباره ادعای بابک زنجانی مبنی بر داشتن دارایی های دیگری در خارج از کشور و اینکه استعلامی در این زمینه صورت گرفته است، گفت: این ادعاها قابلیت باور کردن ندارد، هیچ اطلاعات و مستنداتی ارایه نشده و مواردی که در گذشته اعلام شده بود را استعلام گرفتیم که نتیجه معلوم است.
وی این دیدگاه که کاهش نرخ سود سپرده های بانکی منجر به آزادسازی بخشی از سپرده ها شده و سبب نقدینگی بیشتر در جامعه می‌شود را رد کرد و اظهار داشت: نرخ سود بانک ها با وجود کاهش، نسبت به نرخ تورم همچنان مثبت است.ما برای دهه های طولانی نرخ سود منفی را تجربه کردیم، اما سپرده‌ها از سیستم بانکی خارج نشد.
رئیس کل بانک مرکزی ایران با اشاره به اینکه اقتصاد نرخ تورم ۳۰ درصدی را تجربه کرد که در آن زمان نرخ سود ۲۵ درصد و به نسبت تورم منفی بود، افزود: در شرایط فعلی که تورم به زیر ۱۰ درصد رسیده نرخ سود سپرده های بلندمدت یکساله ۱۵ درصد است؛ یعنی شرایط همچنان به نفع سپرده گذار است.
وی گفت: کاهش نرخ سود سپرده ها در مسیری است که اقتصاد ایران آن را طی می کند و یکی از الزام های کاهش نرخ تورم، همین کاهش نرخ سود سپرده هاست که بانک ها اقدام کردند.
نامبرده ادامه داد: ما از گذشته کاهش نرخ سود بانکی را پیش بینی می کردیم و معتقد بودیم نیازی به کاهش دستوری آن نیست. زیرا نخستین چیزی که از کاهش تورم تاثیر می گیرد، نرخ سپرده است.
وی گفت: متعاقب این تصمیم در آینده نزدیک شاهد کاهش نرخ سود تسهیلات هم خواهیم بود؛ البته بانک مرکزی نظارت لازم را دارد و اگر بانک ها به موقع عکس العمل مثبت را نسبت به سود تسهیلات نداشته باشند، ممکن است بانک مرکزی ورود کند و سقف تعیین شده قبلی را برای نرخ سود تسهیلات تغییر دهد.
سیف در پاسخ به پرسشی درباره طرح ادغام بانک ها گفت: بر اساس برنامه بانک مرکزی، تعیین حداقل استانداردها برای بانک ها در دست تهیه است که پس از تدوین به بانک‌ها ابلاغ و به آنها مهلت معینی داده می شود تا به استانداردهای مورد نظر از جمله نسبت کفایت سرمایه، نسبت دارایی ها، منابع و ذخایر بانکی دست یابند، در غیر این صورت به طور داوطلبانه برای ادغام با دیگر بانک‌ها به بانک مرکزی معرفی می شوند و بانک مرکزی پس از بررسی، نظر خود را اعلام می کند.
وی درباره اینکه آیا همانند ابتدای انقلاب شاهد ادغام بانک ها خواهیم بود، گفت: قدر مسلم اینطور نیست؛ بلکه یکسری بانک های بزرگ دولتی یا خصوصی شده که ساختار بزرگ و قابل قبولی دارند، باقی می مانند و بانک های کوچکتر مدنظر است.
رئیس کل بانک مرکزی درباره حقوق های بالای هیات مدیره و مدیران عامل برخی بانک ها گفت: در اصل این مساله به بانک مرکزی ارتباط ندارد، ضمن این که از رقم‌های غیرقابل قبول در پرداختی ها حمایت نمی شود.
وی خاطر نشان کرد: بانک مرکزی بهمن پارسال الزامات افشای اطلاعات بانک ها را در شورای پول و اعتبار به تصویب رساند و به بانک ها ابلاغ کرد که بر اساس یکی از بندهای آن پرداختی به مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک ها افشا می شود که این افشاگری نوعی خودکنترلی را ایجاد خواهد کرد.
سیف با اظهار اینکه این ابلاغیه همه بانک های دولتی و خصوصی را در برمی گیرد، گفت: اکنون به نظر می‌رسد مقداری درباره فیش های حقوقی مبالغه می شود و تحت تاثیر فضای سیاسی است ، زیرا ارقامی که اعلام می شود، فقط مربوط به حقوق نیست. بلکه تلفیقی از پرداختی ها است که در چندین ماه انجام شده است.
وی افزود: با دستور رئیس جمهوری، اکنون معاون اول رئیس جمهوری پیگیر موضوع است و ضوابطی مشخص در این زمینه تدوین خواهد شد تا مبالغی که از حدنصاب بالاتر باشد، تعدیل شود.
رئیس کل بانک مرکزی ایران درباره اینکه گفته می شود حساب بانک ایران زمین مسدود شده است، از آن اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: مطمئن نیستم چنین وضعی داشته باشد، زیرا اگر بانکی به بانک مرکزی بدهکار باشد و اخطار گرفته باشد، درباره آن چنین اعمال می شود.
وی همچنین در دیدار رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با تاکید بر اهمیت صنعت گردشگری در اشتغال‌آفرینی، فقرزدایی و توسعه اقتصادی، بر گسترش زمینه‌های همکاری میان نظام بانکی و این سازمان تاکید کرد و گفت: نظام بانکی به کمک توسعه گردشگری می آید.
به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، ولی الله سیف در این دیدار با یادآوری موقعیت استثنایی کشور در بخش گردشگری و اهمیت آن در توسعه کشور افزود: بانک مرکزی برای صنعت گردشگری کشور اولویت خاصی قائل است و با بخشنامه‌ای که بتازگی برای ارایه تسهیلات به بنگاه‌های کوچک و متوسط به شبکه بانکی ابلاغ کرده، برای کمک به این صنعت آمادگی دارد.
سیف در مورد گسترش روابط بین‌المللی و تاثیر آن بر صنعت گردشگری کشور گفت: گسترش تعاملات بین‌المللی پس از برجام زمینه حضور بیشتر گردشگران خارجی را در کشور فراهم کرده و لازم است به زیرساخت و بناهای مورد نیاز صنعت گردشگری در کشور توجه ویژه ای شود. معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری هم در این دیدار با ارایه توضیحاتی در مورد رتبه گردشگری ایران در سطح جهانی و برخورداری ایران از استانداردهای بین‌المللی گردشگری پیشنهاد کرد جلسه ای با حضور مدیران عامل بانک‌ها برگزار شود تا زمینه همکاری و حمایت نظام بانکی از صنعت گردشگری و صنایع دستی بیش از پیش فراهم شود.

نسخه مناسب چاپ