آیت‌الله العظمی سیستانی خطاب به شیخ عیسی قاسم: جای شما در قلب ماست
 

سرویس خارجی: «آیت‌الله العظمی سیستانی» مرجع عالیقدر شیعیان عراق در تماس تلفنی با«شیخ عیسی قاسم»، رهبر شیعیان بحرین، از سلامتی وی اطمینان حاصل کردند.

در این رابطه شبکه المنار لبنان گزارش داد، آیت‌الله العظمی سیستانی در این تماس تلفنی پس از حصول اطمینان از سلامتی شیخ عیسی قاسم به وی گفتند: جای شما در دلهای ما و مردم است و آنچه رخ داده، ضرری برای شما ندارد . ایشان همچنین از تلاش‌های شیخ عیسی قاسم برای دفاع از حقوق ملت بحرین با روش‌های مسالمت‌آمیز، قدردانی کردند .در همین حال، مرجع عالیقدر شیعیان عراق در پایان این تماس تلفنی برای رهبر شیعیان بحرین و مومنین این کشور، دعا و تأکید کردند، هر آنچه در توان دارند را برای دفاع از این قضیه به کار خواهند گرفت .از سوی دیگر، «محمدرضا سیستانی»، پسر آیت الله العظمی سیستانی از نماینده دبیرکل سازمان ملل در عراق خواست که فوراً برای اعمال فشار بر مسئولان بحرینی به منظور بازنگری در تصمیم خود در زمینه سلب تابعیت شیخ قاسم وارد عمل شود.در همین حال، یکی از مقام‌ های ارشد سازمان ملل متحد از اقدامات سرکوبگرانه رژیم آل خلیفه و بویژه سلب تابعیت آیت الله «عیسی قاسم» انتقاد کرد.از سوی دیگر، دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه ای از سلب تابعیت شهروندان بحرینی توسط نظام حاکم این کشور انتقاد کرد.در بیانیه دید‌بان حقوق بشر همچنین سلب تابعیت آیت الله عیسی قاسم، مرجع شیعیان بحرین محکوم شده است.

از طرفی، آیت الله «سید کاظم حائری» از مراجع تقلید شیعه عراقی با صدور بیانیه‌ای، سلب تابعیت رهبر شیعیان بحرین را محکوم کرد.در این بیانیه آمده است، این تصمیم ظالمانه علیه شیخ قاسم در کشور بحرین نقض آشکار اصول مقدس ملت مومن و صدمه روحی بزرگی به حس اسلامی و ملی آن است.از سوی ، ائتلاف جوانان انقلاب ۱۴ فوریه بحرین با صدور بیانیه‌ای، نسبت به ادامه محاصره محل سکونت شیخ عیسی قاسم هشدار داد.در این رابطه، «عصام المنامی» از رهبران این ائتلاف گفت: تداوم محاصره منطقه «الدراز» و جلوگیری از رسیدن شهروندان به محل برگزاری تحصن مرکزی، به حضور مردم و جوانان بحرین در خیابان‌ها منجر خواهد شد.

این در حالی است که، واکنش های مقامات سیاسی و مذهبی عراق به سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم، همچنان ادامه دارد . در همین رابطه، سازمان عمل اسلامی عراق در بیانیه ای در واکنش به سلب تابعیت از شیخ عیسی قاسم روحانی برجسته بحرینی، برای مبارزه مسلحانه علیه رژیم آل خلیفه فراخوان عمومی داد.در چنین شرایطی، وزارت خارجه بحرین در اعتراض به مواضع عراقی ها در حمایت از شیخ عیسی قاسم، سفیر عراق را فراخواند‌.

در این رابطه، وزارت خارجه بحرین، «احمد نایف الدلیمی» سفیر عراق را در اعتراض به اعلام حمایت عراقی ها ‌از شیخ عیسی قاسم فراخواند.از طرفی، فراکسیون حزب الله لبنان در پایان نشست هفتگی خود با صدور بیانیه ای ضمن اعلام حمایت از شیعیان بحرین به رژیم آل خلیفه توصیه کرد که به سرعت از تصمیم ظالمانه سلب تابعیت شیخ عیسی قاسم عقیب نشینی کند.در همین حال، شماری از مسلمانان هند با تجمع در برابر سفارت بحرین در دهلی نو، به سیاست های سرکوبگرانه رژیم آل خلیفه در سلب تابعیت آیت الله

‌عیسی قاسم رهبر شیعیان بحرین اعتراض کردند.در چنین شرایطی، رژیم آل خلیفه همچنان با اقدامات ضد شیعی خود در این کشور ادامه می دهد . در این راستا، شبکه خبری « اللؤلؤ»، اعلام کرد، نهادهای امنیتی بحرین شش عالم دینی شیعه و چند معترض را به اتهام مشارکت در تجمع مردمی در الدراز احضار و به دادستانی معرفی کرده است.در همین حال، نیروهای امنیتی نظام آل‌خلیفه تظاهرات مردم را سرکوب و برای متفرق کردن تظاهر کنندگان از تفنگ های ساچمه ای استفاده کردند.

از طرفی، رژیم بحرین در ادامه تلاش خود برای سرکوب معارضان و جلوگیری از پوشش اخبار منطقه الدراز، اینترنت این منطقه را قطع کرد.

در چنین شرایطی، همسر شیخ علی سلمان اعلام کرد، وی از برقراری تماس با خانواده‌اش منع شده است.

از طرفی، دادگاه جنایی بحرین برای ۳۷ تبعه این کشور احکام زندان یا لغو تابعیت صادر کرد.خبر دیگری حاکیست، واکنش ها به سخنان سردار قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در تهدید رژیم آل خلیفه نسبت به هرگونه تعدی و تعرض به شیخ عیسی قاسم همچنان ادامه دارد .در این رابطه، روزنامه آمریکایی در گزارشی ، سخنان سردار سلیمانی را «تند و آتشین» نامید و اعلام کرد، ایران بردباری خود را نسبت به اقدام‌های بحرین از دست می‌دهد. «نیویورک تایمز» در ادامه نوشت، قاسم سلیمانی فرمانده معروف و بسیار مورد توجه ایرانی سپاه پاسداران برخورد نامناسب با روحانی شیعه بحرین را سرزنش کرد.

نسخه مناسب چاپ