چهل سال پیش…
تمامی مطالب از روزنامه اطلاعات روز چهارشنبه۹ تیرماه۱۳۵۵ (برابر با۲ رجب ۱۳۹۶، ۳۰ ژوئن ۱۹۷۶) نقل شده است
ساخت رنوی ایرانی شروع شد
تولید اتومبیل سواری رنو در ایران شروع شد و کارخانه سیتروئن سازنده این اتومبیل جدید روزانه ۶ تا ۷ دستگاه رنو میسازد.
تاریخ عرضه رنو به بازار هنوز روشن نیست، مدیران کارخانه مذکور قصد دارند هنگامی «رنو» را به بازار عرضه کنند که تعداد کافی اتومبیل موجود داشته باشند.
مدیران سیتروئن طبق آمار و ارقامی که ارائه داده اند، یادآور شده‌اند، قیمت تمام شده رنو در ایران هر دستگاه حدود ۳۲ هزار تومان است. اگر سودی حدود ۱۵درصد برای تولیدکننده منظور شود قیمت فروش «رنو» در حدود ۳۵ هزار تومان خواهد بود.

مجتمع‌های ساختمانی بزرگ مشکلات شهری تهران را کاهش میدهد
«پروژه کاپساد» به مراحل اجرایی خود نزدیک شد.
به دنبال مسافرت کارشناسان «تیشمن» به ایران ورود ناگهانی «پی» بزرگترین آرشیتکت جهان به تهران، توجه محافل آرشیتکتور را به خود جلب کرد.
گفته میشود «پی» نیز یکی دیگر از دست‌اندرکاران پروژه «کاپساد» است که در رأس یک هیئت از برجسته‌ترین آرشیتکت‌های آمریکایی به ایران آمده تا سهم آرشیتکتور این پروژه را به عهده بگیرد.
خبرنگار ما از پی به عنوان یک شخصیت صالح در مسائل معماری جهان خواست که نظر خود را درباره آینده معماری جهان به خصوص درباره آینده معماری ایران اظهار دارد،‌ «پی» در مورد فضای سبز و موضوع پاکی هوا تأکید کرد به نظر پی در شهر‌های پرجمعیتی چون شهر تهران هرقدر محل سکونت مردم در فضاهای وسیع‌تر باشد بهتر است، به نظر پی معماری ایران مخصوصاً شهر تهران باید متوجه احداث ساختمان‌های بلند در فضاهای وسیع باشد. مشروط بر آنکه به مسائل ملی زیست نیز دقیقاً توجه شود.

«آزمون باربد» مسابقه موسیقی برای جوانان
سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران یک مسابقه موسیقی به نام «آزمون باربد» را که در زمینه موسیقی سنتی و اصیل ایرانیست پی‌ریزی و به مرحله اجرا گذارده است.
این آزمون قرار است همه ساله از طرف سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران برگزار گردد و نخستین آزمون از روز اول تا دهم تیر ماه سال ۲۵۳۶ در تهران در رشته‌های تار، سه‌تار، سنتور، کمانچه، نی، ویلن و آواز برپا خواهد بود و موضوع آن دستگاه «ماهور» انتخاب شده است.
گردانندگان آزمون باربد که عضو هیئت داوران این مسابقه نیز هستند آقایان نورعلی برومند، دکتر مهدی برکشلی، دکتر داریوش صفوت دکتر مهدی فروغ و علی تجویدی میباشند.

یک هیئت شوروی به تهران می‌آید
ایران و شوروی یک موافقتنامه جدید بازرگانی پنج ساله امضاء میکنند. به همین منظور بعد از ظهر فردا «گوزنتسف» مدیر کل تجارت خارجی وزارت بازرگانی شوروی در رأس یک هیأت پانزده نفری متشکل از مقامات و کارشناسان این کشور وارد تهران میشود و از صبح شنبه آینده مذاکرات رسمی دو کشور در وزارت بازرگانی آغاز خواهد شد.
ریاست هیأت ایرانی را در مذاکرات تهران مرتضی زمانی مدیرکل وزارت بازرگانی به عهده خواهد داشت.

نرخ جگر، دل و قلوه اعلام شد
نرخ تثبیتی خرده‌فروشی دل و جگر و قلوه گوسفند تعیین و برای اجراء به اتحادیه صنف فروشندگان دل و جگر و قلوه ابلاغ شد.
جگر گوسفند بزرگ هر دست ۸۵ ریال.
جگر گوسفند متوسط هر دست ۷۵ ریال.
جگر گوسفند کوچک هر دست ۶۵ ریال.
دل گوسفند متوسط هر دست ۳۵ ریال.
دل گوسفند کوچک هر دست ۳۰ ریال.
قلوه گوسفند بزرگ یک جفت ۳۵ ریال.
قلوه گوسفند متوسط یک جفت ۳۰ ریال.
قلوه گوسفند کوچک یک جفت ۲۵ ریال.
دل ـ قلوه ـ جگر گوسفند هر سیخ ۲۰ تا ۳۰ گرمی ۵ ریال.

code

نسخه مناسب چاپ