تشییع پیکر شادروان محمد رفیع ضیایی از مقابل خانه هنرمندان
 

پیکر محمد رفیع ضیایی

– کاریکاتوریست پیشکسوت مطبوعات – بر دوش هنرمندان به سوی خانه ابدی‌اش بدرقه شد.

به گزارش ایسنا، در مراسم تشییع پیکر این هنرمند که صبح دیروز در مقابل خانه هنرمندان ایران برگزار شد، چهره‌هایی مانند مجید ملانوروزی، مدیرکل دفتر هنرهای تجسمی و رییس موزه هنرهای معاصر، بهمن عبدی، کامبیز درمبخش، مسعود شجاعی طباطبایی، حبیب‌الله صادقی، علی درخشی، هادی حیدری، داود شهیدی و… حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم، هادی حیدری – کاریکاتوریست – آیاتی از قرآن را بر پیکر این هنرمند قرائت کرد.

سپس داود شهیدی – کاریکاتوریست پیشکسوت – با اشاره به نزدیک بودن شهادت امام علی(ع) و درگذشت محمدرفیع ضیایی، اظهار کرد: ضیایی هنرمندی خلاق بود و من روی نقش او به‌عنوان یک محقق علمی تأکید می‌کنم. با شروع کار موسسه گل‌آقا، کیهان کاریکاتور و دوسالانه‌ها به‌طور نزدیک با او برخورد داشتم. او روی حضور اندیشه در دوسالانه‌ها و همایش‌ها تأکید داشت و به‌عنوان یک محقق به‌صورت طلبه‌وار ارتباط کاریکاتور و رسانه را جمع‌آوری می‌کرد و با حوصله در کنار هم قرار می‌داد. نتیجه این‌ها مطالبی بسترساز و زمینه‌ساز مسائل فرهنگی می‌شد.

او ادامه داد: بسیاری فکر می‌کنند کاریکاتور تنها هنری است که لبخند بر لب می‌آورد؛ ولی محمدرفیع ضیایی از جنبه‌های مختلف روی کاریکاتور و طنز نوشتاری که گستره فکری و فلسفی وسیعی دارد، تأکید می‌کرد. اینجاست که نقش خود را به ما می‌نمایاند. تأکید او بر این بود که باید زمینه علمی و فرهنگی وجود داشته باشد تا مجموعه هنرمندان با استعداد در این زمینه قرار بگیرند و از طریق آن، با تاریخ کاریکاتور ایران و جهان ارتباط علمی و دقیق برقرار کند. از این نظر، ما بسیار مدیون او هستیم.

شهیدی در بخش دیگری از سخنانش، به نقش بارز ضیایی در نشریات طنز و موسسه گل‌آقا اشاره کرد و گفت: او به جنبه‌های تئوری و فلسفی هنر در کاریکاتور و طنز نوشتاری توجه ویژه داشت و نقش بزرگی در به‌وجود آمدن موسسات، فصلنامه‌ها و سالنامه‌های کاریکاتور ایفا می‌کرد. او معتقد بود ستاره‌های هنر کاریکاتور ایران وقتی از پراکندگی نجات پیدا می‌کنند که روی یک بستر قرار بگیرند. اینجاست که نقش ضیایی به‌عنوان محقق مشخص می‌شود و او را به یک هنرمند بالانشین تبدیل می‌کند.

در بخش دیگری از این مراسم، اسماعیل عباسی – همکار مطبوعاتی ضیایی – با بیان این‌که بعد از مرگ یک انسان، دو چیز او را ماندگار می‌کند، گفت: میراث معنوی و خصوصیات اخلاقی و رفتاری پس از درگذشت انسان، او را ماندگار می‌کند. محمدرفیع ضیایی کاریکاتوریست خودساخته‌ای بود، یعنی در هیچ هنرستان و دانشکده‌ای دوره ندیده بود. او در حوزه کاریکاتور و بخصوص پژوهش و تاریخ‌نگاری این هنر، قدم‌های موثری برداشت. من در موسسه گل‌آقا با او آشنا شدم و به مدت چهار دوره در دوسالانه کاریکاتور تهران همراه او عضو هیأت برگزاری بودیم. در مجموع، حاصل تحقیقاتش به‌صورت یک پرونده در دسترس است.

سپس هادی صدیقی متنی را از طرف مردم و شورای اسلامی شهر اِوَز (در استان فارس و زادگاه ضیایی) برای حاضران خواند.

در پایان، پیکر این هنرمند برای خاکسپاری در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) بر دوش علاقه‌مندانش تشییع شد.

مراسم یادبود محمدرفیع ضیایی امروز از ساعت ۱۸تا ۱۹ و ۳۰ دقیقه در مسجد احمدیه نارمک برگزار می‌شود.

به گزارش ایسنا، محمدرفیع ضیایی، کاریکاتوریست پیشکسوت مطبوعات، سوم تیرماه براثر حمله قلبی درگذشت.

نسخه مناسب چاپ